AKTUÁLNĚ

Smutná zpráva

V pátek 21. ledna 2022 odešla ve věku 62 let do hudebního nebe muzikoložka, hudební publicistka a dlouholetá šéfredaktorka časopisu Hudební rozhledy paní PhDr. Hana Jarolímková. Její pohřeb se koná 1. 2. 2022 ve 13.15 v obřadní síni krematoria Motol.

                    ---------------------------------------------
 

Pozvání na on-line oborovou koferenci

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

zdravíme Vás v novém roce a doufáme, že se v rámci současné situace těšíte dobrému zdraví! Na základě aktuálních událostí, směřujících k dalším proměnám RVP ZV, navazujeme na předchozí výzvu Asociace učitelů hudební výchovy pozváním na on-line oborovou konferenci, která se uskuteční ve spolupráci se Společností pro hudební výchovu.

Hlavním diskutovaným tématem tohoto setkání bude reflexe plánovaných změn v oblasti Umění a kultura, zejména v souvislosti s jejím rozšířením o další výchovy (filmová a audiovizuální, dramatická, taneční a pohybová), které je aktuálně připravováno pracovním týmem Národního pedagogického institutu.

  • Jak nastavit vztahy a další spolupráci jednotlivých výchov v rámci oblasti?
  • Je v současné situaci (požadavek redukce obsahů učiva a realita hodinových dotací) rozšíření oblasti Umění a kultura na pět samostatných uměleckých výchov smysluplné a realistické?
  • Je třeba dále trvat na zachování hudební výchovy v podobě samostatného všeobecně vzdělávacího předmětu kontinuálně ve všech ročnících ZŠ?

Tyto a další otázky budeme diskutovat ve středu 2. 2. 2022 od 19.30 hod. Technické zázemí pro avizované setkání nám poskytne Pedagogická fakulta UK prostřednictvím platformy Zoom (odkaz níže). Mezi pozvanými diskutujícími budou zástupci oborových asociací, vedoucí kateder, děkani pedagogických fakult, oboroví didaktici, ale také učitelé z praxe.

Join Zoom Meeting;  https://cuni-cz.zoom.us/…z09;  Meeting ID: 993 3380 4965;  Passcode: 374153

Těšíme se na setkání s Vámi a prosíme o případné potvrzení účasti do neděle 30. 1. 2022, abychom pro naše jednání zajistili dobré organizační podmínky.

Za realizační tým konference

PhDr. Milan Motl, Ph.D.

                    -----------------------------------------------
 
Newsletter NIPOS / leden 2022
                    ------------------------------------------------
 

CANTUS CHORALIS AMOR MAXIMUS VITAE NOSTRAE

Přejeme všem našim sbormistryním, sbormistrům a jejich sborům úspěšné rozezpívání roku 2022.

Jiří a Ivana Kolářovi

                 --------------------------------------------------

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

Videozáznam provedení v podání VOŠP, SOŠP a Gymnázia Praha 6, Evropská 33, Chrám U Salvátora, Praha 1–Staré Město, 22. prosince 2021

https://youtu.be/LQVLooZeJfo

                --------------------------------------------------

Připravované akce sborového oddělení NIPOS-ARTAMA v roce 2022

Zobrazit celou zprávu

                  ---------------------------------------------------

Novinky ze Stonavské Barborky – prosinec 2021

Pusťte si Slavnostní koncerrt vítězů! Podívejte se n nejlepší momenty letošního festivalu, které zachytila Česká televize.

Archiv ČT AR

Stonavskou Barborku je možné podpořit formou DMS. Nyní je možné podpořit mladé umělce a děti, které žijí krásou komorního a ansámblového zpěvu také formou DMS. Podporovat je můžete pravidelně nebo i jednorázově. Jak na to?

Jak funguje podpora DMS

                  -----------------------------------------------------

Pozvání na Vánoční koncert akademického sboru FT UTB Zlín Cantica laetitia

Dnes 20. 12. 2021 v 19.00, Evangelický kostel ve Zlíně nebo doma v obýváku na:

https://www.facebook.com/events/2306439346322360?ref=newsfeed
                  -----------------------------------------------------
 

Dětské sbory ONLINE – 19. prosince 2021, 18.00 a 19.00

Vážené sbormistryně, vážení sbormistři,

Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů v Uničově musela být letos bohužel zrušena. Dali jsme však dohromady alespoň záznam složený ze sborových videí, která vznikla na sborových koncertech a vystoupeních od května do listopadu 2021 (jsou mezi nimi zahrnuta i videa z některých letošních postupových přehlídek).

Záznam bude vysílán v neděli 19. 12. (I. část od 18.00 a II. část od 19.00).

Pozvánku, odkaz ke sledování a všechny další informace najdete ZDE

Pokud záznam v neděli nestihnete, můžete se na něj podívat později - měl by nějakou dobu na YouTube zůstat.

Přeji Vám krásné Vánoce a vše dobré do nového roku! :)

Se srdečným pozdravem

Michaela Králová, NIPOS

                 -----------------------------------------------------

Poděkování a pozvání k poslechu – VUS UK

Milí přátelé Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy!
Moc Vám děkujeme za Vaši přízeň, kterou jste tak krásně vyjádřili přítomností na našem včerejším Vánočním koncertě. Pevně věříme, že se Vám program líbil a podařilo se nám naladit Vás na tu pravou předvánoční atmosféru.
Pokud byste si s námi v tomto čase chtěli užít ještě trochu krásné hudby, zveme Vás k poslechu tuto sobotu 18. 12. od 19:00. Nabízíme Vám totiž link na náš koncert, který odehrajeme v Národním technickém muzeu a na němž kromě několika gotických koled zazní zejména Česká mše vánoční "HEJ, MISTŘE!" Jakuba Jana Ryby. S námi vystoupí také soubor Pražští chrámoví sólisté, komorní orchestr Camerata Carolina a pěvečtí sólisté Karolína JanůJana PioreckáDušan Růžička a Jaromír Nosek.

Koncert bude vysílán živě od 19:00 na YouTube kanálu NTM:
https://youtu.be/hsaokxlI34c.
Večer bude věnován památce prezidenta Václava Havla, jehož 10. výročí úmrtí si právě v sobotu 18. 12. 2021 připomeneme.

                   --------------------------------------------------------

Novinky z ECA-EC – prosinec 2021

 Zobrazit celou zprávu

                  ----------------------------------------------------------
 

Mezzochori ONLINE/PF 2021

Ve středu 8. prosince 2021 v 17.00 se na kanále https://youtu.be/deO5_ZXJksI podařilo úspěšně  realizovat premiéru záznamu 12. Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů Mezzochori ONLINE/2021, jejímž pořadatelem byly NIPOS-ARTAMA, Královéhradecké sborové slavnosti, Centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové a ZUŠ Jitro Hradec Králové. Na skvěle připraveném pořadu se podíleli Martin Holoubek, Petra Sviderková, Zuzana Jandová, Jana Kaucká, Petr Kratochvíl, Kateřina Fikejzová Prouzová, Bára Hanslianová a Martina Erbsová.

Formou medailonů našich16 předních středoškolských sborů zmapoval pořad jejich práci před covidem i po covidu a každý portrét sboru doplnil úvodním slovem uměleckého vedoucího sboru a sestřihem jejich vystoupení na královéhradedcké přehlídce. V pořadu vystoupilo celkem 16 převážně smíšených, ale i dívčích a chlapeckých pěveckých souborů (v abecedním pořadí) – Armonia, Rokycany (sbm. Alena Vimrová a Jan Fraus, klavír Dana Šeblová), Besharmonie, Praha (sbm. Libor Sládek), Canto, Náchod (sbm. Zbyněk Mokrejš, klavír Roman Černý), Comodo, Chomutov (sbm. Marie Hánová, klavír Luboš Hána), Garrendo, Frenštát pod Radhoštěm (sbm. Ivana Klvaňová, Jakub Gabriel Rajnoch), Gybon, Hradec Králové (sbm. Jaromír Schejbal, klavír Alena Holá), Harmonie Ladies, Velké Meziříčí (sbm. Olga Ubrová, Andrea Svobodová), Pěvecký sbor Gymnázia Křenová, Brno (sbm. Veronika Waldhansová), Pěvecký sbor Gymnázia P. Křížkovského, Brno (Natalia Chirilenco), Proměny, Svitavy (sbm. Dana Pražáková, klavír Petr Kašpar), Puellae et Pueri, Nový Jičřín, Pueri gaudentes   - mužská část, Praha (sbm. Libor ládek), Smíšený sbor Rolnička, Praha (sbm. Karel Virgler, Matěj Chvojka), Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy, Litomyšl (sbm. Milan Motl, klavír Martina Plocková), Song, Vsetín (sbm. Helena Kaločová) a Squadra Risonante, Hradec Králové (sbm. František Novák, klavír Petra Ločárková).

Přehlídku výborně zpracovaných, pestrých portrétů zúčastněných sborů doplnila svými trefnými komentáři i pětice porotců v čele s jejím předsedou Prof. PhDr. MgA. Janem Vičarem, CSc. a členy Mgr. Markétou Džunevou, Janem Míškem, Mgr. Lukášem Holcem a Mgr. Jiřím Skopalem. Umělecká úroveň všech sborů byla velmi vysoká a znovu, i v této pandemické době, prokázala, že tato naše věková kategorie patří spolu s kategorií dětských sborů k nejlepším v Evropě. Při této příležitosti bych se rád vrátil ještě k myšlence, kterou jsem již propagoval v některém článku na našem webu a která se úspěšně osvědčuje na celém světě – k vytvoření reprezentačních mládežnických sborových těles, zatím třeba dvou – v Čechách a na Moravě. Pro úspěšný příklad nemusíme chodit daleko – podobná tělesa najdeme třeba v Rakousku, na pardubickém IFAS jsme slyšeli úžasný celonárodní sbor z Filipín. Nemohli bychom to také zkusit? Vhodných dirigentů a nadšených zpěváků máme, jak se znovu ukázalo, stále dost.

Rád bych ukončil svou zprávu konstatováním, že se pandemii dosud nepodařilo porazit náš středoškolský a věřím, že ani dětský a dospělý sborový zpěv. Sine musica, nulla vita – Bez zpěvu nelze žít. A víc již nechci napsat, protože vám doporučuji si poslechnout na YouTube Celostátní přehlídku středoškolských sborů Mezzochori ONLINE/2021 a sbormistři a jejich zpěvačky a zpěváci, právě tak jako pětice porotců Vám všechno poví za mne.

                          J. K. 

                 ------------------------------------------------                              

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode