AKTUÁLNĚ

Nové zprávy budou na této stránce publikovány vždy nahoře.

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Milí sboroví přátelé,

těší nás, že Vám naše webové stránky ještě stále dokážou přinášet informace, které Vám mohou být prospěšné. Svědčí o tom více než 72000 jejich návštěvníků v roce 2018. Rozhodli jsme se tedy, že budeme v jejich vedení ještě další rok pokračovat. Přejeme Vám, aby se Vám Vaše sborová práce i v novém roce dařila a aby Vám přinášela jen radost. Vždyť sborový zpěv je jedním z nejkrásnějších a nejpravdivějších umění, jedním z největších darů, jaké nám současná společnost může v dnešním komplikovaném světě nabídnout.

Pevné zdraví a mnoho dalších sborových úspěchů v roce 2019 Vám přejí                                   Jiří Kolář a Ivana Štíbrová

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Skladatelská soutěž Opus ignotum 2019

Mezinárodní skladatelská soutěž, kterou pořádá NIPOS v letošním roce již posedmé, přijímá poprvé soutěžní skladby pro dětské sbory! Skladatelé mohou posílat své skladby do tří kategorií, uzávěrka je 31. května. Vítězné skladby budou vydány a zazní na celostátní soputěži dětských pěveckých sborů Porta musicae 2020. Více informací a pravidla soutěže naleznete zde.

                  ---------------------------------------------

17th Budapest International Choir Festival and Competition, 14.– 18. 4. 2019

Festivalu se zúčastnilo celkem 33 pěveckých sborů z 14 zemí (Belgie, Dánska, Estonska, Indonésie, Irska, Lotyšska, Maďarska, Německa, Norska, Nového Zélandu, Rumunska, Ruska Slovinska a Švédska).

Soutěžní kategorie( s podkategoriemi):  A – Smíšené, ženské a mužské sbory s povinným programem; Komorní sbory a vokální ansámbly s povinným programem; B – Smíšené, ženské a mužské sbory s volným programem; G – Dětské sbory; Stejnorodé a smíšené mládežnické sbory; S – Musica Sacra; F – Folklor; P – Gospel, pop, moderní hudba; J – Jazz; G.P. s finanční prémií.

Porota: Katalin Kiss, Gábor Hollerung, Levente Gyöngyösi (Maďarsko), Rohan de Landerolle (Sri Lanka), Robert Sund (Švédsko), Wolfgang Ziegler (Rakousko).

Bodování: 0 – 30 bodů (obdobně jako u dalších soutěží Meeting Music)

Výsledky: Z 44 soutěžních výkonů v 12 obsazených soutěžních kategorií zařadila porota 27 do některého ze zlatých podpásem a 17 do některého ze stříbrných podpásem.  Grand Prix získal rumunský sbor Partiumi Keresztény Egytem Vegyekára (sbm. Gábor Kovács, který získal také Zvláštní cenu za dirigentský výkon).

                    ----------------------------------------------

Letní sbormistrovský seminář, 14.– 21. 7. 2019, Kutná Hora

Přihlášky na Letní sbormistrovský seminář, který se uskuteční v termínu 14.– 21. 7. 2019 v Kutné Hoře, byly již spuštěny. Bližší informace a online přihlášku naleznete na: https://www.nipos-mk.cz/?p=36054.

Zuzana Kacafírková (kacafirkova@nipos.cz)

                      ------------------------------------------

Vybráno z Newsletter ECA-EC,  duben 2019

World Youth Choir: audition results

The international jury meeting for session 2019 took place in Toulouse, France between 11-14 of March, hosted by the session organisers.
During these days the representatives of the three patron organisations (IFCM, ECA-EC and JMI) in the artistic committee together with the conductor of the session selected the best singers from 250 candidates.
After many hours of listening to the numerous recordings and evaluating the applicants, the international jury finally chose 56 singers from 27 countries to be part of the World Youth Choir 2019 summer session in France.

The World Youth Choir Session 2020 in Bonn, Germany has been announced, check on www.worldyouthchoir.org or read our May newsletter for more details.

                   ooooooooooooooooooooooo

Upcoming deadlines

May 2019
31 May > 9th International competition for young conductors | Paris & Versailles (FR)
31 May > Mid prices Choralies | Vaison-la-Romaine, France
31 May > 10th European Academy for Young Conductors | Fano, Italy

                 ooooooooooooooooooooooo

9th International Competition for Young Conductors

Paris & Versailles, France | 18-20 October 2019

This conducting competition will gather the best young [18-30] conductors from Europe and beyond in a challenging three days of music and culture. Participants will work with high level and experienced choirs in front of a jury made up by renowned international musicians.
Deadline: 31 May 2019
More info on www.artchoral.org

                 ooooooooooooooooooooooooo

4th International Competition for Choral Composition

from 1 April to 30 September 2019

The Competition is dedicated to choral compositions a cappella (SATB or divided into as many as eight parts, SSAATTBB) with a maximum duration of 5 minutes, specifically for medium to advanced choirs.
The winning works will receive:

  • First Prize: 1,000 USD, IFCM Awards Certificate and plaque
  • Second Prize: 500 USD, IFCM Awards Certificate and plaque
  • Third Prize: 300 USD, IFCM Awards Certificate and plaque

>> Download the rules
>> Application form

                 ooooooooooooooooooooooooo

Advertisement

The anniversary edition for all choirs: Beethoven Choral Collection

41 choral settings for mixed choir, some with piano accompaniment, suitable for concerts, church services and many social occasions. 
The collection also contains arrangements of Beethoven's vocal and instrumental works from three centuries.
www.carus-verlag.com

                  ----------------------------------------------

Zemřel význačný sbormistr a pedagog doc. PhDr. Luboš Klimeš, CSc.

Doc. PhDr. Luboš Klimeš, CSc. se narodil v roce 1930 v Opočně. Patřil k oblíbeným osobnostem nejen kálovéhradeckého hudebně kulturního života a byl mým dlouholetým přítelem. Hráli jsme spolu jako houslisté u jednoho pultu symfonického orchestru Reálného gymnázia v Kostelci nad Orlicí a ve stejné pozici pokračovali i při studiu na katedře hudební výchovy Pedagogiocké fakulty UK v Praze. V pozdějších letech jsme se setkávali pravidelně i jako sbormistři. Luboš Klimeš absolvoval obor Ruský jazyk – Hudební výchova pro střední školy (1953) a v rozšiřujícím studiu obor Hudební nástroje na Vysoké škole pedagogické. Jeho pedagogickým i sbormistrovským působištěm se pak stalo město Hradec Králové, kde vyučoval na katedře hudební výchovy místní Pedagogické fakulty a vedl v letech 1964 – 95 tamní ženský, smíšený a opět ženský sbor katedry „Mír“. V letech 1975 – 76 byl krátce sbormistrem Vokální harmonie Hradec Králové, ale jeho stěžejním sbormistrovským působištěm se na 40 let (1963 – 2002) stal Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové, s nímž získal řadu předních umístění na různých zahraničních sborových soutěžích. Za svou úspěšnou sbormistrovskou práci byl odměněn Cenou Ferdinanda Vacha (1996), Cenou Bedřicha Smetany (2000) a titulem Zasloužilý pracovník kultury (1987).

Milý Lubošku, dovol mi, abych Ti jménem celé naší sborové rodiny za všechno, co jsi pro český sborový zpěv vykonal, upřímně poděkoval. Nikdy na Tebe nezapomeneme.

Poslední rozloučení s Lubošem Klimešem se koná 15. dubna 2019 ve 12.00 hod. ve Smuteční síni v Hradci Králové.

                 ----------------------------------------------------

Pueri gaudentes – Cesta na sever

Pražský chlapecký sbor Pueri gaudentes vstoupí v letošním roce již do své jubilejní 30. koncertní sezóny. Tuto událost oslaví třináctidenním koncertním turné na trase po pěti evropských městech: Malmö – Stockholm – Helsinky – Petrohrad – Tallinn. V cíli své cesty, estonském Tallinnu, se Pueri gaudentes se svými sbormistry Liborem Sládkem a Janem Kyjovským zúčastní 27. ročníku slavného mezinárodního festivalu písní „Laulupidu 2019“ (4.– 7. 7. 2019), který nese krásné heslo „Má vlast je moje láska“. Jde o největší současný sborový festival planety, který vznikl v roce 1869, v letošním roce slaví tedy své 150. výročí, a který se koná v Tallinnu v pětiletých intervalech. V roce 2014 se jej zúčastnilo celkem 1046 sborů s více než 33000 zpěváky.

              ------------------------------------------

15. ročník sborového festivalu „SEMILSKÝ DŽBÁNEK“, 5.– 7. 4. 2019, Semily

Ve dnech 5.– 7. dubna 2019 se uskutečnil v Semilech již 15. ročník sborového festivalu „Semilský džbánek“,  jehož pořadatelem je Dětský a mládežnický sbor Jizerka Semily. Na jeho dvou festivalových koncertech – v semilském kostele sv. Petra a Pavla  (5. 4. v 18.00 hod.) a v Kulturním centru Golf Semily (6. 4. v 18.00 hod.) – vystoupily kromě domácích sborů Sedmikráska, Čekanky, Jizerka a Smíšený sbor Jizerka i hosté – chlapecký sbor Pueri gaudentes (Pueri 3), Praha, dívčí sbor Puellae cantantes, Litoměřice, Pěvecký sbor Slavoj Chrudim a Smíšený sbor Romance, Ústí nad Labem

                ---------------------------------------

Bohaté, dramaturgicky atraktivní koncertní jaro sboru Gaudeamus Brno

Pěvecký sbor GAUDEAMUS Brno (sbm. Daša Karasová) si Vás dovoluje srdečně pozvat na koncert nazvaný Mýta a legendy, který se uskuteční ve středu 120. dubna 2019 v 9.30 hodin v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea (Husova ul. 14) v Brně.

Přeneseme vás od lidových mýtů o stvoření světa a magické moci přírodních živlů přes antickou mytologii až k biblickým a středověkým legendám. Zazní skladby soudobých severských skladatelů Peterise Vaskse, Veljo Tormise, Jana Sandströma, Pekky Kostiainena, českých autorů Petra Ebena, Pavla Sýkory a dalších.

Koncertní jaro sboru GAUDEAMUS pokračuje 30. 5. 2019 v 19.00 hod. vystoupením na Festivalu Mozartovy děti (provedení Mše D dur Antonína Dvořáka) v Bazilice Nanebevstoupení Panny Marie (Medlovo nám. 1, Brno–střed) a  23. 6. 2019 vystoupením na XXX. Mezinárodním festivalu současného umění FORFEST v kostele sv. Mořice (Stojanovo nám. 2) v Kroměříži.

Na tomto koncertu vystoupí Gaudeamus společně s violoncellistou Štěpánem Filípkem a provede skladby Stabat Mater Knuta Nystedta, Molitva Galiny Grigorjevy a Monochromes a ve světové premiéře skladbu Points of Departure and Return pro ženský sbor od amerického autora Daniela Kessnera (*1946).

             -----------------------------------------------------

1. ročník nového mezinárodního sborového festivalu „MUSICA ORBIS“ 2019, Praha již zná své účastníky

Ve dnech 27. 6.– 1. 7. 2019 se v Praze uskuteční 1. ročník Mezinárodního sborového festivalu Musica Orbis Prague 2019. K účasti se přihlásilo celkem 8 pěveckých sborů z 5 zemí (České republiky, Kanady, Slovenska, Ukrajiny a USA). Českou republiku budou reprezentovat Pěvecké sdružení pražských učitelek, sobor Musica e danza Praha a Pěvecký sbor Mládí z Jablonce nad Nisou.

Porota: Mgr. Jaroslav Brych (umělecký ředitel), PhDr. Luboš Hána, Ph.D., MgA. Michal Hájek, Jürgen Partaj (Rakousko), Mgr. art. Janka Rychlá (Slovensko)

                    --------------------------------------------

Rolničkové Svátky písní 2019

Ve dnech 12.– 13. 4. 2019 pořádá DPS Rolnička Praha ve spolupráci s Hlavním městem Praha již 21. ročník setkání dětských pěveckých sborů „Rolničkové svátky písní 2019“, tentokrát s poctou tvorbě skladatele Petra Ebena. V Salesiánském divadle na Kobyliském nám. v Praze 8 se postupně představí tyty pěvecké sbory:

12. 4., 19.00  – Koncert hlavních sborů – Mladší přípravný sbor ROLNIČKA Ms+p (sbm. Karel Virgler); SLAVÍČCI, ZUŠ Klapkova, Praha 8 (sbm. Alice Stavělová); DÍVČÍ SBOR kostela v Bronshoj, Dánsko (sbm. Berta Kill Toftegaard); ROLNIČKA PRAHA (sbm. Karel Virgler).

13. 4., 11.00 – Koncert přípravných sborů – Přípravný sbor ROLNIČÁK sbm. Karel Virgler); PLAMÍNEK SEVERÁČKU,liberceckého DS ZUŠ (sbm. Radka Fryšová, Silvie Pálková); Doplňovací sbor ROLNIČKY Mú (sbm. Karel Virgler).

13. 4. , 15.00 – Koncert nejmladších dětí – Nejmladší přípravný sbor ROLNIČKA P (sbm. Hana Virglerová); KUŘÁTKA, ZUŠ Klapkova, Praha 8 (sbm. Alice Stavělová); Mladší přípravný sbor ROLNIČKA Mú (sbm. Karel Virgler).

13. 4., 19.00 – Koncert mladých mužských sborů – MUŽSKÝ SBOR ROLNIČKY (sbm. Matěj Chvojka, Karel Virgler); CHLAPI Sušického dětské sboru ZUS (sbm J. Baierl, Tomáš Kotal); Mužské hlasy MEDVÍĎAT ZUŠ Český Krumlov (sbm. Lukáš Holec); Mužské hlasy PUERI GAUDENTES, ZUŠ Praha 7, (sbm. Libor Sládek).

                   -------------------------------------------

30. International Choir Festival and Competition „Festival di Verona“, 27.– 31. 3. 2019

Jubilejního 30. Mezinárodního sborového festivalu „Festival di Verona“, jehož pořadatelem je agentura MusiCultur Travel GmbH, se zúčastnilo 15 sborů z 10 zemí (Chorvatska, Japonska, Itálie, Kypru, Litvy, Německa, Slovinska, Ruska, Turecka a USA). Soutěž měla velmi dobrou uměleckou úroveň, takže 9 z celkového počtu 18 soutěžních vystoupení ve 4 soutěžních kategoriích zařadila porota do zlatého, 5 do stříbrného a 4 do bronzového pásma. Hlavní cenu festivalu „Oswald Stocker“ získal mládežnický japonský sbor St. Mary´s International School Varsity Ensemble, Tokyo. Kromě toho udělila porota ještě 6 dalších zvláštních cen.

                  ---------------------------------------------

25. ročník GYMNASIA  CANTANT 2019

Do jubilejního 25. ročníku celostátní přehlídky gymnaziálních sborů GYMNASIA CANTANT 2019, která se uskuteční ve dnech 25.– 27. dubna 2019 v Brně, se z regionálních kol v Praze, Brně a Orlové kvalifikovalo následujících 17 sborů:

Pěvecký sbor Gymnázia Křenová, Brno (sbm. Veronika Waldhansová); Basové G, Gymnázium Františka Palackého, Valašské Meziříčí (sbm. Jana Krcháková); ARTEP, sbor Gymnázia a OA Orlová (sbm. Petra Rašíková); BESHARMONIE, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha (sbm. Libor Sládek); Mladí madrigalisté, Gymnázium Brno, Vídeňská (sbm. Helena Jankovská, Jaroslav Černocký, Jan Faltýnek); Bigysbor, Biskupské gymnázium, J.N. Neumann a ZŠ, České Budějovice (sbm. Anna Voříšková); Pěvecký sbor COMODO, Gymnázium Chomutov (sbm. Marie Hánová); Pěvecký sbor Znoimia, Gymnázium, SPgŠ, OA a JŠ, Znojmo (sbm. Dana Volcová); Cum amore, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec (sbm. Zuzana Kubelková); CHOIR VAN GOH, Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba (sbm. Lukáš Marek); Pěvecký sbor Gymnázia Havířov – město (sbm. Sylva Mokrošová); Viva la musica, Gymnázium Uherské Hradiště (sbm. Jakub Tomala); Song, Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ Vsetín (sbm. Helena Kaločová); DRKRPOL, Gymnázium Dr. Karla Polesného, Znojmo (Jiří Ludvík); SPS Garrendo Gymnázia a SPŠEI Frenštát pod Radhoštěm (sbm. Ivana Klvaňová); Pěvecký sbor Gymnázia Velké Meziříčí (sbm. Markéta Rosová Prudíková); NOTA, Gymnázium Boskovice (sbm. Martin Nrud).

                       -----------------------------------------

Výroční sbormistrovské a sborové ceny za rok 2018

Na návrh Hudební komise (předseda Vít Aschenbrenner) udělil HV UČPS tato národní sbormistrovská ocenění:
Cena UČPS „sbormistr – junior“ – Adam Sedlický (sbormistr APS VŠB-TU Ostrava);

Cena Ferdinanda Vacha – Jakub Zicha (sbormistr VUS UK);

Cena Františka Lýska (společně s Lýskovým nadačním fondem) – Mgr. Zdenka Jásenská (sbormistryně DPS Arietta Mohelnice)

                    ----------------------------------------------------

Sbor roku

dospělé pěvecké sbory – Pěvecký sbor KOS Litomyšl (sbm. Milan Motl);

dětské pěvecké sbory – Královéhradecký dětský sbor Jitro (sbm. Jiří Skopal).

                    ----------------------------------------------------

Cenu za přínos českému sborovému zpěvu získal na návrh členů HV UČPS jubilant roku 2019 hudební skladatel a hudební pedagog prof. PhDr. Jan Vičar, CSc.

                    ---------------------------------------------------

 

Pozvání na koncert s natáčením pořadu TV NOE

Jiří Pavlica, Jan Staněk a jeho Alikvotní sbor Spektrum Vás zvou na koncert spojený s natáčením pořadu TV NOE, který se uskuteční v Salesiánském divadle v Kobylisích 3. dubna v 19.30 hod. Koncert je součástí cyklu benefičních koncertů „Jak poznávat svět“ a jeho záznam se objeví v programu televize NOE na začátku května.

V průběhu koncertu si bude Jiří Pavlica povídat s Janem Staňkem o jeho dosvadní sbormistrovské cestě, jeho sborových dětech, festivalu Bohemia Cantat, ale především o alikvotním zpívání. Kromě živých ukázek skladeb v provedení Spektra zazní i některé jeho videozáznamy i pokus o spoluúčast posluchačů při interpretaci písně Spirit of God  s využitím „přednaučených“ alikvotních tónů.
Pokud jste účastníky letošního nebo některého z předchozích ročníků festivalu Bohemia Cantat, přijďte ve festivalovém tričku a nemusíte platit vstupné. Jinak vás alespoň potěší, že vstupné 200 Kč podpoří dobrou věc.
Pokud se chcete zúčastnit společného zpívání, přijďte prosím do divadla již v 17.30. Od 17.45 bude kamerová zkouška s publikem v sále, nastavení mikrofonů a krátké „přednaučení“ uvedené písně (noty najdete v příloze). Jinak stačí, když přijdete až na začátek koncertu.

Všichni účinkující se s Vámi těší na shledanou.

Spirit of God.pdf (35,3 kB)
                   ----------------------------------------------

XXV. ročník hodnocené pěveckých přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia cantant 2019

se koná pod osobní záštitou JUDr. Bohumila Šimka, hejtmana Jihomoravského kraje. 

Přihlášené sbory do regionálních kol GC 2019 (celkem 28 pěveckých sborů):

Regionální kolo Praha, 19. 3., České muzeum hudby

JOSEF, Malostranské gymnázium a ZŠ, Praha; Pěvecký sbor Akademického gymnázia Štěpánská; Pěvecký sbor, Gymnázium Arabská, Praha; BESHARMONIE, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha; Pěvecký sbor Česko-anglického gymnázia, České Budějovice; Bigysbor, Biskupské gymnázium; J. N. Neumann a ZŠ, České Budějovice; Pěvecký sbor COMODO, Gymnázium Chomutov; Colours of GTU, Gymnázium Trutnov; Cum amore, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec; Tutti Pazzi, Gymnázium Lovosice; Viva la musica, Gymnázium Uherské Hradiště; Zanoty, Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec. 

Regionální kolo Brno, 26. 3., Konvent Milosrdných bratří

Mladí madrigalisté, Gymnázium Brno, Vídeňská; Labutí píseň, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno; Pěvecký sbor Gymnázia Křenová, Brno; Sbor GKM, Gymnázium Kroměříž; NOTA, Gymnázium Boskovice; PS Církevního gymnázia Německého řádu, Olomouc; Pěvecký sbor Gymnázia Jakuba Škody, Přerov; Pěvecký sbor, Gymnázium Šternberk; Pěvecký sbor Gymnázia Velké Meziříčí; Pěvecký sbor Znoimia, Gymnázium, SpgŠ, OA a JŠ, Znojmo; DRKRPOL, Gymnázium Dr. Karla Polesného, Znojmo. 

Regionální kolo Orlová, 28. 3., Dům kultury Orlová

Basové G, Gymnázium Františka Palackého, Valašské Meziříčí; ARTEP, sbor Gymnázia a OA Orlová; Song, Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ Vsetín; SPS Garrendo Gymnázia a SPŠEI Frenštát pod Radhoštěm; Pěvecký sbor Gymnázia Havířov – město.

                      ---------------------------------------------------

Moravskotřebovské arkády 2019

Moravskotřebovské arkády 2019.docx (15,1 kB)

                      -------------------------------------------

Pěvecký sbor MLÁDÍ Jablonec nad Jizerou slaví 60. jubileum

Pěvecký sbor MLÁDÍ ZUŠ Jablonec nad Jizerou oslaví 60. výročí svého vzniku slavnostním koncertem, který se koná pod záštitou města v sobotu 25. května 2019 v 18.00 v Kulturním domě v Jablonci nad Jizerou. Jako hosté vystoupí zpěvačky Věra Poláchová, Ivana Housová a Pražský gay pěvecký sbor Doodles.

                   ------------------------------------------------

7. ročník celostátní soutěže "O cenu Vítězslava Nováka"

V rámci festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč (17. 3.– 12. 5. 2019) se v sobotu 30. března 2019 v 10 hod. uskuteční v Kulturním klubu Skuteč již 7. ročník celostátní soutěže dětských a mládežnických pěveckých sborů "O cenu Vítězslava Nováka".

Soutěže proběhne ve 3 kategoriích: A – mladší pěvecké sbory do 11 let (20% do 12 let); B – dětské sbory do 15 let (20% do 17 let); C – mládežnické sbory (středních škol, ZUŠ apod.). 7. ročníku soutěže se zúčastní 5 pěveckých sborů: Cantando, ZUŠ Skuteč (sbm. Zdeněk Kudrnka), Fiori Cantati, ZUŠ Chrudim (sbm. Bc. Martin Profous), De Canto, ZŠ Habvrmanova, Hradec Králové (sbm. Přemysl Kočí), Jiřičky Minorky, ZUŠ Mladá Boleslav (sbm. PhDr. Jiřina Jiřičková, Ph.D.) a Osmikvítek – Pampelišky, Praha 8 (sbm. Mgr. Iva Hennová).

Porota: MgA. Tomáš Židek, Ph.D., PaedDr. Dana Ludvíčková, MgA. Katarína Duchoňová, Ph.D.

              ----------------------------------------------------

Vybráno z Newsletter NIPOS 3/2019

Výroční zpráva NIPOS za rok 2018

NIPOS představuje výroční zprávu za rok 2018, v níž naleznete obecné informace o organizaci, harmonogram akcí, přehlídek a seminářů pořádaných NIPOSEM v minulém roce. Dále pak informace o vydaných publikacích a statistice kultury. Ke stažení zde.

             ooooooooooooooooo

ARTýden 2019

V letošním roce, konkrétně ve dnech 20.–26. května 2019, se uskuteční již sedmý ročník projektu Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby s novým názvem ARTýden, jehož cílem je i nadále upozorňovat na bohatství a rozmanitost forem uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby na území celé ČR a podporovat konkrétní aktivity v této oblasti.

Pořadatelé akcí plánovaných na týden 20.–26. května 2019 se mohou registrovat na stránkách www.amaterskatvorba.cz. Tak hurá do toho! :-)

              oooooooooooooooo

Celostátní sborové přehlídky 2019 v gesci NIPOS-ARTAMA

29. Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů, 24.– 26. 5., Uničov;

11. Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů, 8.– 10. 11., Hradec Králové (podrobnosti o termínech a organizátorech postupových kol na webu NIPOS-ARTAMA.

                 ------------------------------------------

21. Čakovický festival sborového zpěvu

Ve dnech 4.– 28. dubna 2019 uspořádá Smíšený pěvecký sbor Camerata Praha (sbm. Veronika Dvořáčková)  již 21. ročník Čakovického festivalu sborového zpěvu 2019. Na 4 festivalových koncertech vystoupí celkem 10 pěveckých sborů z Prahy, Aše, Klatov a Plzně.

Program:

4. 4., 19.00, Kostel Povýšení sv. Kříže, Praha 8 – Vinoř: Smíšený pěvecký sbor Camerata Praha; Komorní sbor Radost Praha; Studentský sbor Shamwari.

7. 4., 17.00, Schoellerův sál, Čakovický zámek – Chorus Egrensis, Aš; Smíšený pěvecký sbor Camerata Praha; Dívčí komorní sbor Fiori; Studentský sbor Shamwari;

11. 4., 18.00, Schoellerův sál, Čakovický zámek – Dětské pěvecké sbory Kamarádi Praha; Sedmikrásky Klatovy; Mariella Plzeň.

28. 4., 17.00, Kostel sv. Remigia, Praha 9 - Čakovice – Smíšený pěvecký sbor Camerata Praha; Sborklan Klánovice; Alikvotní sbor Spektrum

                 -----------------------------------------------

STONAVSKÁ BARBORKA 2019 (Novinky 3/2019)

Skladatelská soutěž (složení soutěžících a porota); změny ve schématu kategorií 13. ročníku ISSB; harmonogram festivalových dnů.

Novinky ze STONAVSKÉ BARBORKY 2019.docx (19 kB)

                   ---------------------------------------------------

International Choral Festival of Preveza, Greece

Preveza International Choral Festival, který pořádá Choral Society „Armonia“ of Preveza a jehož 37. ročník se uskuteční ve dnech 2.– 4. 7. 2019, se stává jedním z prestižních festivalů Choral Festival Network – CFN (the international network for choral competitions and festivals).

International Choral Festival of Preveza.docx (17,8 kB)

                  ----------------------------------------------------

Zpíváme pro UNICEF – Pěvecké sbory pomáhají dětem

K této akci se přihlásilo již 182 sborů s 64 koncerty po celé České republice. Na jednom z těchto charitativních koncertů, který se uskuteční ve středu 20. března 2019 v 18.00 v Salesiánském divadle v Kobylisích, vystoupí 5 pěveckých sborů – Osmikvítek, Pueri gaudentes, Coloreton, Claireton Chorale a Paleček, celkem okolo 150 dětí. Z každé vstupenky v ceně 120,- Kč pošlou sbory 50,- Kč na konto UNICEF pro program „Dobrý start do života“.

                      ----------------------------------------------

20. jubilejní ročník mezinárodního festivalu Pražské Vánoce 2019

Již 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské Vánoce se uskuteční ve dnech 12. – 14. 12. 2019. Festival je přístupný neprofesionálním tělesům z celého světa. Soutěžní vystoupení jsou veřejná a budou se konat před mezinárodní porotou v sobotu v Koncertním sále Pražské Konzervatoře.

Sbory a instrumentální skupiny se mohou přihlásit do následujících kategorií: I. Pěvecké sbory dětské, II. Pěvecké sbory mládež, III. Pěvecké sbory dospělé, IV. Vokální skupiny (6 – 15 účinkujících), V. Musica sacra, VI. Lidové písně a pastorely, VII. Spirituál a gospel, VIII. Folklorní soubory, IX. Instrumentální soubory. Z vybraného programu by měly alespoň část tvořit adventní nebo vánoční skladby.

Součástí festivalového programu budou doprovodné koncerty účastníků festivalu, včetně pátečního odpoledního Koncertu přátelství v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, vyhlášení výsledků soutěže a předání diplomů, kterému bude předcházet vystoupení vynikajícího Dětského folklorního souboru „Valášek“ Hanky Dolejší.

Bližší informace k celé akci najdete na stránkách festivaluwww.praguechristmas.cz.

Na Vaši účast se těší
Michal Švarc, pořadatel festivalu

                       --------------------------------------------------

Uzávěrky přihlášek na mezinárodní sborové soutěže agentury Meeting Music

7th Per Musicam ad Astra International Choir Festival and Competition, 29. 6.– 3. 7. 2019, Toruń, Poland (uzávěrka 15. 3. 2019).

13th In...Canto sul Garda International Choir Fesrtival and Competition, 12.– 16. 10 2019, Riva del Garda (uzávěrka 15. 3. 2019).

1st Adriatic Pearl – International Choir Festival and Competition, 30. 10.– 3. 11. 2019, Dubrovnik, Croatia (uzávěrka 31. 5. 2019).

                       ---------------------------------------

17th Budapest International Choir Festival and Competition, 14.– 18. 4. 2019

Festivalu se zúčastní celkem 33 pěveckých sborů z 14 zemí (Belgie, Dánska, Estonska, Indonésie, Irska, Lotyšska, Maďarska, Německa, Norska, Nového Zélandu, Rumunska, Ruska Slovinska a Švédska).

Soutěžní kategorie:  A – Smíšené, ženské a mužské sbory s povinným programem; Komorní sbory a vokální ansámbly s povinným programem; B – Smíšené, ženské a mužské sbory s volným programem; G – Dětské sbory; Stejnorodé a smíšené mládežnické sbory; S – Musica Sacra; F – Folklor; P – Gospel, pop, moderní hudba; J – Jazz; G.P. s finanční prémií.

Porota: Katalin Kiss, Gábor Hollerung, Levente Gyöngyösi (Maďarsko), Rohan de Landerolle (Sri Lanka), Robert Sund (Švédsko), Wolfgang Ziegler (Rakousko).

                ----------------------------------------------

Světová premiéra kantáty Jana Vičara „Tempus Iuvenis“

Hudební skladatel prof. PhDr. Jan Vičar CSc. si dovoluje pozvat své příznivce na světovou premiéru své kantáty „Tempus Iuvenis“, která se koná v sobotu 27. března 2019 v 19.30 v Sukově síni v Pardubicích. Kantátu za řízení Jana Míška provedou Komorní filharmonie Pardubice, chapecko-mužský sbor Bonifantes, Kristýna Kůstková (soprán) a Josef Kovačič (bas). V rámci koncertu zazní i několik dalších světových premikér. Požadavky na případné volné vstupenky je třeba sdělit alespoň 14 dnů předem na adresu janvicar@seznam.cz.

                        -------------------------------------------------

Stonavská Barborka 2019

Stonavská Barborka zveřejnila na svých webových stránkách (https://stonavskabarborka.cz/) Soutěžní řád 13. ročníku SB a příslušné Organizační pokyny.

Soutěžní řád

Organizační pokyny      

              ---------------------------------------

Neprofesionální sborové umění na jarních profesionálních pódiích

V rámci Přehlídky koncertního umění 2019 (11. 3.– 8. 4. 2019), kterou pořádá Společnost koncertních umělců AHUV, vystoupí ve čtvrtek 21. 3. 2019 v 19.30 v Sále Martinů Hudební fakulty AMU v Praze Kühnův dětský sbor se sbormistrem Jiřím Chválou a klavíristou Stanislavem Boguniou.  Program: T. L. de Victoria, G. P. da Palestrina, A. Pärt, F. Schubert, J. Brahms, W. A. Mozart, A. Dvořák, V. Trojan.

39. ročník festivalu Smetanovské dny Plzeň (28. 2.– 28. 3. 2019) obohatí svým koncertem ve středu 27. 3. 2019 v 19.00  v Kostele sv. Jana Nepomuckého komorní smíšený sbor Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy a Consortium musicum Plzeň (dir. Vit Aschenbrenner). Koncert je sestaven ze skladeb postního období, které se provozovaly na figurálních kůrech klatovského poutního kostela Narození Panny Marie a broumovského klášterního kostela sv. Vojtěcha (program ze skladeb J. J. Fuxe, J. G. Reutterna, A. Lottiho, doplněný o skladby F. X. Brixiho a broumovské kompozice barokního skladatele P. Gunthera Jacoba).

                 ----------------------------------------------

Pražský smíšený sbor bude mít hosty

I v jarních měsících letošního roku pokračuje Pražský smíšený sbor ve volném koncertním cyklu „Máme hosty“. Dne 21. 3. 2019, 19.00 přivítá v Kostele sv. Martina ve zdi, Martinská 1, Praha 1 dva americké mládežnické soubory, účastníky festivalu young2019bohemia Prague – Dívčí pěvecký sbor The Oak Knoll School Ensemble, Summit, New Jersey (sbm. Ruby Robertson-Knox) a Studentský orchestr South Florida Youth Symohony Orchestra z Miami (řídit jej budou postupně Marjorie Hahn, Richard Zogaib, Lowell Thomas a Alberto Bade).

V dalším koncertu tohoto volného cyklu se 31. 5. 2019, 19.00  v Kostele U Salvátora, Salvátorská 1, Praha 1 představí Smíšený pěvecký sbor Volkschor Edenkoben (sbm. Michael Hilschmann) a Studentský sbor Josef z pražského Malostranského gymnázia.

                        --------------------------------------------

Nejbližší mezinárodní soutěžní sborové festivaly pořádané agenturou INTERKULTUR

7. Internationaler Anton-Bruckner-Chorwettbewerb und Festival, 19.– 23. 6. 2019, Linz, Rakousko

K účasti je zatím přihlášeno 10 sborů z 9 zemí (Austrálie, ČR, Dánska, Finska, Jižní Afriky, Norska, Ruska Švédska a Tanzanie). Českou republiku budou reprezentovat Ženský sbor Cantoria Praha  a Českobudějovický dětský sbor Canzonetta.

Porota: Josef Habringer (Rakousko), Florian Heyerick (Belgie) a Elena Volodina (Rusko).

                     ---------------------------------

11. Internationaler Johannes-Brahms-Chorfestival und  Wettbewerb

K účasti je přihlášeno již 34 sborů z 18 zemí (Belgie, Bolívie, Číny, Číny-Taipei, Dánska, Faerských ostrovů, Finska, Hongkongu, Izraele, Litvy, Maďarska, Malajsie, Německa, Polska, Ruska, Řecka,  Švédska a Vietnamu).

Porota: Ralf Eisenbeiss (Německo), Sabine Haenbalcke (Belgie(, Eva Ugalde Alvarez (Španělsko), Romans Vanags (Litva), André van de Merwe (Jižní Afrika).

                    ----------------------------------

11. World Choir Games 2020, Flandry, Belgie, 5. 15. 7. 2020

Možnost přihlásit se na 11. Světové sborové hry, které se budou konat ve dnech 5.– 15. července 2020 v belgických Flandrech, byla odstartována 1. března 2019.

„Die Anmeldung für die World Choir Games 2020 ist ab sofort möglich!

Seit 1. März stehen die Anmeldeformulare unter www.wcg2020.com zur Verfügung und können im Bereich „Anmeldung & Kosten“ heruntergeladen werden.“

                   ------------------------------------------------

Novinky z ECA-AC, únor 2019

Novinky z ECA-EC, únor 2019.docx (20,9 kB)

             --------------------------------------------

3. Sbormistrovský seminář, 2.– 4. 7. 2019 v Preveze (Řecko)

V rámci 37. Mezinárodního sborového festivalu a 25. Mezinárodní sborové soutěže v Preveze (5.– 7. 7. 2019) pořádá Pěvecký sbor Armonia Preveza ve dnech 2.– 4. 7. 2019 již 3. Sbormistrovský seminář. Jeho lektory budou Ambož Čopi (Slovinsko), Marco de la Paz (Španělsko) a Theodora Pavlovič (Bulharsko). Jako ukázkový sbor poslouží semináři Komorní sbor Hudební a baletní konzervatoře Lublaň.

Announcement of the seminar 2019.doc (31 kB)

                   -----------------------------------------------

10th MUSICA ETERNA ROMA 2019 International Choral Festival and Competition

Uzávěrka přihlášek na 10. ročník Mezinárodního sborového festivalu a soutěže MUSICA ETERNA ROMA, který ve dnech 10.– 14. 7. 2019 s bohatou nabídkou soutěžního i festivalového programu pořádá v Římě agentura Meeting Music, je 28. února 2019 (info@Meeting-Music.Com).

Zum Amelden hier entlang

                 --------------------------------------------------

Vybráno z NEWSLETTER NIPOS  2/2019

Upozorňujeme

na blížící se uzávěrky postupových přehlídek na dětskou a středoškolskou celostátní přehlídku. Nezapomeňte včas vyplnit jednotnou elektronickou přihlášku na přehlídky. Budeme se těšit na přehlídkách na viděnou a slyšenou.

Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů
Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů

                  ooooooooooooooooooooo

Jarní seminář Klubu sbormistrů, 29.– 31. 3. 2019, Litomyšl

Pořádáme ve spolupráci se Smíšeným pěveckým sborem KOS Pedagogické školy Litomyšl. Je určen všem zájemcům z řad začínajících i zkušených sbormistrů a zaměřen především na práci mládežnických pěveckých sborů. Jeho náplní je metodika práce se sborem a hlasová výchova ve sboru na příkladu práce se sborem KOS.

Přihlásit se můžete do 15. 3 2019 zde.

                 oooooooooooooooooooooo

Kormidlo 1/2019

Vyšlo nové Kormidlo. Bulletin je jedním z mála zdrojů informací o kvalitních akcích, přehlídkách a seminářích ve všech oborech estetických aktivit dětí a mládeže po celé republice. Jsou zde zastoupeny obory: dětské a mladé divadlo, přednes a dramatická výchova, scénický tanec, taneční folklor, výtvarné aktivity, dětský a středoškolský sborový zpěv. Nové číslo je ke stažení zde.

(Najdete zde informace o těchto akcích: 29. Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů (s. 30); Skladatelská soutěž OPUS IGNOTUM (s. 33); 11. Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů (s. 38); Kalendárium – Klub sbormistrů; Festivaly, soutěže, kurzy; Publikace (s. 52).)                       

                 ------------------------------------------------

Mezinárodní sborové soutěže INTERKULTUR 2019

7.– 11. 2. 2019 – 1. Internationaler Chorwettbewerb Maastricht, Nizozemí

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 26 pěveckých sborů ze 7 zemí (Číny, Finska, Japonska, Jižní Koreje, Německa, Nizozemí a Ruska). Soutěž měla vysokou uměleckou úroveň, porota udělila sborům celkem 20 zlatých a 10 stříbrných diplomů.

15.– 19. 5. 2019 – 6. Vietnam Internationaler Chorwettbewerb, Hoi An, Vietnam

Na soutěž se přihlásilo 18 sborů z 9 zemí (Číny, Estonska, Filipín, Indonésie, Malajsie, Polska, Singapuru, USA a Vietnamu).

19.– 23. 6. 2019 – 7. Internationaler Anton-Bruckner-Chorwettbewerb und Festival, Linz, Rakousko

K účasti je zatím přihlášeno 8 sborů z 8 zemí – Austrálie, České republiky (Ženský pěvecký sbor Cantoria Praha), Dánska, Finska, Jižní Afriky, Norska, Ruska a Švédska.

Možnost registrace byla prodloužena do 18. 2. 2019.

3.– 7. 7. 2019 – 11. Internationaler Johannes-Brahms-Chorfestival und Wettbewerb, Wernigerode, Německo

Registrace končí 11. 2. 2019.

3.– 10. 8. 2019 – 4. European Choir Games, Göteborg, Švédsko

Registrace byla oficiálně ukončena 10. 12. 2018, o účasti je však možné se ještě individuálně domluvit s pořadatelem.

9.– 13. 10. 2019 – 3. Kalamata Internationaler Chorwettbewerb und Festival, Kalamata, Řecko

Výhodné přihlášky do 11. 3. 2019, registrace končí 27. 5. 2019.

           ------------------------------------------------------

Národní sborová databáze na počátku roku 2019

Národní sborová databáze - v první polovině roku byla dokončena příprava a koncem září 2018 byl spuštěn zkušební provoz webového portálu Národní sborové databáze (www.nsdb.cz). Ke konci roku je ve specializovaném webovém portále pro muzikology, sbormistry, učitele, vedoucí kroužků, skladatele i širokou veřejnost zveřejněno přes 300 sbormistrů, 230 sborů, 80 koncertů, 50 festivalů, 3 semináře a 3 konference. Zájem o webový portál byl v období říjen až prosinec nad očekávání, o čemž svědčí i přibývající přihlášené sbory a návštěvnost stránek. Přihlásit se mohou všechny sbory, jejich sbormistři, festivaly, konference, vzdělávací aktivity a koncerty. Pro přihlášení sborů a sbormistrů je třeba vyplnit formulář https://www.nipos-mk.cz/?p=34391, pro ostatní stačí jen zaslat informace pro vložení. Děkujeme za propagaci a šíření informací o tomto projektu, s jehož využitím počítají i pořadatelé domácích a zahraničních sborových soutěží a festivalů. 

                     ----------------------------------------------------

Novinky z ECA-EC, leden 2019

Novinky z ECA-EC, leden 2019.docx (24,9 kB)

                --------------------------------------------------

Festival Antonína Tučapského

Městské kulturní středisko Vyškov je pořadatelem sborového festivalu Dr. Antonína Tučapského VYŠKOV. Festival je koncipován jako soutěžní přehlídka amatérských pěveckých sborů, která umožňuje jejich prezentaci. Projekt nese jméno významného vyškovského rodáka a čestného občana města Vyškova Antonína Tučapského. Tato již tradiční akce je pořádána od roku 2005 pravidelně každé dva roky pod záštitou města Vyškova. Předchozí ročníky daly vzniknout tradici konání pěveckého festivalu, jenž se zařadil do povědomí veřejnosti jako přední kulturní počin svého druhu, který přesahuje hranice regionu.

8. ročník Festivalu Dr. Antonína Tučapského Vyškov 2019 připravujeme v termínu 7. - 8. 6. 2019. Soutěžní část pro smíšené sbory dospělé a studentské proběhne v sobotu 8. 6. 2019.

Chcete se zúčastnit festivalu? Stáhněte si materiály, kde najdete všechny potřebné informace:

Pozvánka .pdf
Přihláška .pdf
Povinná skladba .pdf

                 -------------------------------------------

Nový mezinárodní soutěžní festival dětských a mládežnických pěveckých sborů „youngbohemia ADVENT 2019“, 5.– 8. 12. 2019, Praha, očekává své zájemce

Podrobnosti o 1. ročníku nového mezinárodního sborového festivalu v Praze najdete na: https://www.eventsbohemia.cz/youngadvent.php nebo na https://www.musicultur.com/en/trips/youngbohemia-prague-advent-2019.html

                     -------------------------------------------------------

62. Festival sborového umění Jihlava 2019 - Mezinárodní sborová soutěž (Propozice)

62. FSU Jihlava - Mezinárodní sborová soutěž. docx.docx (32,4 kB)

Nová koncepce Mezinárodní sborové soutěže FSU Jihlava 2019 staví tuto soutěž mezi největší v České republice.

                      -----------------------------------------

Koncert k poctě Jana Palacha „Tisíce světel rozsvítím“

Koncert k poctě Jana Palacha „Tisíce světel rozsvítím“, který se konal dne 22. ledna 2019 v 19.30 v Dvořákově síni Rudolfina, skončil mimořádným uměleckým i společenským úspěchem. Vynikající dramaturgii koncertu a profesionální, opravdovým prožitkem naplněné výkony ocenila zcela zaplněná Dvořákova síň dlouhotrvajícím potleskem vstoje. Podrobný program koncertu a přehled účinkujících jsme již uvedli a najdete na stránce Aktuálně. Audiozáznam celého koncertu, který vysílalo živě Rádio Proglas, je již k dispozici v jeho Audioarchivu. 

                          -------------------------------------------------

Do hudebního nebe odešel hudební skladatel Petr Řezníček (1938 – 2019)

Jak jsme se právě od brněnského sboru Kantiléna dozvěděli, opustil nás dnes 23. ledna 2019 navždy umělec Petr Řezníček, který Kantiléně věnoval mnoho krásných okamžiků svého života. Jako hudební skladatel je autorem úctyhodného množství pozoruhodných orchestrálních, komorních, vokálních a instruktivních děl.  Byl jedním z kmenových skladatelů brněnské Kantilény a jeho kantáty Atomus servus pacis a Poselství Jana Amose, Missa brevis pro dětský sbor, Svatý Vojtěch nebo cyklus ženských sborů Ave Maria zůstanou navždy v srdcích nejen sborových zpěváků Kantilény a jejich posluchačů, ale celé naší sborové rodiny Nikdy na něho nezapomeneme.

Život a působení skladatele Petra Řezníčka jsou spjaty především s brněnským rozhlasem. V brněnském studiu zakotvil nejprve jako hudební režisér, po roce 1978 působil jako šéf umělecké realizace hudebního vysílání. Coby režisér spolupracoval rovněž s řadou českých i zahraničních gramofonových společností, pro něž uskutečnil řadu úspěšných nahrávek. Neméně významným oborem Řezníčkova působení se stala ovšem též jeho činnost kompoziční a sbormistrovská. Po maturitě na gymnáziu v rodném Hradci Králové studoval v letech 1956–62 klavír, dirigování a skladbu na brněnské konzervatoři (ve skladbě byl žákem Zdeňka Blažka), posléze pokračoval ve studiu kompozice na Janáčkově akademii múzických umění u Theodora Schaefera a Ctirada Kohoutka. Od roku 1962 působil jako sbormistr Brněnského vysokoškolského sboru a tato činnost od roku 1965 vyústila v trvalou spolupráci s komorním sborem Brněnských madrigalistů a jeho uměleckým vedoucím Josefem Pančíkem. Zde zastával Řezníček funkci druhého sbormistra a dramaturga. Tomuto tělesu věnoval také velkou část svých sborových děl, která se vyznačují citem pro vokální linii, zároveň však soudobou hudební řečí, v níž je přesvědčivě využito technických i zvukově barevných možností lidského hlasu. Z Řezníčkových sborových kompozic si zaslouží zmínku předevšímMagnificat (1969), Pět milostných akvarelů na básně Oldřicha Mikuláška (1971), Ignis aeternus (1972), Atomus servus pacis (1974), Requiem (1996) a řada dalších skladeb.

                            -------------------------------------------------------

NIPOS – heslo v Českém hudebním slovníku

Vážení kolegové,       

po delší době bádání v knihovnách a archivech se mi podařilo sepsat heslo do Českého hudebního slovníku (internetový oborový hudební slovník, který provozuje MUNI) o NIPOS a institucích, na které navazuje. Co se týče historie naší organizace, tak nejde do hloubky, heslo je zaměřeno spíše na hudební aktivity, které se v NIPOS odehrávaly – snažil jsem se také o tři podrobné bibliografické soupisy, které nikde neexistují, totiž institucí vydané sbory, hudbu komorní a symfonickou a hudbu dechovou. 

Posílám vám odkaz na heslo k případnému využití, a pokud by kdokoli z vás měl jakékoli doplňky, tak za ně budu moc rád; ta práce, co za naší institucí stojí, je skutečně obdivuhodná a málo zmapovaná. 

https://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&task=record.record_detail&id=2682

Všechny vás srdečně zdraví

Jan Pirner 

                  ------------------------------------------------------

13. ročník Interpretační soutěže „Stonavská Barborka“

13. ročník Interpretační soutěže „Stonavská Barborka“ se uskuteční ve Stonavě ve dnech 25. 11.– 1. 12. 2019. Soutěž je určena vokálním a vokálně instrumentálním ansámblům (dueta až okteta) v oblasti artificiální hudby.

Uzávěrka 7. ročníku Skladatelské soutěže „Stonavská Barborka“ je 28. 2. 2019.

                         -----------------------------------------------

XIII. Jirkovský Písňovar 2019

Ve dnech 4.– 6. října 2019 se na Červeném Hrádku, Jirkově a širokém okolí uskuteční již XIII. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu populární a jazzové sborové hudby Jirkovský Písňovar. V letošním roce bude výjimečně nesoutěžní. Informace o jeho programu, rozdělení sborů podle kategorií a počtu zpěváků, repertooáru a způsobu hodnocení odbornou porotou najdou zájemci na https://jirkovskypisnovar.cz/. Registrace do nového ročníku bude spuštěna 31. března 2019.

Aktualitách webových stránek festivalu je možné si prohlédnout „Fotky Vlastimila Kahouna“ z XII. JP 2018 a na YouTube Channel – Jirkovský Písňovar videozáznamy z jednotlivých vystoupení tohoto ročníku.

                  ----------------------------------------------------

10. Musica Eterna Roma, 10.– 14. 7. 2019

Uzávěrka přihlášek na Mezinárodní soutěžní sborový festival „Musica Eterna Roma“, jehož pořadatelem agentura Meeting music, je 15. 2. 2019.

Hier geht’s zur Ausschreibung und hier zum Anmeldeformular

Fragt noch heute um unsere Event Packages an!
              ------------------------------------------

K 90. výročí vzniku Jistebnických zpěváčků Františka Lýska

V letošním roce uplyne již 90 let od vzniku Jistebnických zpěváčků (1929–1938) Františka Lýska. Na prahu jubilejního roku gratulovala sólistka Jistebnických zpěváčků, dnes 95letá Mařenka Blahetová (provdaná za sbormistra Ostravského dětského sboru Jaromíra Richtera) dceři Františka Lýska doc. PhDr. Květuši Lepilové. CSc., která vzpomíná, že Mařenka Blahetová proslula jako sólistka interpretací písně Už mně koně vyvádějí. Tuto píseň natočil na gramofonovou desku Ultrafon v době podpisu Mnichovské dohody. Kdysi dávno Květuši lepilové doc. PhDr. Václav Huňáček z Univerzity Karlovy v Praze prozradil, že ředitel jedné školy v jižních Čechách dokonce přerušil při poslechu této písně výuku.

(Článek k 90. výročí vzniku Jistebnických zpěváčků najdete na stránce Články 2019.)

                         -----------------------------------------------

Znáte jednu z našich největších sborových knihoven?

Jedním z významných úkolů sbormistra je hledání stylově i žánrově vhodného sborového materiálu pro aktuální složení a interpretační možnosti svého sboru. Nabídek není u nás příliš mnoho. Rádi bychom Vám proto doporučili knihovnu NIPOS. Přes odkaz https://knihovna.nipos.cz/ se dostanete přímo do katalogu, v němž je přehledně zpracováno k dnešnímu dni přes 17500 skladeb, a každý den přibývají další.

                    ------------------------------------------------------

Zprávy z ECA-EC - EuroChoir 2019

EuroChoir 2019 in France | Register now!

Vaison La Romaine, France | 1-9 August 2019

EuroChoir is a special choir project to promote the networking of talented singers at the European level, and to foster the emergence of the next generation of talents.
It is open to singers 18 to 30 years old and offers the opportunity to rehearse a challenging program with renowned conductors, improve their vocal skills and present the results of their work in public concerts.
For the years 2019 to 2021, we designed a cycle under the direction of one of the emerging talent of the European scene, Yuval Weinberg.
To kick-start these three years cycle, a “light” session is organised in 2019 during the Choralies festival.
The program will be of course demanding for singers who like to be challenged, but adapted to the shorter rehearsal time. With more free time, the singers will have a change to enjoy the festival, the French “art de vivre”, get to know each other and maybe decide to apply again for the next editions.

42 Euro per day, all inckusive – Register before 28 February 2019       

                   ----------------------------------------------

XVIII. Medzinárodný festival vysokoškolských speváckých zborov AKADEMICKÁ BANSKÁ BYSTRICA 2019

Přestože se termín XVIII. ročníku tradičního slovenského sborového festivalu AKADEMICKÁ Banská Bystrica 2019 nezadržitelně blíží, jeho pořadatel Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici dosud nezveřejnila ani termín jeho konání, ani jeho propozice a základní informace. Nám se však podařilo zjistit, že se tento festival, který se podobně jako pardubický IFAS koná střídavě s ním jako bienále v lichých letech, uskuteční ve dnech 9.– 12. května 2019.

                   ----------------------------------------------

Interpretační soutěž pedagogických fakult ČR 2019

Interpretační soutěž pedagogických fakult ČR 2019 s mezinárodní účastí se uskuteční ve dnech 29.– 30. dubna 2019 na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Soutěže se mohou zúčastnit všichni studenti pedagogických fakult. Podrobné informace jsou uvedeny v přiložených dokumentech. Zájemci o účast zašlou vyplněnou přihlášku dle pokynů na příslušnou adresu.

O magnum mysterium — Victoria
Interpretační soutěž 2019 — pokyny
Interpretační soutěž 2019 — sbormistrovství
Interpretační soutěž 2019 — přihláška

V oboru Sbormistrovství proběhne soutěž ve třech kolech:

1. kolo – dirigování povinné skladby - Tomás Luis de Victoria - O Magnum Mysterium (3:30 min), dirigování další jedné kontrastní skladby dle vlastního výběru, celkový časový rozsah 5 – 8 minut. Obě skladby budou dirigovány podle nahrávky. Soutěžící dodá před začátkem soutěže 5x okopírované noty vybrané skladby a její nahrávku na CD či ve formátu mp3. 

Partitura a nahrávka povinné skladby 1. kola sbormistrovské soutěže je v příloze. Pro všechny soutěžící je stejná. https://www.youtube.com/watch?v=c1qj4gl3mIs

2. kolo – dirigování sborové partitury z listu – prima vista. Dirigování bude podle nahrávky. Soutěžící musí začít dirigovat max do 2 minut od obdržení partitury

3. kolo – nácvik volně vybrané skladby v obsazení SATB se středně pokročilým studentským sborem. Soutěžící bude mít 10 minut na nácvik a provedení skladby nebo její části. Soutěžící dodá před začátkem soutěže 12x okopírované noty vybrané skladby.

                    -----------------------------------------------

Národní sborová databáze

Jan Pirner / odborný pracovník NIPOS, sbormistr

Projekt informační databáze pěveckých sborů připravuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) již několik let. V loňském a letošním roce se podařilo spustit webovou platformu, která je určena pro nejširší odbornou i laickou veřejnost a zprostředkovává základní informační servis pro sborový zpěv v České republice. Autoři projektu, odborní pracovníci NIPOS Barbora Hanslianová a Jan Pirner, a hlavní externí konzultant a pracovník projektu, Jiří Kolář, měli při tvorbě koncepce na zřeteli několik zásadních bodů – databáze nemá dublovat již existující projekty, které veřejnosti slouží, má naopak přinášet co nejaktuálnější informace z oblasti sborového zpěvu. V září letošního roku začal nový web fungovat a zájem veřejnosti překvapil i samotné tvůrce projektu – během dvou měsíců se do databáze přihlásilo přes dvě stě sborů. „Očekáváme, že se bude databáze dále úspěšně naplňovat – ještě o ní nejsou informovány všechny sbory v Čechách, proto doufáme, že jich postupně přibyde co nejvíce,“ poznamenal Jan Pirner, jeden z tvůrců projektu. V tuto chvíli si mohou sbory i sbormistři v databázi vyplnit dva stručné dotazníky a mohou nám poslat fotografie, samotné zpracování informací mají na starosti odborní pracovníci NIPOS, kteří dbají i na aktualizaci uvedených údajů. „Protože je v dnešní době téměř nemožné zajistit aktuální informace od všech sborů, tak jsme se rozhodli nechat větší část odpovědnosti na nich. Jednotlivci i tělesa mohou odkázat na své weby, facebookové i twitterové účty, kde čtenář snadno nalezne další informace,“ dodává Pirner. Databáze v tuto chvíli nabízí prohledatelný a odbornými pracovníky ověřený přehled sborů a sbormistrů a jejich kontaktních informací, nově postupně doplňovaný přehled českých a zahraničních festivalů, seminářů a koncertů. Databáze má umožnit i menším sborům prezentovat své profily, koncerty a akce, které připravují. Všechny údaje jsou zpracovávány s ohledem na aktuální zákonné normy, zejména týkající se ochrany osobních dat, přihlášené sbory a sbormistři se mohou rozhodnout, která data ukáží ve svém profilu veřejně. Budeme moc rádi, pokud informaci o tomto projektu budete šířit mezi svými sbory a pokud využijete možností k propagaci svého sboru.

Další informace na www.nsdb.cz

O koncepci Nové sborové databáze se pochvalně vyjádřili naši sboroví přátelé z Rakouska a Itálie.

                     -----------------------------------------------

 

 

MUSICA ORBIS Prague International Choir Festival, 27. 6.– 1. 7. 2019

Mezinárodní soutěžní i nesoutěžní sborový festival pro neprofesionální pěvecké sbory, s workshopy vedenými zkušenými lektory. Uměleckým ředitelem festivalu je Mgr. Jaroslav Brych.

Soutěžní kategorie: A – volný program; B – Musica sacra; C – Pop, Jazz, Spirituál, Gospel; D – Folklor. Každá kategorie se dělí ještě na 4 věkové kategorie: 1 – Dětské sbory do 16 let; 2 – Sbory mládeže do 26 let; 3 – Sbory dospělých; 4 – Komorní sbory do 16 zpěváků.

Každý sbor se může zúčastnit soutěže nejvýše ve dvou kategoriích.  Soutěžní program v délce 12 – 15 min. musí obsahovat 1 skladbu a cappella.

Porota: PhDr. Luboš Hána, MgA. Michal Hájek, Ph.D. Jürgen Partaj, Mgr. Art. Janka Rychlá.

V plánu programu festivalu je koncert v kostele sv. Šimona a Judy, individuální koncerty a sbory s duchovním programem budou moci vystoupit v průběhu mše v Chrámu sv. Víta.

Registrace je do 31. ledna 2019, registrační poplatek 250 Euro. Další podrobnosti na www.musicaorbis.com.

                    --------------------------------------------

Vybráno z Novinek ECA-EC, prosinec 2018

Lednové a únorové uzávěrky přihlášek na evropské sborové akce:

15. 1. 2019 – 54th International Choral Festival in Barcelona, Španělsko

15. 1. 2019 – 5th Youth Choirs in Bonn, Německo

31. 1. 2019 – Be invited Choirs at the 12th European Fest of Youth Choirs in Basel, Švýcarsko

31. 1. 2019 – Choralies (1st deadline) in Vaison-la-Romaine, Francie

31. 1. 2019 A level ateliers / 17th Festival di Primavera in Tuscany, Itálie

29. 2. 2019 – EuroChoir 2019 in Vaison-la-Romaine, Francie

29. 2. 2019 World Youth Choir 2019, Francie a Portugalsko

                      ----------------------------------------------

Sborové akce NIPOS-ARTAMA v roce 2019

Vážení přátelé sborového zpěvu,

děkujeme za vaši přízeň v roce 2018 a těšíme se na spolupráci v roce příštím. Chystáme pro vás spoustu zajímavých akcí:

Čekají nás tři vzdělávací semináře:

Jarní víkendový seminář ve spolupráci se Smíšeným pěveckým sborem KOS pedagogické školy Litomyšl a lektory Milanem Motlem a Jiřím Skopalem ml. - 29. – 31. 3. 2019, Litomyšl

Letní týdenní seminář, intenzívní seminář zaměřený na dirigování sboru, metodiku a hlasovou výchovu obohacený o další zajímavé přednášky z oboru a společný koncert - 14. – 21. 7. 2019, Kutná Hora

Podzimní víkendový seminář při celostátní přehlídce středoškolských pěveckých sborů - 8. – 10. 11. 2019, Hradec Králové

V termínu 24.-26. května 2019 nás čeká 29. ročník Celostátní přehlídky školních dětských pěveckých sborů v Uničově.

Můžeme se těšit také na 11. ročník Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů, která se uskuteční poprvé v krásném sále Filharmonie Hradec Králové v termínu 8.-10. listopadu 2019.

Oběma celostátním přehlídkám předcházejí přehlídky postupové:

KARLOVARSKÝ KRAJ – 16. března 2019, Sokolov (středoškolské a dětské sbory)

KRAJ VYSOČINA – 21. března 2019, Bystřice nad Pernštejnem (středoškolské a dětské sbory)

MĚSTO PRAHA A STŘEDOČESKÝ KRAJ – 26. března 2019, Praha (středoškolské sbory); 7. dubna 2019, Praha (dětské sbory)

JIHOČESKÝ KRAJ – 26. března 2019, Strakonice (dětské sbory)

PLZEŇSKÝ KRAJ – 3. dubna 2019, Rokycany (středoškolské a dětské sbory)

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – 4. dubna 2019, Brno (středoškolské a dětské sbory)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – 4.– 5. dubna 2019, Orlová-Lutyně (dětské sbory); 17. dubna 2019, Ostrava (středoškolské sbory)

ÚSTECKÝ KRAJ – 5. dubna 2019, Litoměřice (středoškolské a dětské sbory)

PARDUBICKÝ KRAJ – 8.– 9. dubna 2019, Chrudim (dětské sbory)

LIBERECKÝ KRAJ – 9. dubna 2019, Jablonec nad Nisou (dětské sbory)

ZLÍNSKÝ KRAJ – 9. dubna 2019, Chropyně (dětské sbory)

KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ – 16. dubna 2019, Hradec Králové (středoškolské a dětské sbory)

OLOMOUCKÝ KRAJ – 24. dubna 2019, Uničov (středoškolské a dětské sbory) 

I v příštím roce vyhlašujeme Mezinárodní skladatelskou soutěž Opus ignotum, která poprvé v historii přijímá skladby pro dětské sbory. Uzávěrka je 31. května 2019. 

Všechny informace najdete na stránkách www.artama.cz. Další zajímavé akce z oboru najdete v Národní sborové databázi na stránkách www.nsdb.cz

S přáním krásného prožití vánočních svátků a úspěšného vstupu do nového roku 

Za sborové oddělení NIPOS-ARTAMA
Zuzana Kacafírková 
Odborná pracovnice pro sborový zpěv 
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) 
Fügnerovo náměstí 5, P. O. Box 12 | 120 21 Praha 2 
T:  +420 778 702 375|  E: kacafirkova@nipos-mk.cz

                ------------------------------------------------------

Nové sborové materiály vydané v zahraničních nakladatelstvích

Französische Chormusik, nakladatelství Carus

Výběr z francouzské duchovní hudby od 15. do 21. století obsahuje 45 titulů, z dvou třetin čtyřhlasých skladeb a cappella, z jedné třetiny s doprovodem varhan nebo klavíru. Renesanční hudbu zastupuje např. Claude Goudimel, baroko Marc-Antoine Charpentier nebo Jean. Philippe Rameau, v řadě skladatelů 19. století se neočekávaně objeví Adolphe Adam nebo Giacomo Meyerbeer. Soudobou hudbu zastupuje Louis Vierne nebo Charles-Marie Widor, nejnovější pak např. Denis Rouger, kapelník Notre-Dame de Paris. Pečlivě připravené vydání doplňují německé a anglické překlady textů.

Nordisches Liederbuch, nakladatelství Bosse-Verlag

Sbírka obsahuje 50 skladeb a cappella, z toho asi čtvrtinu se sakrálními texty. 19. století  zastupují především Edvard Grieg, Niels Gade a  Ludvig Lindeman, 20. a 21. století např. Eric Ericson, Jaako Mäntijärvi, Vytautas Miskinis, Veljo Tormis, Anders Edenroth ad.

Joseph Haydn: Theresienmesse, partitura, klavírní výtah, nakladatelství Bärenreiter

Skladba se dostala již brzy po svém vzniku do repertoáru Wiener Hofburgkapelle. Za svůj vznik vděčí hraběti Mikuláši II. Esterhazymu, který si ji podobně jako pět dalších objednal k jmeninám své manželky hraběnky Marie Hermengilidis. Partitura se věrně drží Haydnova rukopisu, všechna praktická doplnění jsou zřetelně vyznačena.

                   --------------------------------------------

Vánoční sborové pozdravy

Včera jsem dostal krásný audiovizuální adventní pozdrav od Koncertního sboru Permoník Karviná a jeho sbormistryně Martiny Jurikové. Zachycuje výtečnou nahrávku 6. části z Magnificat norského skladatele Kima André Arnesena (*1980) z koncertu, který se konal 8. prosince 2018 v kostele Povýšení sv. Kříže. S jejím svolením předávám tento předvánoční sborový pozdrav i dalším členům naší sborové rodiny. A kdybyste měli ve svém archivu podobný odkaz na některý z vašich letošních adventních koncertů, rádi váš sborový pozdrav předáme dál.

https://www.youtube.com/watch?v=96z9RSRmirw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1gi0i5OLo_w0KXRBzYD6JxDD29GbokKN5IRoqqmdPgd_Tlv4UgH6meyfc

                -------------------------------------------------------

Vybráno z Novinek ECA-EC, listopad 2018

Nový prezident a vedení ECA-EC; Uzávěrky sborových akcí prosinec 2018 – leden 2019; International singing week Flanders, 8.– 15. 7. 2018, Ghent, Belgie; Kurz pro mladé sbormistry, 8.– 15. 7. 2019, Ghent, Belgie; 12. Evropský festival sborů mládeže, 19.– 24. 5. 2020, Basel, Švýcarsko; Světový sbor mládeže, Francie, střed července – 3. 8. 2019.

Novinky z ECA-EC, 11-2018.docx (25,7 kB)

                         ---------------------------------------------------

NIPOS - Klub sbormistrů - Semináře pro sbormistry v roce 2019

https://www.nipos-mk.cz/?p=32991

                       -----------------------------------------

18. Venezia in Musica International Choir Festival, 1.- 5. 5. 2019, Caorle-Venedig, Itálie

Přihlášky je možné zaslat do 10. 12. 2018.

info@meeting-music.com

                          ----------------------------------------------

Propozice 11. celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů 2019

Přehlídku pořádají ve dnech 8.- 10. 11. 2019 z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, Královéhradecké slavnosti, Impuls Hradec Králové a ZUŠ Jitro Hradec Králové. 

                          ----------------------------------------------
Festival sborového umění v Jihlavě
Po skončení 61. ročníku FSU byla ukončena spolupráce mezi spolupořadateli této akce, tj. Společností pro FSU, z. s. a NIPOS. O tomto definitivním rozhodnutí byly informovány patřičné úřady (Statutární město Jihlava, Krajský úřad Kraje Vysočina a MK ČR). V pořádání festivalu se rozhodli místní pořadatelé pokračovat s tím, že festival vypadá z prestižních akcí MK.

Vzhledem k tomu, že NIPOS považuje oblast sborového zpěvu dospělých za důležitou společenskou aktivitu, budou vedena jednání o nové koncepci oboru a přehlídky, která by FSU v Jihlavě nahradila. Pořadatelé by rádi zachovali její orientaci na soudobou českou sborovou tvorbu, protože žádný jiný festival v ČR takto zaměřen není, a pokusí se v nejbližší době vytvořit její nový koncept pro budoucí léta. V současné době zvažuje NIPOS vhodné nové místo a termín konání příštího festivalu, který se uskuteční v roce 2020.

                      ------------------------------------------------

Porta musicae 2018 – 12. Celostátní soutěž dětských pěveckých sborů, 16.– 18. 11. 2018, Nový Jičín, Beskydské divadlo

Ve dnech 16.– 18. listopadu 2018 uspořádaly NIPOS-ARTAMA, Sdružení přátel DPS Ondrášek, Nový Jičín, ZUŠ Nový Jičín, Město Nový Jičín a Comune di Somnacampagna v Beskydském divadle v Novém Jičíně 12. celostátní soutěž dětských pěveckých sborů Porta musicae. Akce se konala pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka.

V rámci soutěže se uskutečnil také Podzimní seminář Klubu sbormistrů, určený pro sbormistry dětských sborů. Seminář vedla Ivana Kleinová, sbormistryně DPS Domino, Opava.

Program:

Pátek 16. 11. – 19.30 – 21.00, Zahajovací koncert – DPS Ondrášek ZUŠ Nový Jičín (Josef Zajíček), DPS Moravské děti, Holešov (Lenka Polášková ); společný nácvik písně Václava Ptáčka Pod našima vršíčkama.

Sobota 17.11.  – 10.00 – 12.00, Soutěžní vystoupení I. kategorie; 14.30 – 15.30, Soutěžní vystoupení II. kategorie; 19.00, Slavnostní vyhlášení výsledků a závěrečný koncert zúčastněných sborů s krátkým vystoupením každého sboru a závěrečným společným zpěvem písně Václava Ptáčka Pod našima vršíčkama.

Neděle 18.11.–  9.15, sraz sborů před ZŠ Tyršova a společný průvod na Masarykovo náměstí; 9.30 – 10.15, ukončení festivalu společným zpěvem všech sborů na Masarykově náměstí.

Propozice:

PORTA MUSICAE 2018 – propozice

Výsledky PORTA MUSICAE  2018

Soutěž proběhla ve dvou kategoriích.

Vítězem I. kategorie se stal sbor Paleček Praha (sbormistryně Šárka Mistrová), který obdržel také zvláštní cenu za provedení povinné písně. 

Vítězem II. kategorie se stal sbor Svítání Praha (sbormistr Vítězslav Hergesel), jehož sbormistr obdržel zvláštní cenu za dirigentský výkon a zvláštní cena byla udělena také Alici Lin za klavírní doprovod.

Absolutním vítězem 12. ročníku celostátní soutěže dětských pěveckých sborů Porta musicae 2018 se stal sbor Paleček Praha pod vedením sbormistryně Šárky Mistrové.

I. kategorie (mladší děti)

bronzové pásmo
Korálek Most (Dana Hodačová, Libuše Kulíškovář)
Tulipán Bojkovice (Eva Regináčová, Veronika Zaoralová)
DPS Voices ZUŠ Krnov (Ilona Rédlová)

stříbrné pásmo
Music BoDo Olomouc (Hana Vyroubalová)
Cantando Skuteč (Zdeněk Kudrnka)
Osmikvítek Praha (Iva Hennová)

zlaté pásmo
Rarášci Náchod (Zvláštní cena poroty za dramaturgii soutěžního programu), sbm. Zbyněk Mokrejš
Paleček Praha (vítěz kategorie a zvláštní cena za provedení povinné písně), sbm. Šárka Mistrová

II. kategorie (starší děti)

zlaté pásmo
Puellae cantantes Litoměřice (Roman Pallas)
Svítání Praha (vítěz kategorie, Zvláštní cena poroty Vítězslavu Hergeselovi za dirigentský výkon a Zvláštní cena Alici Lin za klavírní doprovod)

                      ---------------------------------------------

 

 Aktuální vzpomínka - Jistebničtí zpěváčci" na Hradě u TGM (leden 1933)

Sbormistr František Lýsek vpravo (vlevo ředitel menšinové školy  Jistebníku nad Odrou F. Ubelaker).

(Z Archivu Františka Lýska Brno).

LYS06.jpg (1,2 MB)

                       ----------------------------------------------

NÁRODNÍ SBOROVÁ DATABÁZE SPUŠTĚNA

Vážení přátelé sborového zpěvu,

jistě již víte, že jsme 25. 9. 2018 odpoledne spustili Národní sborovou databázi www.nsdb.cz

Velmi Vás prosím o zkontrolování vašich profilů a profilů sborů a případné nesrovnalosti mi prosím hned napište mailem - opravím. 

Kdybyste chtěli cokoli přidat (fotku, údaj) - stačí opět mně emailem.

Děkujeme Vám za Vaše připomínky. Doufáme, že jsme rozjezd zvládli a že Vám NSDB, v níž se později se zaměříme i na různá témata, která by vás mohla zajímat (propagace vašich koncertů, přehled festivalů atp.), bude opravdu sloužit. Byli bychom rádi, kdyby databáze byla co nejúplnější a její vytvoření netrvalo příliš dlouho. Pokud jste se tedy ještě nepřihlásili, nečekejte a připojte se k nám.

Za celý tým Národní sborové databáze (NSDB)

Mgr. Barbora Hanslianová, hanslianova@nipos.cz

                 ------------------------------------------

Máte rádi sborové skladby polského skladatele Romualda Twardowského?

Ve dnech 16.– 18. 11. 2018 se koná ve Varšavě Warszawski Miedzynarodowy Festiwal Chóralny „Varsovia cantat“. Na jeho webových stránkách https://www.varsoviacantat.pl najdete k volnému stažení skladby Romualda Twardowského (n. 1930) a některých dalších polských skladatelů. Ze skladeb R. Twardowského pro ženské (dívčí, dětské) sbory jsou to jeho Vocalise (1999), Ave Maria (2008), pro mužské sbory jeho Alleluja (1959) a O gloriosa virginum (1997, verze 20110) a pro smíšené sbory Vocalise (2007), Alleluja (1990), Cantus Sancti Casimiri (2012), Virginum Custos (2010 a Exultate, Jubilate. Ze skladeb dalších polských autorů pro smíšené sbory jsou ve výběru zařazeni ještě G. G. Gorczycki (Sepulto Domino), F. Chopin (Preludium) a A. Koszewski (Magnificat) a 3 skladby R. Twardowského o moři na polské texty.

                          ------------------------------------------------

Česká sborová hudba přelomu XX. a XXI. století v soutěžních programech českých sborů na 2. ročníku Mezinárodního sborové soutěže festivalu „Voce Magna“, Žilina, Slovensko

Naše skladatele jistě potěší, že česká soudobá sborová tvorba zněla i na 2. ročníku Mezinárodní sborové soutěže „Voce Magna“ 2018, 12.- 14. 10. 2018 v Žilině. APS VŠB Ostrava (Adam Sedlický) zařadil do svého programu vedle úspěšné skladby Arnošta Košťála Už je slunko také skladbu Terezy Surovíkové Ave Maria. V provedení sboru Re canto Vyškov (Aleš Musil) zazněly skladby Jana Nováka Lydia, dic per omnes, Antonína Tučapského Lauda, anima mea  a Jana Nowaka V hoře pěkná jedlica. V soutěžním programu českobudějovického dětského sboru Da Capo (Václava Miková) měly české skladby dokonce výraznou převahu – Petr Eben: Na našem sádku, Jiří Churáček: Zářijové nebe, V dubnu, Jaroslav Dostalík: úpravy lid. písní Muzikanti, co děláte, Dobrú noc, má milá a Přemysl Kočí: Žížala. Soudobá česká sborová tvorba nechyběla ani v žádné ze tří kategorií sboru Pueri gaudentes Praha (Libor Sládek, Jan Kyjovský) – Jiří Churáček: Rozčítadla; Jan Nowak: Benedictus Dominus, Emil Hradecký: Cyklus ľudových piesní; Tereza Staňková: Kyrie, Emil Hradecký: Měl jsem já panenku.

                      -------------------------------------------

NIPOS – Středoškolský sborový zpěv             

Povinné sklady na Celostátní přehlídku středoškolských pěveckých sborů 2019

Povinné skladby pro I. kategorii – soutěžní s povinnou skladbou  pro Celostátní přehlídku středoškolských pěveckých sborů 2019:

pro všechna obsazení Thomas Morley (1557/8-1602) – April is in my Mistress´ face

smíšené obsazení (SATB)

dívčí obsazení (SSAA)

mužské obsazení (TTBB)

               --------------------------------------------

 

Samostatné sborové koncerty PFS v 84. koncertní sezóně 2018 – 2019

Pro 84. koncertní sezónu 2018 – 2019 připravil Lukáš Vasilek s Pražským filharmonickým sborem tři samostatné sborové koncerty, které se uskuteční v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

15. 12. 2018 v 19.30 – John Tavener: Svjatyj – Petr Iljič Čajkovskij: Dostojno jesť; Chruvimskaja pesň; Otče naš; Těbe pojem; Blaženi jaže izbral – Ottorino Respighi: Lauda per la Nartivita del Signore – Jan Dušek: Carmen ad cunas, vánoční píseň na text Jana z Jenštejna (světová premiéra).

14. 3. 2019 v 19.30 – Petr Eben: Řecký slovník – Carl Orff: Sunt lacrimae rerum – Anton Bruckner: Os justi; Tota pulchra es, Maria; Aequale c moll č. 1; Afferentur regi; Ave Maria; Aequale c moll č. 2; Locus iste; Ecce sacerdos magnus.

19. 5. 2019 v 19.30 – Franz Schubert: Psalm 23, „Gott ist mein Hirt“; Gesang der Geister über den Wassern; Johannes Brahms: Schicksalslied – Zdeněk Lukáš: Requiem. (Koncert se koná v rámci mezinárodního festivalu Pražské jaro.)

                      ----------------------------------------------

NÁRODNÍ SBOROVÁ DATABÁZE SPUŠTĚNA

Vážení přátelé sborového zpěvu,

s radostí oznamujeme, že jsme dnes 25. 9. 2018 odpoledne spustili Národní sborovou databázi www.nsdb.cz

Velmi Vás prosím o zkontrolování vašich profilů a profilů sborů a případné nesrovnalosti mi prosím hned napište mailem - opravím. 

Kdybyste chtěli cokoli přidat (fotku, údaj) - stačí opět mně emailem.

Děkujeme Vám za Vaše připomínky. Doufáme, že tento rozjezd zvládneme a později se zaměříme na různá témata, která by vás mohla zajímat (propagace vašich koncertů, přehled festivalů atp.).

Za celý tým Národní sborové databáze (NSDB)

Mgr. Barbora Hanslianová, hanslianova@nipos.cz

                     -------------------------------------------------

Zpíváme pro UNICEF  Pěvecké sbory pomáhají dětem

Pěvecké sbory napříč Českou republikou se v rámci iniciativy „Zpíváme pro UNICEF“ spojí a 20. března 2019 uskuteční na řadě míst republiky koncerty, jejichž výtěžek poputuje na pomoc dětem v problematických oblastech světa.

„Jako dítě jsem se měla skvěle a velkou zásluhu na to má i Dětský pěvecký sbor Zvonky, ve kterém jsem prakticky vyrostla. Zpěv ve sboru mi přinesl mnoho skvělých zážitků, v jeho řadách jsem našla přátelství na celý život a také pocit, že právě tito lidé jsou má druhá rodina,“ říká iniciátorka projektu Petra Hejlová. Toho času už jako dobrovolnice UNICEF dostala nápad pomoci právě prostřednictvím sborů dětem, které tolik štěstí v životě neměly. Stanovila datum a vyzvala pěvecké sbory, aby se k její myšlence připojily.

Zatím se přihlásila již řada pěvecký sborů a vokálních ansámblů, jako např.  Ars Brunensis, Brno; Claireton Chorale, Praha 9; Coro Piccolo, Praha; Dětský pěvecký sbor Zvonek, ZUŠ Sokolov; Dětský pěvecký sbor Zvonky, Mnichovo Hradiště; Grygeriánek, Opava; Královéhradecký dětský sbor Jitro; Kvítek, Dačice; Nashira, Praha 4; Nic Moc, Horní Benešov; Pěvecký sbor Cantabile, Hranice; Pěvecký sbor Doubravan, Chotěboř; Plzeňský dětský sbor, Plzeň; Pěvecký sbor Českolipský Evergreen, Česká Lípa; Smíšený pěvecký sbor Vokál, Přerov; Studánka, Police nad Metují; Vlastimil Litomyšl; Vocalica, Praha 4; Voice Band, Boskovice a jistě k nim brzy přibude mnoho dalších. Přihlásit se mohou až do 15. února 2019 na adrese: prihlaska@zpivameprounicef.cz, kam je třeba zaslat tyto údaje: název pořádajícího sboru, město konání vystoupení a odkaz na web nebo Facebook sboru.

Na koncertech se bude platit jednotné vstupné 50 Kč, návštěvníci však mohou přispět i více. Celková vybraná částka bude věnována programu Dobrý start do života. Tento program se snaží zabránit zbytečným úmrtím dětí, ať již zvyšováním osvěty, zlepšováním vybavení nemocnic, nebo zajištěním kvalifikovaných pracovníků.

Jde o krásnou myšlenku a trochu mě mrzí, že jsme  na ni nepřišli my sbormistři a zpěváci sami.

              -----------------------------------------------

 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode