Aktuálně 

 
Nové zprávy jsou uloženy vždy nahoře.
                ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
 

Vzpomínka na sbormistra Čestmíra Staška

Vážení známí a přátelé,

dne 7. dubna bude rozhlasová stanice Vltava vysílat ve 21.15 reprízu pořadu Akademie, který byl natočen k devadesátinám mého  manžela. Pro ty, kteří už ani nevlastní rozhlasový přijímač, upozorňuji, že kabelová TV má i rozhlasové stanice.

Všechny zdravím a na shledanou v lepších časech.

Alena Stašková, alenastaskova@seznam.cz, tel. 604846260

                   ------------------------------------------------
 
26. IFAS 2020 byl zrušen
Oficiální zpráva, Pardubice, 31. 3. 2020: Zrušení IFAS 2020.pdf (492 kB)
                   -------------------------------------------------
 

11th World Choir Games – Flanders 2020 odloženy

Vzhledem k současné světové pandemické situaci rozhodla vlámská vláda a agentura Interkultur po konzultaci s organizačním výborem Koor&Stern a hostitelskými městy Antverpami a Gentem o odložení této největší mezinárodní sborové soutěže na 2.– 12. 7. 2021.

Tisková zpráva: Press Release.docx (13,6 kB)
                     --------------------------------------------------
 

Známe nominace na sborové a sbormistrovské výroční ceny za rok 2019 (Sbor roku; Cena Bedřicha Smetany; Cena Ferdinanda Vacha; Cena Františka Lýska; Cena Sbomistr junior)

Známe nominace na sborové a sbormistrovské výroční ceny.docx (17,3 kB)

                   -----------------------------------------------------

 

Zpíváme dál!

Milí sboroví přátelé,

děkujeme za všechny krásné dopisy, maily a telefonáty,které jsme od Vás v posledních dnech dostali. Píšete v nich také, jak se Vám stýská po sborovém zpívání. Chceme Vám dát malou radu, i když to samozřejmě nebude „to pravé“. Většina pěveckých sborů má v současné době svá CD. Rozezpívejte se, jak to na začátku zkoušky s Vámi dělá Váš pan sbormistr nebo paní sbormistryně (na to byste neměli žádný den zapomínat, abyste svůj hlas udrželi v kondici), pusťte si své oblíbené skladby na přehrávači a zpívejte svůj part s nahrávkou jako na koncertě. Vydržte a zpívejte! Na Vaše hlasy se s láskou těší nejen Vaši sbormistři, sbormistryně a Vaši sboroví kolegové, ale i Vaši posluchači. Dokud národ zpívá, nezahyne! 

                    -----------------------------------------------------
 

Zrušení mezinárodních sborových festivalů agentury Meeting Music

V důsledku koronavirové pandemie zrušila agentura Meeting Music konání mezinárodních soutěžních sborových festivalů: 16th Concorso Corale Internazionale, 5.– 9. 4. 2020, Riva del Garda a 19th „Venezia in Musica“ International Choir Competition & Festival, 1.– 5. 5. 2020, Venice & Caorle.
                      ----------------------------------------------------
 

Svátky písní Olomouc 2020 – Vyjádření organizátorů k současné situaci v ČR

Vážení přátelé,

za celý projektový tým festivalu Svátky písní Olomouc bychom se touto cestou rádi vyjádřili k nastalé situaci ohledně šířícího se nového typu koronaviru, známého pod názvem SARS-CoV-19, který způsobuje onemocnění COVID-19. Stejně jako jiné státy, i Česká republika v této záležitosti podnikla nutné preventivní a racionální opatření. Jak jistě víte, v těchto dnech zažívají kulturní instituce nelehké dny a celoplošně ruší své projekty minimálně po dobu následujících dvou týdnů. Považujeme to za zodpovědný krok. Situaci pozorně sledujeme, monitorujeme ověřené zdroje z celého světa a věříme, že děláme vše proto, abychom ji dokázali co nejzodpovědněji vyhodnotit.

Chceme vás ujistit, že v přípravách 48. ročníku festivalu nijak nepolevujeme. Vzhledem k velkému časovému odstupu konání festivalu (ve dnech 2. – 7. června 2020) od současného dění jsme si jisti, že prozatím nenastal žádný objektivní důvod, proč by bylo na místě festival zrušit. Souběžně také pracujeme na možných variantách průběhu festivalu v souladu s dodržením všech bezpečnostních a hygienických opatření.

V souvislosti s těmito mimořádnými podmínkami, které se osobně dotýkají každého z nás, prodlužujeme uzávěrku přihlášek až do 1. května 2020. Doufáme, že se během této doby podaří šířící se nákazu podchytit a zastavit.

Všem kulturním institucím, festivalům a jejich zaměstnancům, kterých se nařízení vlády dotýká, od včerejšího dne přejeme mnoho sil do dalších týdnů.

V případě dalších nutných regulačních opatření vás budeme informovat na všech dostupných kanálech. S dotazy ohledně konání festivalu se obracejte na e-mail: production@festamusicale.com. Doufáme, že se s vámi všemi ve zdraví setkáme začátkem června v Olomouci.

Marek Klimeš
ředitel festivalu 

                ----------------------------------------------------    

Novinky z ECA-EC – březen 2020

                 ----------------------------------------------------
 

Mezinárodní sborový festival Slovakia Cantat 2020 byl zrušen

Trvající koronavirová pandemie přinutila pořadatele zrušit Mezinárodní sborový festival Slovakia Cantat, plánovaný na termín 23.– 26. 4. 2020. Bratislava Music Agency se omlouvá všem přihlášeným sborům z České republiky, Estonska, Islandu, Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovinska a Slovenska. Příští ročník festivalu se uskuteční ve dnech 22.– 25. 4. 2021.

                  -----------------------------------------------------
 

66th Cork International Choral Festival byl zrušen

Pořadatelé s lítostí oznamují, že 66. ročník Mezinárodního sborového festivalu v Corku, který se měl konat ve dnech 29. 4.– 3. 5. 2020, byl vzhledem k pandemické světové situaci zrušen. Je to velká škoda, protože o účast na tomto tradičním festivalu, jednom z nejstarších v Evropě, byl mimořádný zájem. Mělo se ho zúčastnit více než 5000 sborových zpěváků, z toho přes 800 z ciziny (České republiky, Estonska, Finska, Chorvatska, Itálie, Kanady, Německa, Řecka, Slovinska, Švédska a USA). Další informace přinesou pořadatelé v nejbližší době.

                    -----------------------------------------------------
 

10th World Festival of Musicals, 8.– 11. 5. 2020, Thessaloniki, Řecko

Organizační výbor festivalu oznamuje s velkou lítostí, že byl vzhledem k současné pandemické situaci nucen zrušit 10. Světový festival muzikálů, který se měl konat v Soluni ve dnech 8.– 11. 5. 2020. Vzniklé problémy projedná individuálně s každým přihlášeným účastníkem.

Příští ročník festivalu se bude konat ve dnech 7.– 10 5. 2021.

DIAVLOS, Mitropolitou Gennadiou 6, 546 23 Thessaloniki, Greece;  www.diavloslink.gr; e-mail: diavlosc@yahoo.gr; Tel/Fax: 0030 2310631185.

                   ----------------------------------------------------

 

Pozvánka na setkání absolventů oboru Sbormistrovství a Sbormistrovství chrámové hudby na Pedagogické fakultě UK a Týnské vyšší odborné škole Collegium Marianum

Vážené a milé sbormistryně, vážení a milí sbormistři,

v přílohách Vám posílám pozvánku a bližší informace o setkání absolventů oboru Sbormistrovství na PedF UK a Sbormistrovství chrámové hudby na Týnské vyšší odborné škole Collegium Marianum u příležitosti 30. výročí vzniku oboru.

Těším se na viděnou a přeji všem aktuálně mnoho zdraví!

Srdečně

        Marek Valášek

30. výročí vzniku oboru Sbormistrovství na PedF UK.doc (40,5 kB)

Almanach 2010.pdf (695,3 kB)

               -------------------------------------------

 

Jirkovský Písňovar 2020, 2.– 4. 10. 2020

Věříme, že se podaří pandemii koronaviru překonat a oblíbený festival se uskuteční.

Program festivalu - Jirkovský Písňovar

www.jirkovskypisnovar.cz › program-festivalu › program-festivalu

------------------------------------

 

Červnové a červencové mezinárodní sborové festivaly agentury Meeting Music

Po jednání s místními pořadateli dosud agentura Meeting Music stále věří v realizaci plánovaných červnových a červencových mezinárodních sborových festivalů:

Per Musicam ad Astra International Copernicus Choir Festival & Competition, 10.– 14. 6. 2020, Toruň, Polsko

Sing Berlin! International Choir Festival & Competition, 24.– 28. 6. 2020, Berlín, Německo

International Choral Celebration & Laurea Mundi Budapest, 2.– 6. 7. 2020 , Budapešť, Maďarsko

                ---------------------------------------------------

 

Podzimní mezinárodní sborová setkání organizovaná agenturou Interkultur

10. Isola del Sole – Internationales Chorfestival, 26.– 30. 9. 2020, Grado, Itálie

Loňského ročníku festivalu se zúčastnilo 22 pěveckých sborů z 16 zemí. Součástí festivalu je soutěž v 9 sborových kategoriích, soutěž o Grand Prix „Isola del Sole 2020“, koncerty v slavných bazilikách (Bazilika sv. Eufemie v Gradu, Patriarchální bazilika v Aquileia) a workshop s přední světovou sbormistrovskou osobností, hudebním skladatelem a dirigentem vynikajícího jihoafrického Stellenbosh University Choir panem André van der Merwe na téma „Hledání vlastního hlasu a intonace“.

Das Internationale Chorfest Magdeburg, 7.– 11. 10. 2020, Magdeburg, Německo

Magdeburg, rodiště barokního skladatele George Philippa Telemanna (1681–1767) se osvědčil již jako hostitelské město Evropských sborových her v roce 2015. Sborová slavnost v Magdeburgu má na programu 11 soutěžních kategorií různých stupňů obtížnosti, posoutěžní pohovory s porotou, sborové zkoušky s mezinárodními dirigenty, možnosti společného zpěvu a bohatý rámcový program.

Mezinárodní sborový festival „Juwel der Philippinen“ a současně Sing´n´Joy Bohol, 7.– 11. 10. 2020, Tagbilar City, Filipíny

Festivalový sbor „Klenotu Filipín“ spojí zpěvačky z celého světa k společnému muzicírování, soutěž o G.P. nabídne posluchačům vynikající umělecké výkony špičkových pěveckých sborů, řada přátelských koncertů pak bohaté příležitosti k vzájemnému poznávání.

Bližší podrobnosti o těchto festivalech najdete na: www.interkultur.com.

                  --------------------------------------------

 

68. Europees Muziekfestival voor de Jeugd, Neerpelt, 2020

V důsledku koronavirové pandemie byl 68. ročník Evropského hudebního festivalu mládeže (tentokrát věnovaného pěveckým sborům) přesunut z termínu 30. 4.– 4. 5. 2020 na termín 

11.– 14. 9. 2020.
              ---------------------------------------------
 

Smuteční řeč Jana Pirnera přednesená na pohřbu Čestmíra Staška 17. 3. 2020          

(Ústřední obřadní síň, Olšanské hřbitovy v Praze)

Čestmír Stašek - smuteční řeč.docx (21 kB)

      oooooooooooooo

Milý Honzo,

moc Ti děkuji za možnost vrátit se ve Tvém povídání aspoň v myšlenkách za Čestmírem, když už mi okolnosti znemožnily být osobně přítomen rozloučení s tímto skvělým člověkem! Setkával jsem se s ním pravidelně nejenom pracovně už od začátku šedesátých let, a dobře si ho pamatuji i jako výborného kamaráda. (Mnohokrát jsme se s ním spolu s Milanem Uherkem a Lojzou Motýlem sešli i na jeho pečlivě vedené zahrádce.) A ve sborové spolupráci - to byly určitě stovky hodin!

Dnes ráno, když jsem se po dlouhém rozmýšlení rozhodl, že přece jenom se na pohřeb neodvážím jít, jsem si pustil stařičký videozáznam ze společného letního tábora RADOSTI a PDS v Řásné u Telče v roce 1964. Je to sice točeno pro Radost, ale Čestmír se tam na několika záběrech také vyskytuje. Kdybys měl zájem, můžeš se na osmadvacetiletého Staška podívat. Technická kvalita je sice velice slabá, ale třeba tam poznáš i Zdenu, Jitku, a možná i někoho dalšího. Adresa na youtube je zde: https://youtu.be/_phax5eqVoQ   Mě to po těch létech dojalo...

Jistě sis všiml, kolikrát jsem se děvčatům v Radosti při zkouškách o Čestmírovi zmiňoval, kolikrát jsem před nimi vyzdvihoval jeho zásady práce se sborem.

Jsem přesvědčen, že Čestmír Stašek zůstane v paměti všech, kteří ho znali! Budeme na něho vzpomínat!

S opravdovým smutkem
Vláďa Souček

               -----------------------------------------------

 

32. Internationaler Franz–Schubert–Chorwettbewerb 2020 v novém hávu

Z letní události se stane „Zimní cesta“

Franz Schubert je ústřední skladatelskou osobností v repertoáru řady sborů z celého světa. To potvrdila v posledních bienále této vídeňské soutěže jednoznačně např. účast sborů z Indonésie, Singapuru, USA, Turecka nebo Vietnamu. Aby zaměření festivalu ještě více zvýraznili, připravili pořadatelé pro jeho letošní ročník, který se uskuteční ve dnech 11.– 15. listopadu 2020, některé novinky.

Na opakovaná přání sborů a pěveckých ansámblů, které se již této soutěže zúčastnily, se přiblíží termín festivalu dni Schubertova úmrtí (19. listopad), a tak se z letní sborové slavnosti stane zároveň i předvánoční hudební událost. Se změnou termínu mění festival i své jméno na Internationaler Franz–Schubert–Chorwettbewerb, logo s Schubertovým portrétem a jeho podpisem v pozadí a místo konání soutěže, jímž se stává Musiktheater Wien, oficiální koncertní sál slavného chlapeckého sboru Wiener Sängerknaben s moderní atmosférou a vynikající akustikou.

Podrobnější informace:   hier

               -------------------------------------------
 

Svátky písní Olomouc 2020

Vyjádření organizátorů k současné situaci v ČR a jejím důsledkům na přípravu realizace festivalu v plánovaném termínu:

Festival Svátky Písní Olomouc - Festa Musicale

                 ---------------------------------------------
 

9th International Gdansk Choir Festival, 14.– 15. 3. 2020, Polsko

Festival byl kvůli popkračující pandemii zcela zrušen.

                ----------------------------------------------
 

CHORALIA PRAHA 2020

Pořadatelům se podařilo najít po zrušení akce plánované na 21. 3. 2020 nový náhradní termín. Choralia Praha se bude konat 20. června 2020. Věříme, že v té době bude již pandemie coronaviru zlikvidována.

                  ----------------------------------------------
 

Poslední rozloučení se sbormistrem Čestmírem Staškem

Poslední rozloučení se sbormistrem Čestmírem Staškem, který zesnul v neděli 8. března 2020 ve věku 93 let, se bude vzhledem k současné situaci konat pouze v kruhu rodiny a blízkých přátel v úterý 17. března 2020 v 10.20 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanských hřbitovech (hlavní vchod na hřbitovy).

Rodina počítá s tím, že si oblíbeného a milovaného sbormistra připomeneme později hezkým vzpomínkovým koncertem.

                  -----------------------------------------------
 

9th International Gdansk Choir Festival, 14.– 15. 3. 2020, Polsko

9. Mezinárodní sborový festival v polském Gdaňsku se uskuteční ve dnech 14. – 15. 3. 2020 v omezeném rozsahu. Soutěž se bude konat 14. 3. 2020 v jiných prostorách a bez publika. Gala koncert, plánovaný na 15. 3. 2020, se ruší a vyhlášení výsledků a předání cen proběhne formou setkání sbormistrů s odbornou porotou. Některé z večerních koncertů mohou být úřady nebo pořadateli zrušeny.

Porota: Javier Busto (Španělsko), Pawel Lukaszewski (Polsko), Vytautas Miškinis (Litva), Tove Ramlo–Ystad (Norsko), Grzegorz Rubin (Polsko).

PROGRAM 2020

                  ------------------------------------------------
 

Mezinárodní hudební festival dětí a mládeže „young2020bohemia Prague“ se nekoná

Po rozhodnutí bezpečnostní rady státu zakázat v souvislosti se současným šířením nákazy koronaviru konání hromadných akcí s účastí nad 100 osob, byla agentura Events Bohemia bohužel nucena zrušit konání Mezinárodního festivalu young2020bohemia Prague, plánovaného na termín 26.– 29. 3. 2020.

                --------------------------------------------------
 

CHORALIA PRAHA 2020 se v termímu 21.3. 2020 nekoná

Hodnocená přehlídka dospělých pěveckých sborů Choralia Praha 2020, kterou připravil NIPOS–ARTAMA na 21. 3. 2020 a na niž bylo přihlášeno 16 pěveckých sborů, byla vzhledem k současné virové epidemii a zákazu konání hromadných akcí státními příspěvkovými organizacemi zrušena. Další informace budou následovat.

                  -------------------------------------------------
 

Svátky písní Olomouc 2020

48. mezinárodní festival pěveckých sborů a orchestrů

Uzávěrka přihlášek: 31. 3. 2020

Dětské sbory

Věkový limit: V kategorii mládežnických sborů je stanoven horní věkový limit na 26 let včetně (věkový limit nesmí být překročen ke dni soutěže). Organizátor připouští výjimku z věkového omezení u 10 % zpěváků, maximální přípustné překročení věkové hranice jsou dva roky. Překročení věkového limitu musí být předem hlášeno organizátorovi. Počet zpěváků: Minimální počet zpěváků je 16. Časový limit: Pro dětské sbory je stanoven časový limit na 10 minut čistého času. Čistým časem se rozumí minutáž soutěžního programu, do čistého času není započítán příchod a odchod sboru z pódia, čas mezi skladbami a potlesk publika. Celkový čas vystoupení je stanoven na 15 minut. Pokud sbor překročí časový limit, bude jeho soutěžní vystoupení ukončeno porotou.

Mládežnické sbory

Věkový limit: V kategorii mládežnických sborů je stanoven horní věkový limit na 26 let včetně (věkový limit nesmí být překročen ke dni soutěže). Organizátor připouští výjimku z věkového omezení u 10 % zpěváků, maximální přípustné překročení věkové hranice jsou dva roky. Překročení věkového limitu musí být předem hlášeno organizátorovi. Počet zpěváků: Minimální počet zpěváků je 16. Časový limit: Pro mládežnické sbory je stanoven časový limit na 15 minut čistého času. Čistým časem se rozumí minutáž soutěžního programu, do čistého času není započítán příchod a odchod sboru z pódia, čas mezi skladbami a potlesk publika. Celkový čas vystoupení je stanoven na 20 minut. Pokud sbor překročí časový limit, bude jeho soutěžní vystoupení ukončeno porotou.

Dospělé sbory

Věkový limit: V kategorii dospělých sborů není stanoveno věkové omezení. Počet zpěváků: Minimální počet zpěváků je 16. Časový limit: Pro dospělé sbory je stanoven časový limit na 15 minut čistého času. Čistým časem se rozumí minutáž soutěžního programu, do čistého času není započítán příchod a odchod sboru z pódia, čas mezi skladbami a potlesk publika. Celkový čas vystoupení je stanoven na 20 minut. Pokud sbor překročí časový limit, bude jeho soutěžní vystoupení ukončeno porotou.

Komorní sbory

Věkový limit: V kategorii komorních sborů není stanoveno věkové omezení. Počet zpěváků: Maximální počet zpěváků je 16. Časový limit: Pro komorní sbory je stanoven časový limit na 15 minut čistého času. Čistým časem se rozumí minutáž soutěžního programu, do čistého času není započítán příchod a odchod sboru z pódia, čas mezi skladbami a potlesk publika. Celkový čas vystoupení je stanoven na 20 minut . Pokud sbor překročí časový limit, bude jeho soutěžní vystoupení ukončeno porotou.

                      ---------------------------------------------

 

Sborová hudba na 19. ročníku MHF „Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2020“ (18. 5.– 7. 7. 2020)

19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2020, jehož hlavním pořadatelem je Občanské sdružení Mahler 2000 – společnost Gustava Mahlera (WWW.mahler2000.cz), ve svém programu oslaví především 160. výročí narození Gustava Mahlera i 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena.

Scénou letošního festivalu bude převážně jihlavský Kostel Povýšení sv. Kříže, jednotlivé koncertní akce pak ještě v Kostele sv. Jakuba, Velké gotické síni jihlavské radnice, v DIOD, Parku Gustava Mahlera a hudebním sále Kláštera Nová Říše. z 12 festivalových koncertů jsou dokonce 4 věnovány sborové hudbě.

 21. 5., 19.00, Kostel Povýšení sv. Kříže – Zjevení sv. Jana – Peter Zajac: Apocalipsis,pro S, A, SS a smyčc. orch. – K. Porubanová, R. Bicanková (zpěv), Spevácky zbor VŠMU Bratislava (sbm. Ladislav Kapronay), Komorny orchester VŠMU (dir. Marian Lejava); sbor vznikl teprve v r. 2018.

9. 6., 19.00, Kostel Povýšení sv. Kříže – Češi ve Vídni – pohledy z archivu – L. Koželuh: La Galatea, kantáta pro S, SS a kom. orch., Simona Eisinger, Kühnův smíšený sbor, PKF, dir. Marek Štilec.

11. 6., 19.00, Kostel Povýšení sv. Kříže – Český filharmonický sbor slaví! – J. Kampanus Vodňanský: Rorando coeli; B. M. Černohorský:Laudetur Jesus Christus; Z. Fibich: Missa brevis F dur; H. Górecki: Totus Tuus (pro SS a cap.); L. Janáček: Zdrávas Maria; Otčenáš Český filharmonický sbor Brno, komorní sbor (sbm. Petr Fiala).

18. 6., 19.00, Kostel sv. Jakuba –  Stabat Mater – F. I. A. Tůma: Stabat Mater pro SS, org. a vcl.; A. Dvořák: Mše D dur (Lužanská), původní varhanní verze – Pěvecké sdružení Campanula Jihlava (sbm. Pavel Jirák).

                  ----------------------------------------------------

 

Mimořádné ocenění dětských pěveckých sborů šluknovského regionu

Oblastní akademie přátel hudby udělila dětským sborům Tyršovské zvonky při ZŠ Tyršova, Rumburk a Šenováček při městě Velký Šenov (dirigentkou obou sborů je Iveta Vondráčková) mimořádné ocenění „ZLATÁ MÚZA SEVERU 2019“ za dlouholetou činnost, úspěšnou reprezentaci regionu a společné rozdávání radosti zpěvem.

Blahopřejeme!

                -------------------------------------------------------
 

Nabídka sborových notových materiálů nakladatelství PH Publishers

Tituly skladeb autorů z celého světa najdete na odkazu:  Vyzkoušejte to!

                --------------------------------------------------------
 

Smutná zpráva

Dnes 8. března 2020 nás v nedožitých 94 letech navždy opustil jeden z nestorů našeho sbormistrovského umění, přední úspěšný sbormistr řady především dětských pěveckých sborů, hudební pedagog a organizátor Mgr. Čestmír Stašek.

Čestmír Stašek, který se narodil 21. 8. 1926 v Praze, je absolventem katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1945 působil jako hudební pedagog, mj. na katedře pedagogiky UK. V letech 1945 - 1949 byl sbormistrem Mosteckého dětského sboru. V roce 1949 založil Pražský dětský sbor, který vedl 56 let, za což byl oceněn zápisem do Guinessovy knihy rekordů. Právě s Pražským dětským sborem dosáhl největších úspěchů na českých i mezinárodních sborových soutěžích. Mimo to v letech 1973 - 1989 vedl i Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu Praha. V roce 1990 byla Staškovi udělena Českým hudebním fondem, Nadací Františka Lýska a Unií českých pěveckých sborů Cena Františka Lýska, v roce 1999 obdržel nejvyšší pražské vyznamenání - Stříbrnou medaili hlavního města a v roce 2002 nejvyšší sbormistrovské ocenění UČPS – Cenu Bedřicha Smetany.

Podrobnější sbormistrovský portrét Čestmíra Staška přinesou naše webové stránky v nejbližších dnech.

                       ---------------------------------------------------
 

18th International Competition „Gheorghe Dima“, Cluj Napoca, Rumunsko

Academia Muzica Gheorge Dima Cluj Napoca pořádá již 18. ročník tradiční, ale u nás zatím nepříliš známé Mezinárodní sbormistrovské a skladatelské soutěže „Gheorghe Dima“. Její sbormistrovská část se uskuteční v čtvrtém největším městě Rumunska, sedmihradské Kluži, ve dnech 14.– 19. 6. 2020, skladatelská část  ve dnech 11.– 15. 4. 2020.

V porotě obou částí soutěže zasednou významné světové osobnosti obou hudebních oborů.

Bližší podrobnosti o této soutěži najdete na https://www.dimacompetition.ro/en/.

Uzávěrka přihlášek k účasti na sbormistrovské soutěži je 15. 3. 2020.

                      ---------------------------------------------------
 

38th International Choral Festival of Preveza, 26th International Choral Comeptition, 4th Seminar for Choral Conuctors, 6.– 12. 7. 2020, Preveza, Řecko

Pořadatelem  tohoto oblíbeného, tradičního mezinárodního soutěžního sborového festivalu je Choral Society „Armonia“ of Preveza, Greece (armonia4@otenet.gr.)

Bližší podrobnosti:  https://www.armoniachoir.gr/festival/index.php

Uzávěrky přihlášek

na festival: 15. 5. 2020; na soutěž: 1. 5. 2020; na sbormistrovský seminář: 1. 6. 2020.

                 ----------------------------------------------
 

Pěvecký sbor Jizerka oslaví 55. výročí svého založení

Naši milí sboroví přátelé,

Jizerka slaví v tomto roce své 55. výročí od založení. A jak jinak takovou významnou událost oslavit, než tím, že se o víkendu 5. a 6. 6. 2020 sbor nechá obklopit lidmi, které na své (nejen) pěvecké cestě poznal a navázal s nimi krásná přátelství. Rádi bychom, abyste u tak výjimečné události byli s námi.

Na co se můžete těšit? Mimo setkání se sbormistrovskými kolegy, Jizerkou a jejími bývalými členy Vás čeká páteční koncert v kostele sv. Petra a Pavla v Semilech a poté společné posezení, kde nám zazpívají současní i bývalí zpěváci, kteří se hudbě i nadále individuálně věnují. V sobotu výroční oslavy vyvrcholí slavnostním koncertem v KC Golf Semily, kde se představí všechna oddělení Jizerky společně se souborem Musica Bohemica Jaroslava Krčka a také bývalí členové sboru.

Věříme, že si termín pro nás zarezervujete a že se sejdeme v hojném počtu  Podrobnější informace Vám zašleme později.

Na setkání s Vámi se těší sbormistři

Nadia Ladkany, Petr Řehák, Alena a Václav Brádlovi… a Jizerka

              ------------------------------------------------------
 

4th Budapest International Choral Celebration, 2.– 6. 7. 2020, Budapest, Hungary

International Open Competition & „Laurea Mundi“ Grand Prix of Choral Music

Bližší podrobnosti:  more details…

Možnost podání přihlášek prodloužena do 15. 3. 2020.

www.meeting-music.com; info@meeting-music.com

            --------------------------------------------
 

Smutná zpráva

Prof. Věra Grigová
4. 3. 1923 – 23. 2. 2020

Naše milá, dlouholetá hlasová poradkyně, která se významným způsobem zasloužila o špičkovou úroveň hlasové techniky Dětského pěveckého sboru RADOST PRAHA nás v neděli 23. února navždy opustila v požehnaném věku nedožitých devadesátisedmi let. Všichni, kteří jsme měli možnost její laskavou, usměvavou povahu poznat, na ni budeme vždy s láskou vzpomínat!

Poslední rozloučení s ní proběhne v kapli Domova Sue Ryder,
Praha 4, Michelská 1/7. v úterý 10. března 2020 ve 13:30 .

                ---------------------------------------------

Novinky ECA–EC, únor 2020

Mnoho zajímavých zpráv pro sbormistry, sborové zpěváky, „sborové“ skladatele a aranžéry.

Zobrazit celou zprávu
            -----------------------------------------------
 

Bratislava Choir & Orchestra Festival 2020, 11.– 14. 6. 2020

Bratislavského mezinárodního sborového a orchestrálního festivalu 2020 se zúčastní 11 souborů z 8 zemí (Estonska, Finska, Jižní Afriky, Maďarska, Norska, Rakouska, Slovenska a Švédska).

Porota:  Prof. Blanka Juhaňáková, ArtD., Doc. Milan Kolena, ArtD. (oba Slovensko), Prof. Steffen Schreyer (Německo), Dr. Brady Alfred (USA).

             ----------------------------------------------
 

11th World Choir Games, 5.– 15. 7. 2020, Flandry (Antverpy, Gent), Belgie

Pořadatel tohoto světového sborového festivalu německá festivalová agentura Interkultur publikovala na svých stránkách oficiální píseň festivalu – „Listen“ vlámského skladatele Kurta Bikkembergse (*1963, Hasselt). Píseň najdete v nahrávce Vlámského rozhlasového sboru i s jejím zápisem v úpravě pro SATB, TTB, SSA, SS, SAB a jednohlas (vše s klavírním doprovodem) na: Choral Music from Flanders .

Na této webové stránce najdete na odkazu SCORES nabídku ke stažení dalších skladeb  vlámských skladatelů pro nejrůznější sborová obsazení.

                --------------------------------------------

 

9th International Gdansk Choir Festival 2020, 13.– 15. 3. 2020, Gdaňsk, Polsko

9. ročníku Mezinárodního soutěžního sborového festivalu v polském Gdaňsku se ve dnech 13.– 15. 3. 2020 zúčastní celkem 24 pěveckých sborů z 12 zemí (Běloruska, České republiky, Estonska, Finska, Islandu, Litvy, Lotyšska, Německa, Norska, Polska, Ruska a Švédska).

Českou republiku reprezentují na gdaňském festivalu 3 pěvecké sbory – Besharmonie, Praha (sbm. Libor Sládek), Smíšený sbor Continuo, Pardubice a Ženský sbor Continuo XX, Pardubice (sbm. Lucie Gregorovič Fárová).

Pro soutěžní vystoupení mají připraveny tyto programy: Besharmonie – J. Świder: Moja piosenka; J. Novák: O nata mecum; Johnny Mandel: Mash; Z. Lukáš: Rembrandt; Continuo – O. di Lasso: Tutto io di; I. Hrušovský: Zahučali chladné vetry; O. Mácha: Panimamo, švarnu cerku mace; B. Stark: Cantate Domino; Continuo XX – J. Handl Gallus: Pueri concinite; H. Badings: Kyrie eleison; J. Vičar: Kačena divoká; J. Pospíšil: I když žádné pole nemám.

Porota:  Towe Ramlo–Ystad (Norsko), Prof. Grzegorz Rubin (Polsko), Javier Busto (Španělsko), Pawel Lukaszewski (Polsko), Prof. Vytautas Miškinis (Litva.

GDANSK CHOIR FESTIVAL

                 ---------------------------------------------------------

8. ročník Skladatelské soutěže Stonavská Barborka

na písně pro vokální dueta až okteta pro zpěváky všech věkových kategorií s doprovodem nebo bez doprovodu

Uzávěrka soutěže: 29. 2. 2020          Více informací

              --------------------------------------------
 

Vybráno z Newsletter NIPOS, únor 2020

Choralia Praha

Přehlídka pro sbory dospělých CHORALIA PRAHA 2020 se uskuteční 21. března 2020. Klade za cíl být otevřenou platformou pro všechny sbory dospělých, které chtějí zlepšovat svoji úroveň v soutěžní a/nebo nesoutěžní (festivalové) kategorii. Otevřená přehlídka nabízí možnost zlepšování pod vedením špičkových porotců i lektora společného zpěvu.

Více zde.
Přihláška tady.

Upozorňujeme..

..na blížící se uzávěrky postupových přehlídek na dětskou a středoškolskou celostátní přehlídku pěveckých sborů. Nezapomeňte včas vyplnit jednotnou elektronickou přihlášku na přehlídky. Budeme se těšit na přehlídkách na viděnou a slyšenou.

Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů
Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů

 Kormidlo 1/2020

Vyšlo nové Kormidlo. Jeden z mála zdrojů informací o kvalitních akcích, přehlídkách a seminářích ve všech oborech estetických aktivit dětí a mládeže po celé republice. Jsou zde zastoupeny obory: dětské a mladé divadlo, přednes a dramatická výchova, scénický tanec, taneční folklor, výtvarné aktivity, dětský a středoškolský sborový zpěv. Nové číslo je ke stažení zde.

            -------------------------------------------------------
 

O CENU VÍTĚZSLAVA NOVÁKA 2020

8. ročník celostátní soutěžní přehlídky dětských a mládežnických pěveckých sborů

Pravidelnou součástí hudebního festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč je od roku 2012 také soutěžní přehlídka dětských a mládežnických pěveckých sborů O Cenu Vítězslava Nováka. V letošním programu 15 festivalových koncertních akcí (22. 3.– 17. 5. 2020) se uskuteční 28. března 2020 od 10.00 v Kulturním klubu Skuteč, Rubešova 525, 539 73 Skuteč.

Uzávěrka přihlášek: 2. března 2020

Propozice:  O CENU V. N., Propozice.docx (12,1 kB)
 
            ---------------------------------------------
 

LAUREA MUNDI BUDAPEST

4th Budapest International Choral Celebration, 2.– 6. 7. 2020, Budapest, Hungary

International Open Competition and Grand Prix of Choral Music

Veškeré informace o festivalu a soutěžích (podmínky účasti, soutěžní kategorie, hodnocení výkonů, poplatky aj.) najdete na: 4th Budapest International ...

Uzávěrka přihlášek: 15. 2. 2020

                     ----------------------------------------------

 

Concorso Corale Internazionale „Vox Lucensis“, 4.– 8. 4. 2020, Lucca, Itálie

K účasti na tomto novém jarním mezinárodním soutěžním sborovém festivalu, jehož pořadatelem je německá agentura Interkultur, je přihlášeno celkem 21 pěveckých sborů z 13 zemí (Belgie, Dánska, Estonska, Finska, Indonésie, Itálie, Litvy, Německa, Ruska, Slovinska, Švédska, Turecka a Velké Británie).

Soutěž proběhne v obvyklých kategoriích: A – stupeň obtížnosti I, a cappella (A1 – Smíšené sbory, A2 – Mužské a ženské sbory); B – stupeň obtížnosti II (podobně B1,2); C – Komorní sbory (podobně C1,2); G – Dětské a mládežnické sbory (G1 – Dětské sbory, G2 – Mládežnické smíšené sbory, G3 – mládežnické stejnorodé sbory); S – Duchovní hudba a cappella.

Sbory se mohou přihlásit také k účasti na „Přátelských koncertech“, pro něž si připraví program v délce 15 min. a cap., nebo s doprovodem vlastních nástrojů.

Porota: Giovanni Acciai (Itálie), Sara Matteucci (Itálie), Erika Budai (Belgie), Peter Pontvik (Švédsko).

Uzávěrka přihlášek byla 11. 11. 2019, ale pořadatel přijímá ještě mimořádné přihlášky.

                -------------------------------------------------------

 

MUSICA ORBIS PRAGUE FESTIVAL, 16.– 20. 7. 2020

Pozvání, program, způsob registrace, podmínky účasti na festivalu, uzávěrku přihlášek a kontakty najdete na:

www.musicaorbis.com › rocnik-2020

            ------------------------------------------------

 

Sborová hudba na 42. ročníku festivalu „Pardubické hudební jaro“, 12. 3.– 29. 4. 2020

Sborový zpěv nebude chybět ani na 42. Pardubickém hudebním jaru, a to jak v provedení našich špičkových profesionálních těles, tak neprofesionálních pěveckých sborů. Ve velice pestrém programu 24 koncertních produkcí zazní celkem čtyřikrát. V koncertu s názvem „Barokní koncerty a kantáty“ (16. 3. 2020, Husův sbor v Pardubicích) vystoupí v dílech J. S. Bacha, J. Ch. Bacha a G. Ph. Telemanna spolu se souborem Barocco sempre giovane a violistkou Kristinou Fialovou Český filharmonický sbor Brno (sbm. Petr Fiala). Profesionální sborovou scénu zastoupí na „Velikonočním koncertu“ (3. 4. 2020, Kostel sv. Josefa v Chrudimi) v stylově kontrastní dramaturgii (G. P. da Palestrina, A. Tučapský, C. Debussy aj.) vynikající komorní smíšený sbor Martinů Voices (sbm. Lukáš Vasilek).

Mimořádnou festivalovou akcí bude jistě projekce francouzského dokumentárního filmu „Děti v Terezíně  a nestvůra s knírkem“ (15. 3. 2020, Synagoga v Heřmanově Městci), v níž  v podání Dětského pěveckého sboru Iuventus Cantans, Pardubice (sbm. Zdeněk Kudrnka) zazní část z dětské opery Hanse Krásy / Adolfa Hofmeistera „Brundibár“. Ve „Festivalových ozvěnách“ se ve „Slavnostní mši“ s duchovními díly A. Dvořáka, Z. Fibicha a A. Hniličky (19. 4. 2020, Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích) uplatní spolu se sólisty pěvecké sbory Salvátor Chrudim a VUS Pardubice (dir. Tomáš Židek).

                  ---------------------------------------------------- 

Pozvání na koncert souboru Ensalemble Inégal

Soubor Ensemble Inégal (um. ved. Adam Viktora) srdečně zve k návštěvě koncertu, jehož program představuje další ze zásadních počinů na cestě ve znovuobjevování hudby Jana Dismase Zelenky. V uplynulých letech představil posluchačům na svých koncertech a CD nahrávkách v novodobých premiérách téměř polovinu Zelenkovy mešní tvorby. Tentokrát k Zelenkově mši Missa Sancti Spiritus ZWV 4 přidává také světovou premiéru jeho, v mnoha ohledech výjimečné kompozice, Litaniae Lauretanae ZWV 149. Ta se dochovala neúplně a rekonstrukce některých jejích úseků byla možná díky skutečnosti, že Zelenka několik částí tohoto díla z roku 1718 použil v pozdějších letech v jiných skladbách. Obě díla můžete vyslechnout ve čtvrtek 19. března v 19:30 v Kostele U Salvátora v Salvátorské ulici v Praze (kostel je vytápěn).
Vstupenky si můžete zakoupit online zdehttps://goout.net/cs/koncerty/jan-dismas-zelenka-litanie-lauretanae-svetova-premiera-missa-sancti-spiritus/ioajf/+xvtqp/
v prodejnách v Praze, Brně, Plzni a Ostravěhttps://goout.net/cs/o-nas/ nebo u pokladny v místě konání koncertu od 19:00.

Ensemble Inégal se těší na Vaši návštěvu.

             -------------------------------------------------------------
 

Mezinárodní festival pěveckých sborů „IFAS 2020“, 3.- 8. 7. 2020, Pardubice

V řádném termínu se k účasti na Mezinárodním festivalu pěveckých sborů „IFAS 2020“ přihlásilo celkem 11 pěveckých sborů, 4 domácí a 7 zahraničních (z Izraele, Maďarska, Německa, Polska, Ruska a USA), což se svými více než 330 členy sborů téměř pokrývá kapacitu ubytovacích možností festivalu. Je potěšitelné, že 8 pěveckých sborů bude soutěžit v hlavní kategorii s povinným programem, 7 se utká o Cenu Bohuslava Martinů a většina z nich pak bohatě naplní i ostatní soutěžní kategorie. Možnost 2 - 3 dalších přihlášek se tedy nevylučuje a termín k jejich zaslání se mimořádně prodlužuje do konce února 2020. 

                --------------------------------------------
15. Internationaler Chorwettbewerb und Festival Bad Ischl, 29. 4.– 3. 5. 2020, Rakousko

K účasti na 15. ročníku Mezinárodní sborové soutěže a festivalu v rakouském Bad Ischl (29.4.– 3. 5. 2020), který pořádá německá agentura Interkultur, je dosud přihlášeno 20 pěveckých sborů z 12 zemí (Číny, Estonska, Jižní Afriky, Kazachstánu, Litvy, Maďarska, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Švédska a Turecka).

www.interkultur.com

              ----------------------------------------------
 

Mezinárodní festival dětských a mládežnických hudebních souborů „young2020bohemia“

K účasti na letošním tradičním festivalu dětských a mládežnických hudebních souborů young2020bohemia Prague (26.– 29. 3. 2020) je zatím přihlášeno 14 vokálních, instrumentálních a folklorních souborů z 10 zemí (Bosny a Hercegoviny, ČR, Irska, Izraele, Japonska, Maďarska, Německa, Řecka, Španělska a Švýcarska) s 550 mladými hudebníky. Ve čtyřech z osmi festivalových kategoriích se představí tentokrát jen 5 pěveckých sborů, mezi nimi jediný domácí Chlapecký sbor Pueri gaudentes, Praha (sbm. Libor Sládek). Českou republiku bude reprezentovat ještě Klarinetový soubor Prachatice. Věřím, že není ještě zcela pozdě a některý z našich předních pěveckých sborů dodatečně účastnickou listinu doplní. Byla by škoda nevyužít tuto jedinečnou příležitost k setkání s mladými zahraničními muzikanty a k navázání osobních a hudebních kontaktů.

                -------------------------------------------

Smíšený pěvecký sbor Dech Vlašim hledá sbormistra

Pěvecký sbor Dech z Vlašimi hledá od 1.9. 2020 sbormistra. Sbor je složen převážně z mladých zpěváků - vznikl původně jako středoškolský sbor. Tomu odpovídá i skladba repertoáru.     

Sbor zkouší jedenkrát týdně ve Vlašimi, a to ve čtvrtek v čase 19.30-21.30 (možnost dopravy do Vlašimi autobusem z Prahy – Roztyl v 18.20, asi 1hod., zpět je možné být v Praze kombinací bus, vlak v 23.52). Část sboristů jezdí z Benešova a část i z Prahy autem, takže lze jistě domluvit i dopravu s nimi.

Dále je sbor zvyklý na jedno víkendové soustředění na jaře a jedno na podzim + jedno jednodenní před koncerty. Ty se konají tradičně 3-4 v červnu a 3-4 v prosinci. Tomu odpovídá dvojí repertoár - na podzim se připravují Vánoční koncerty, na jaře pak letní s  odlehčenějším repertoárem. Složení sboru je cca 12 sopránů, 8 altů, 4 tenoři a 4 basi.
Specialitou sboru je to, že některé skladby jsou s doprovodem kytary, basy, klarinetu a fléten, což dává možnost kontrastního programu.

Sbor má zavedený systém vedoucích hlasů a jednotlivé organizační záležitosti mají mezi sebou rozděleny členové sboru, takže sbormistr má sice ve všem právo veta, nicméně jeho jedinou povinností je umělecké vedení (výběr repertoáru a vedení zkoušek). Koncerty bývají v okolí Vlašimi a bývají hojně navštěvovány místními.

Město Vlašim (KD Blaník) sbor podporuje mj. i formou financí pro sbormistra - za každý půlrok přispívá částkou 10.000,- na sbormistra.

Pro ideální převzetí nabízím a doporučuji možnost jezdit na zkoušky už v průběhu jara.

Zároveň nabízím osobní setkání po domluvě na tel. č. 774108458.
Petr Koronthály

sbormistr Dech Vlašim.

O sboru najdete další info na www.dech.cz a na facebooku.

                --------------------------------------------------

Novinky z ECA-EC, leden 2020

 Zobrazit celou zprávu

Upcoming deadlines

January:
30 January > Deadline for applications for the Study Tour to Basel Youth Choir Festival (more below)
31 January > Deadline for applications for the pan-European Youth Choir for BTHVN2020
31 January > Deadline for applications for Europa Cantat Junior Festival

February:
29 February > Deadline for applications for Africa Cantat

March:
31 March > Deadline for applications for In the Footsteps of Ludwig van Beethoven
31 March > Deadline for applications EuroChoir 2020
31 March > Deadline for applications European Seminar for choral composers
31 March > Deadline for applications Choralp

                  -----------------------------------------------

Slovakia Cantat 2020, 23.– 26. 4. 2020, Bratislava, Slovensko

Prvním z mezinárodních sborových soutěžních festivalů, které pořádá agentura Bratislava Music Agency v roce 2020, je Slovakia Cantat 2020. Ve dnech 23.– 26. dubna 2020 se v Bratislavě utká celkem 21 pěveckých sborů z 13 evropských zemí (České republiky, Estonska, Islandu, Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska a Slovinska). Českou republiku bude reprezentovat pěvecký sbor Mládí, Jablonec nad Nisou (sbm. Květa Kavánová).

V porotě zasednou tentokrát: Prof. Bemnedykt Bloński (předseda, Polsko), Doc. Ondrej Šaraj (Slovensko), Prof. Enrico Miaroma (Itálie) a Liudmila Chernilowskaja (Bělorusko).

                      ---------------------------------------------

Pozvání na Choralia 2020

Vážené sbormistryně, vážení sbormistři,

srdečně vás zveme k účasti na hodnocené přehlídce CHORALIA PRAHA 2020, která je novinkou Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pro sbory dospělých.

Přehlídka pro sbory dospělých CHORALIA PRAHA 2020 si klade za cíl být otevřenou platformou pro všechny sbory dospělých, které chtějí zlepšovat svoji úroveň v soutěžní a/nebo nesoutěžní (festivalové) kategorii. Otevřená přehlídka nabízí možnost zlepšování pod vedením špičkových porotců i lektora společného zpěvu.

KDY: 21. března (sobota) 2020, od 10 do 19.30 (přesný časový plán bude upřesněn)

KDE: Kostel svatých Šimona a Judy, Dušní ulice, Praha 1

ZA KOLIK: účastnický poplatek je 1000 Kč/sbor 

VÝHODY ÚČASTI:

§ možnost zazpívat si v atraktivním prostředí odsvěceného kostela sv. Šimona a Judy, pravidelného dějiště festivalu Pražské jaro

§ seznámení se s ostatními sbory

§ rady a názory odborné poroty

§ získání několika skladeb uplatnitelných ve vlastním repertoáru

§ atelier společných skladeb

Na místě bude zajištěno drobné občerstvení, sbory obdrží rovněž notové materiály. 

Těšíme se na vás. Pro další informace a přihlášku vizte:

https://www.nipos.cz/artama-ho-sz/

                  ---------------------------------------------------

 

Hledáte nové notové materiály pro Vaše sbory?

PH-Publisher  mají pro Vás připraveny asi 1000 skladeb současných skladatelů z celého světa. Schaut mal rein!

                   ---------------------------------------------------
 
Uzávěrky letních sborových festivalů Meeting Music 2020

Sing Berlin! – 24.- 28. 6. 2020, uzávěrka přihlášek: 31. 1. 2020

Ausschreibung • Anmeldeformular • Choir of the Nations

International Choral Celebration und Laurea Mundi Budapest – 2.– 6. 6. 2020, uzávěrka přihlášek: 15. 2. 2020

Ausschreibung • Anmeldeformular • Choir of the Nations 

Musica Eterna Roma – 11.– 15. 7. 2020, uzávěrka přihlášek 15. 2. 2020

Ausschreibung • Anmeldeformular
               --------------------------------------------------
 

11. World Choir Games 2020, 5.– 15. 7. 2020, Flandern, Belgie

V letošním roce pořádá německá agentura Interkultur již 11. ročník Světových sborových her. Předchozí ročníky, které se uskutečnily postupně v roce 2000 v Rakousku (Linz), 2002 v Jižní Koreji (Busan), 2004 v Německu (Bremen), 2006 v Číně (Xiamen), 2008 podruhé v Rakousku (Graz), 2010 podruhé v Číně (Shaoring), 2012 v USA (Cincinnati), 2014 v Litvě (Riga), 2016 v Rusku (Soči) a 2018 v Jižní Africe (Tshwane), přilákaly velkou pozornost sborů z celého světa. 11. ročník, který uzavřel příjem přihlášek 2. 12. 2019, však vytvořil v počtu účastníků nový rekord. Na tento velkolepý festival ve Flandrech (Antverpách a Gentu) se přihlásilo celkem 542 pěveckých sborů z 69 zemí světa. Porotovat je bude 55 porotců z 35 zemí světa (nikdo z České republiky).

Připomeňme si v odkazech některé podrobnosti a novinky z této akce (soutěž a soutěžní kategorie, festival, workshopy, festivalová místa, složení poroty aj.):

Flanders 2020

                   --------------------------------------------
 
IFAS OPEN 2020 – Uzávěrka přihlášek

Vážení přátelé,

chtěli bychom Vás upozornit, že uzávěrka přihlášek na letošní nově koncipovaný Mezinárodní festival pěveckých sborů IFAS OPEN s Mezinárodní soutěží o Cenu Bohuslava Martinů má uzávěrku 31. ledna 2020. Mimořádně budou pořadatelé přijímat přihlášky ještě do konce února 2020. Potěšilo by nás, kdybychom se mohli na začátku července letošního roku setkat v Pardubicích s českými akademickými sbory, které se tohoto festivalu již delší dobu nezúčastnily nebo jej ještě vůbec nepoznaly. Budou mít možnost se setkat a spřátelit s vynikajícími sbory z USA, Maďarska, Polska, Ruska a dalších zemí.

Zdravíme akademické sbory z Prahy, Brna, Ostravy, Ústí nad Labem, Olomouce, Plzně, Hradce Králové, Zlína i všechny další naše pěvecké sbory kategorie mládeže a dospělých a těšíme se na Vaši účast.

                         ----------------------------------------------
 

Vybráno z Newsletter NIPOS 1/2020

Jarní seminář Klubu sbormistrů

Jarní seminář Klubu sbormistrů pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s libereckým dětským pěveckým sborem Severáček. Je součástí volného cyklu inspirativních seminářů, které jsou určeny všem zájemcům z řad začínajících i zkušených sbormistrů. Letos se koná v termínu 17. – 19. dubna 2020.

Tento seminář je zaměřen především na práci dětských pěveckých sborů. Náplní je metodika práce se sborem a hlasová výchova v dětském sboru na příkladu práce se sborem Severáček.

Lektory budou Silvie Pálková, sbormistryně libereckého dětského sboru Severáček a pozvání do České republiky přijal také vzácný zahraniční host Panda van Proosdij (NL) , holandská hlasová a pohybová poradkyně.

Těšíme se na Vás!
Více zde. Přihláška zde.

                                   xxxxxx

SBOROVÝ ZPĚV

V roce 2020 pořádá NIPOS ve spolupráci s krajskými pořadateli celkem 15 sborových postupových přehlídek po celé republice. Dětské a středoškolské sbory se mohou zúčastnit v soutěžních i nesoutěžních kategoriích. Odborná porota sbory ohodnotí a následně doporučí ty nejlepší na celostátní přehlídky. Přihlášky a více informací o dětských přehlídkách naleznete na této stránce. Pro středoškolské přehlídky vizte zde.

                          ----------------------------------------------------
 

Festival sborového zpěvu   We Are Singing Adriatic, 3. — 6. dubna 2020, Chorvatsko & Slovinsko / Opatie — Postojna

První z festivalových koncertů proběhne v sobotu 4 4. 2020  v „křišťálovém sále“ (Crystal Hall).
Trvání: 15 minut pro každý sbor
Repertoár si může každý sbor zvolit dle vlastního výběru. 
Závěrečný koncert v Postojnské jeskyni 5. 4 .2020
Každý sbor představí několik skladeb ze svého repertoáru.

Pro více informací o festivalu a s případnými dotazy se obraťte na  event@wearesinging.org

                   --------------------------------------------------

 

Iuventus in Praga cantat 2020 (oznámení)

Letošní Mezinárodní festival dětských a mládežnických sborů Iuventus in Praga cantat 2020, plánovaný na 17.- 18. 1. 2020, se pro malý počet přihlášených sborů nekoná.

                 ---------------------------------------------------
 

Choralia Praha 2020, 21. 3. 2020, Kostel sv. Šimona a Judy

Od 13. ledna 2020 jsou k dispozici přihlášky na první z nových přehlídek pro sborový zpěv dospělých s názvem CHORALIA PRAHA 2020, viz odkaz na stránky NIPOS-ARTAMA, kde najdete bližší informace o přehlídce, její propozice, složení poroty a formulář závazné přihlášky. Odkaz uvádí bližší informace i o dalších sborových akcích NIPOS-ARTAMA. Prosíme  o propagaci mezi vašimi kolegy sbormistry.

https://www.nipos.cz/artama-ho-sz/

                 -------------------------------------------------

 

Upozornění

Rádi bychom upozornili naše pěvecké sbory, že přihlášky na následující mezinárodní sborové festivaly jsou podle našich informací poněkud riskantní a doporučujeme si jejich skutečnou realizaci a podmínky účasti před objednávkou cesty, ubytování apod. dobře prověřit.

Florence Choral–Festivals recommended by the Greats, 2020

4th Michelangelo International Choral Festival, 18.- 20. 4. 2020, Florence, Italy

4thd Lorenzo Medici International Choral Festival, 15.– 17. 5. 2020, Florence, Italy

4th Leonardo da Vinci International Choral Festival, 5.– 8. 7. 2020, Florence, Italy

4th Andrea de Verrocchio Internationa Choral Festival, 4.– 7. 8. 2020, Florence, Italy

3rd Boticelli International Choral Festival, 11.– 14. 10. 2020, Florence, Italy

                 -----------------------------------------
 

68. Europees Muziek festival voor de Jeugd, 30.4.– 4. 5. 2020. Neerpelt , Belgie

68. ročník Evropského hudebního festivalu mládeže (EMJ 2020) je jako bienále vrací opět k  pěveckým sborům. K účasti je v letošním roce přihlášeno více než 90 dětských (do 14 – 15 roků) a mládežnických pěveckých sborů (do 28 roků) z 20 zemí světa (Austrálie, Belgie, Běloruska, České republiky, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Japonska, Maďarska, Německa, Nizozemí, Rakouska, Ruska, Slovinska, Španělska, Švédska, Turecka, Ukrajiny a Velké Británie).

Českou republiku budou reprezentovat pěvecké sbory Červánek, Červený Kostelec (sbm. Eva Kubečková), Slavíčci, Praha (sbm. Alice Stavělová), Paleček, Praha (sbm. Zlatica Jurišová), Dětský sbor Trallala, Český Těšín (sbm. Beata Brzóska), Svítání, Praha (sbm. Vít Hergesel) a Motýli, Šumperk (sbm. Helena Stojaníková).

Výkony sborů bude hodnotit 28 porotců z 13 zemí, mezi nimi např. též Lukáš Matoušek a Lukáš Merkl z ČR, z dalších pak např. Robert Sund, Krzyszof Szydzisz, Fabio Pezzi, Wofgang Ziegler, Kari Ala-Pollänen, Erika Budai, Ludo Claesen aj.

                  --------------------------------------------
 

XXVI. ročník hodnocené přehlídky gymnaziálních sborů GYMNASIA CANTANT 2020, 23.– 25. 4. 2020, Brno

Zvací dopis 2020:  Otevřít přílohu >

Uzávěrka přihlášek: 21. ledna 2020

                  ----------------------------------------------
 

Zahraniční koncertní turné Královéhradeckého dětského sboru JITRO v roce 2020

Podobně jako v uplynulých letech plánuje Královéhradecký dětský sbor JITRO se svým sbormistrem Jiřím Skopalem i na rok 2020 řadu zahraničních koncertních turné. Ve dnech 20. 3.– 6. 4. 2020 navštíví USA (New York, Big Sky, Colorado Springs, Denver a další), v době od 29. 6.– 14. 7. 2020 jej najdeme v Itálii a Francii (29. 6.– 6. 7. se zúčastní festivalu v Lecco a od 7.– 14. 7. bude koncertovat ve Francii) a na podzimní a zimní část příštího uměleckého roku připravuje dva koncertní zájezdy do Německa (11.– 14. 9. a 4.– 10. 12 2020). V plánu sboru je už i velké turné Jitra na rok 2021, a to do Číny (9.– 25. 7. 2021).

Bohatou náplň má i domácí koncertní činnost sboru v roce 2020, v níž kromě samostatných koncertů najdeme např. jeho účast na festivalech Lípa Musica v České Lípě (21. 4. 2020) nebo na sušickém tradičním festivalu „Je kraj, kde voní tráva“.   

                    ----------------------------------------------
 

Hledáte nové vánoční sborové skladby?

Tristan Meister, Pascal Martiné: Chor together; Weihnachtslieder gemeinsam singen in jeder Besetzung / Schott – 23 známých vánočních písní pro čtyřhlasý ženský sbor, tříhlasý (SAB) a čtyřhlasý smíšený sbor a čtyřhlasý mužský sbor.                       

Ralph Vaughan-Williams / Nialli Kinssella: O little Town of Bethlehem / Boosey – Hawkes  – známou skladbu anglického skladatele Ralpha Vaughana-Williamse podle vánoční básně Phillipse Brookse z 19. století doprovází její verze  pro ženský sbor s doprovodem klavíru z pera irského sbormistra Nialla Kinselly.

               ----------------------------------------------
 

Vyhlášení 8. ročníku Skladatelské soutěže Stonavská Barborka (SSSB)

Pořadatel Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu Stonavská Barborka, Stonavská Barborka, z.s., vyhlašuje pro všechny autory bez omezení

Skladatelskou soutěž Stonavská Barborka 2020 (8. ročník).

Cílem soutěže je rozšířit repertoárové možnosti zájemců o účast v Interpretační soutěži Stonavská Barborka ve vybraných kategoriích a obohatit možnosti komorního a ansámblového zpěvu na všech stupních hudebního školství, v domácím muzicírování a profesionálním umění. Veškeré informace o soutěži naleznete v odkazu:

https://www.stonavskabarborka.cz/cz/skladatelska-s/o-soutezi/

Uzávěrka soutěže je 29. 2. 2020.

Kontaktní osoba: doc. MgA. Jan Grossmann, sssb@stonavskabarborka.cz

                  -------------------------------------------------------
 

Sborový workshop "Vysočina zpívá" 2020

 

Vážení sboroví přátelé a nadšenci!

Smíšený pěvecký sbor Dobravan Chotěboř Vás srdečně zve na nový sborový workshop s názvem Vysočina zpívá, který se uskuteční 27.– 29. 3. 2020 v malebném prostředí Železných hor, v Konferenčním centru Immanuel, nedaleko Trhové Kamenice.

Těšit se můžete na příjemné přátelsko-pracovní sborové prostředí, které bude tentokrát zaměřené na tvorbu Antonína Dvořáka.

Lektory na těchto workshopech budou sbormistři Jaroslav Brych a Jakub Pikla.

Celý program začne v pá 27. 3 .2020 v 18.00 hod a bude končit v ne 29. 3. 2020 v popoledních hodinách koncertem účastníků. Strava v podobě plné penze, stejně jako ubytování je zajištěno v nově postaveném areálu Konferenčního centra Immanuel u Trhové Kamenice. (www.immanuel.cz)

Cena:

Do 31.12.2019 – ubytování+plná penze+kurzovné: 1790,- Kč

Do 28.2.2020 – ubytování+plná penze+kurzovné: 1990,- Kč

Přihlášky, které si můžete stáhnout zde, posílejte na sbormistr@doubravan.cz.

                 ------------------------------------------------

 

OPUS IGNOTUM – VIII. ročník Mezinárodní skladatelské soutěže pro pěvecké sbory

NIPOS-ARTAMA vyhlašuje propozice VIII. ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže pro pěvecké sbory OPUS IGNOTUM.

 https://www.nipos.cz/propozice-2/

Uzávěrka skladatelské soutěže pro středoškolské a dospělé sbory31. 5. 2020.

Uzávěrka skladatelské otěže pro dětské pěvecké sbory31. 5. 2021.

                ------------------------------------------------
 

Novinky z ECA - EC, říjen 2019

EUROCHOIR 2020 goes to ...

Ireland | 24th of July - 3rd of August

Young singers, this one's for you!
Join the one and only, EuroChoir. For over 20 years, this project has allowed singers from all over Europe to join their voices and share their passion and dedication for singing.
We are more than happy to announce that the details for the next edition are already set:
24th of July until 2nd of August 2020 in Limerick, Ireland.
with applications opening on the 1st of November 2019

The singers will have the opportunity to discover Ireland further, as the three planned performances take place in:

St. Mary's Cathedral, Limerick, St. Nicholas' Collegiate Church, Galway, Christ Church Cathedral, Dublin.

         xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

SING IN THE FINAL CONCERT OF THE BEETHOVEN ANNIVERSARY YEAR 

BONN, GERMANY | 11-18 DECEMBER 2020

ECA is looking for talented young singers to set up a European Youth Choir to perform a gala concert together with Daniel Barenboim and the West-Eastern Divan Orchestra in December 2020.

This concert will mark the end of the 2020 Beethoven Anniversary Year BTHVN2020 in Bonn, Germany.

Registrations end this month: 31. October 2019
More info: https://bit.ly/35D6dZS

               ----------------------------------------------

CHORALIA V PRAZE, CHRUDIMI A MIKULOVĚ. HODNOCENÉ PŘEHLÍDKY SBORŮ DOSPĚLÝCH.

Na příští rok připravujeme tři dvoudenní hodnocené přehlídky, v Praze (21. – 22. 3. 2020), Chrudimi (16. – 17. 5. 2020) a v Mikulově (v jednání je říjnový termín), otevřené sborům dospělých všech věkových kategorií i výkonnostních stupňů. Součástí každé hodnocené přehlídky bude nejen přátelské měření sil, rozborový seminář s odbornou porotou, ale také nesoutěžní kategorie, společný zpěv písní využitelných nejen na přehlídce, ale i v další práci sboru.
Více zde.

            -----------------------------------------------

Národní sborová databáze na počátku nové koncertní sezóny

Nový, moderní, všem současným evropským normám odpovídající specializovný webový portál Národní sborové databáze (www.nsdb.cz) má za sebou první rok úspěšné existence. V současné době jsou na tomto portálu pro muzikology, sbormistry, učitele, vedoucí kroužků, skladatele i širokou veřejnost poblikovány údaje o 430 sbormistrech, 315 sborech a desítkách koncertů, festivalů, seminářů a konferencí. O zájmu o tento portal svědčí nejen stale přibývající údaje a informace, ale I návštěvnost jeho stránek. Přáli bychom si, aby NSDB byla co nejdříve kompletní a stale aktuální. Zatím zůstala bohužel téměř bez povšimnutí našich akademických sborů, což mne překvapilo a mrzí. Přesvědčete se, zda je váš sbor, sbormistrt, festival, conference, vzdělávací aktivita již evidován v NSDB. Pro přihlášení sborů a sbormistrů je třeba vyplnit formulář https://www.nipos-mk.cz/?p=34391, pro ostatní stačí jen poslat informace pro vložení. Děkujeme za propagaci  šíření informací o tomto projektu, s jehož využitím počítají I pořadatelé domácích a zahraničních sborových soutěží, festival a dalších akcí.   

                             --------------------------------------------------------- 

 

 
 
 

 

 
 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode