AKTUÁLNĚ

Nové zprávy budou na této stránce publikovány vždy nahoře.

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Milí sboroví přátelé,

těší nás, že Vám naše webové stránky ještě stále dokážou přinášet informace, které Vám mohou být prospěšné. Svědčí o tom více než 72000 jejich návštěvníků v roce 2018. Rozhodli jsme se tedy, že budeme v jejich vedení ještě další rok pokračovat. Přejeme Vám, aby se Vám Vaše sborová práce i v novém roce dařila a aby Vám přinášela jen radost. Vždyť sborový zpěv je jedním z nejkrásnějších a nejpravdivějších umění, jedním z největších darů, jaké nám současná společnost může v dnešním komplikovaném světě nabídnout.

Pevné zdraví a mnoho dalších sborových úspěchů v roce 2019 Vám přejí                                   Jiří Kolář a Ivana Štíbrová

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Blíží se uzávěrka Skladatelské soutěže Stonavské Barborky

Výzva všem hudebním skladatelům, kteří svou tvorbu věnují vokální a vokálně instrumentální hudbě. Uzávěrka letošního už 7. ročníku Skladatelské soutěže Stonavské Barborky je 28. února 2019.

                 ------------------------------------------------

Pozvání na koncert

Nemáme příliš často příležitost slyšet členy výtečného Sborového studia Permoník, ZUŠ Bedřicha Smetany z Karviné koncertovat v Praze. Proto Vás co nejsrdečněji zveme k účasti na koncertu, který pořádá dne 23. února 2019 v 19.00 na zahájení letního semestru Katedra hudební výchovy Pedagogické fakulty UK ve Velkém sále budovy v ul. M. D. Rettigové 4, Praha 1. Permoník patří podle mého názoru v současné době k sborům, které nejnápaditěji, nejpřirozeněji, nejpravdivěji a nejcitlivěji uplatňují tzv. choreografii sborového vstoupení.  Spolu s Vokálním sextetem a Vokálním triem Permoníku pod uměleckým vedením sbormistryně Evy Šeinerové vystoupí i studenti instrumentálních oborů katedry hudební výchovy. V programu vokálních ansámblů zazní skladby Adama Michny z Otradovic: Loutna česká (výběr), Milana Báchorka: Frenštátská vonička, Jana Vičara: Ej, Janku; Vejr; Písničky o Káče (výběr), George Gershwina: I´ve Got a Crush on You, Johna Kandera: All that Jazz (z muzilálu Chicago a Harr Warrena: Lullaby of Brodway (z muzikálu 42 – Street).

                            -------------------------------------------------------------

Mezinárodní sborové soutěže INTERKULTUR 2019

7.– 11. 2. 2019 – 1. Internationaler Chorwettbewerb Maastricht, Nizozemí

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 26 pěveckých sborů ze 7 zemí (Číny, Finska, Japonska, Jižní Koreje, Německa, Nizozemí a Ruska). Soutěž měla vysokou uměleckou úroveň, porota udělila sborům celkem 20 zlatých a 10 stříbrných diplomů.

15.– 19. 5. 2019 – 6. Vietnam Internationaler Chorwettbewerb, Hoi An, Vietnam

Na soutěž se přihlásilo 18 sborů z 9 zemí (Číny, Estonska, Filipín, Indonésie, Malajsie, Polska, Singapuru, USA a Vietnamu).

19.– 23. 6. 2019 – 7. Internationaler Anton-Bruckner-Chorwettbewerb und Festival, Linz, Rakousko

K účasti je zatím přihlášeno 8 sborů z 8 zemí – Austrálie, České republiky (Ženský pěvecký sbor Cantoria Praha), Dánska, Finska, Jižní Afriky, Norska, Ruska a Švédska.

Možnost registrace byla prodloužena do 18. 2. 2019.

3.– 7. 7. 2019 – 11. Internationaler Johannes-Brahms-Chorfestival und Wettbewerb, Wernigerode, Německo

Registrace končí 11. 2. 2019.

3.– 10. 8. 2019 – 4. European Choir Games, Göteborg, Švédsko

Registrace byla oficiálně ukončena 10. 12. 2018, o účasti je však možné se ještě individuálně domluvit s pořadatelem.

9.– 13. 10. 2019 – 3. Kalamata Internationaler Chorwettbewerb und Festival, Kalamata, Řecko

Výhodné přihlášky do 11. 3. 2019, registrace končí 27. 5. 2019.

           ------------------------------------------------------

Národní sborová databáze na počátku roku 2019

Národní sborová databáze - v první polovině roku byla dokončena příprava a koncem září 2018 byl spuštěn zkušební provoz webového portálu Národní sborové databáze (www.nsdb.cz). Ke konci roku je ve specializovaném webovém portále pro muzikology, sbormistry, učitele, vedoucí kroužků, skladatele i širokou veřejnost zveřejněno přes 300 sbormistrů, 230 sborů, 80 koncertů, 50 festivalů, 3 semináře a 3 konference. Zájem o webový portál byl v období říjen až prosinec nad očekávání, o čemž svědčí i přibývající přihlášené sbory a návštěvnost stránek. Přihlásit se mohou všechny sbory, jejich sbormistři, festivaly, konference, vzdělávací aktivity a koncerty. Pro přihlášení sborů a sbormistrů je třeba vyplnit formulář https://www.nipos-mk.cz/?p=34391, pro ostatní stačí jen zaslat informace pro vložení. Děkujeme za propagaci a šíření informací o tomto projektu, s jehož využitím počítají i pořadatelé domácích a zahraničních sborových soutěží a festivalů. 

                     ----------------------------------------------------

7. ročník celostátní soutěže O cenu Vítězslava Nováka

V rámci festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč (17. 3.– 12. 5. 2019) se v sobotu 30. března 2019 v 10 hod. uskuteční v Kulturním klubu Skuteč již 7. ročník celostátní soutěže dětských a mládežnických pěveckých sborů O cenu Vítězslava Nováka. Její poslání, podmínky účasti, soutěžní program a hodnocení soutěžních vystoupení najdou zájemci na: https://nsdb.cz/O%20cenu%20V%C3%ADt%C4%9Bzslava%20Nov%C3%A1ka/ie150.html

                --------------------------------------------------

Novinky z ECA-EC, leden 2019

Novinky z ECA-EC, leden 2019.docx (24,9 kB)

                --------------------------------------------------

Festival Antonína Tučapského

Městské kulturní středisko Vyškov je pořadatelem sborového festivalu Dr. Antonína Tučapského VYŠKOV. Festival je koncipován jako soutěžní přehlídka amatérských pěveckých sborů, která umožňuje jejich prezentaci. Projekt nese jméno významného vyškovského rodáka a čestného občana města Vyškova Antonína Tučapského. Tato již tradiční akce je pořádána od roku 2005 pravidelně každé dva roky pod záštitou města Vyškova. Předchozí ročníky daly vzniknout tradici konání pěveckého festivalu, jenž se zařadil do povědomí veřejnosti jako přední kulturní počin svého druhu, který přesahuje hranice regionu.

8. ročník Festivalu Dr. Antonína Tučapského Vyškov 2019 připravujeme v termínu 7. - 8. 6. 2019. Soutěžní část pro smíšené sbory dospělé a studentské proběhne v sobotu 8. 6. 2019.

Chcete se zúčastnit festivalu? Stáhněte si materiály, kde najdete všechny potřebné informace:

Pozvánka .pdf
Přihláška .pdf
Povinná skladba .pdf

                 -------------------------------------------

Nový mezinárodní soutěžní festival dětských a mládežnických pěveckých sborů „youngbohemia ADVENT 2019“, 5.– 8. 12. 2019, Praha, očekává své zájemce

Podrobnosti o 1. ročníku nového mezinárodního sborového festivalu v Praze najdete na: https://www.eventsbohemia.cz/youngadvent.php nebo na https://www.musicultur.com/en/trips/youngbohemia-prague-advent-2019.html

                     -------------------------------------------------------

Koncert VUS UK k nedožitým 90. Petra Ebena se odkládá

Koncert Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy k nedožitým 90. narozeninám Petra Ebena, který se měl konat 31. ledna 2019 v 19.30 v Kostele sv. Martina ve zdi (Martinská 8, Praha 1), se vzhledem k šířící se chřipkové epidemii, která postihla také pořádající sbor, odkládá. O novém náhradním termínu bude své příznivce VUS UK co nejdříve informovat.

                -------------------------------------------------

Hudební festival středních pedagogických škol poprvé v Kroměříži

Kroměříž se stane dějištěm celostátního kola soutěže, která k nám přivede na 400 žáků a přes 40 pedagogů z celé České republiky. 41. ročník hudebního festivalu pořádá poprvé VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, a to na 25. – 27. února 2019. V celkem 7 kategoriích (pěvecké sbory, sólo zpěv klasický a populární, vokální a instrumentální soubory, hra na klavír a další nástroje) poměří síly jak sólisté, tak různá tělesa, jejichž výkony bude hodnotit vždy tříčlenná odborná porota. Soutěžní klání proběhnou v prostorách pedagogické školy a ZUŠ Kroměříž. Slavnostní zahájení s vystoupením domácího Dívčího pěveckého sboru SPgŠ Kroměříž proběhne 25. 2. 2019 ve 14 hodin v kině Nadsklepí, závěrečný galakoncert s vyhlášením výsledků se uskuteční v sále DK Kroměříž ve středu 27. 2. 2019 od 16 hodin.

Do soutěže pěveckých sborů, která bude probíhat v aule SPgŠ v úterý 26. 2. 2019 v odpoledních hodinách, je přihlášeno 6 sborů dívčích a 3 smíšené:

Ars Voce Krnov (sbm. Kamil Trávníček), Amabile Nová Paka (Alena Matějovská), Fontána Prachatice (Petra Sovová), Chiavetta Most (Markéta Gabrielová), Cantate Brno (Patrik Buchta), Znoimia (Znojmo, Dana Volcová), Pěvecký sbor Evropská (Praha, Jana Egemová a Zita Gartz), Altitudo Liberec (Miloslava Čechlovská a Daniel Hutař) a Smíšený pěvecký sbor KOS (Litomyšl, Milan Motl). Všechny sbory budou mít ve svém repertoáru povinnou skladbu Holka poctivá, kterou pro tuto příležitost zkomponoval Jan Nowak. Vedle něj zasednou v porotě sbormistři Jurij Galatenko a Eva Ježíková.

Bližší informace k celé akci najdete na stránkách festivalu: https://hudebka-na-pajde.webnode.cz/.

Mgr. Jiří Jablunka, garant festivalu

                          -------------------------------------------------

6th World Children–Youth Choral Championship 2019, St. Petersburg

Ve dnech 13.– 17. února 2019 se uskuteční v ruském Petrohradu již 6. Světové mistrovství dětských a mládežnických pěveckých sborů. Soutěže se zúčastní celkem 20 pěveckých sborů z Běloruska, České republiky, Kazachstánu, Lotyšska a Ruska. Českou republiku zastupuje mládežnický sbor Permoník, ZUŠ Bedřicha Smetany, Karviná (dir. Martina Juríková). Soutěž, která je určena sborovým uskupením s minimálním počtem 14 členů ve věku 7 – 25 let, má velice zajímavé, neobvyklé propozice, které můžete najít na https://En.Wccc.Su/. Přejeme Permoníku šťastnou cestu a úspěšnou reprezentaci našeho sborového interpretačního umění.

                ----------------------------------------------

62. Festival sborového umění Jihlava 2019 - Mezinárodní sborová soutěž (Propozice)

62. FSU Jihlava - Mezinárodní sborová soutěž. docx.docx (32,4 kB)

Nová koncepce Mezinárodní sborové soutěže FSU Jihlava 2019 staví tuto soutěž mezi největší v České republice.

                      -----------------------------------------

Koncert k poctě Jana Palacha „Tisíce světel rozsvítím“

Koncert k poctě Jana Palacha „Tisíce světel rozsvítím“, který se konal dne 22. ledna 2019 v 19.30 v Dvořákově síni Rudolfina, skončil mimořádným uměleckým i společenským úspěchem. Vynikající dramaturgii koncertu a profesionální, opravdovým prožitkem naplněné výkony ocenila zcela zaplněná Dvořákova síň dlouhotrvajícím potleskem vstoje. Podrobný program koncertu a přehled účinkujících jsme již uvedli a najdete na stránce Aktuálně. Audiozáznam celého koncertu, který vysílalo živě Rádio Proglas, je již k dispozici v jeho Audioarchivu. 

                          -------------------------------------------------

Do hudebního nebe odešel hudební skladatel Petr Řezníček (1938 – 2019)

Jak jsme se právě od brněnského sboru Kantiléna dozvěděli, opustil nás dnes 23. ledna 2019 navždy umělec Petr Řezníček, který Kantiléně věnoval mnoho krásných okamžiků svého života. Jako hudební skladatel je autorem úctyhodného množství pozoruhodných orchestrálních, komorních, vokálních a instruktivních děl.  Byl jedním z kmenových skladatelů brněnské Kantilény a jeho kantáty Atomus servus pacis a Poselství Jana Amose, Missa brevis pro dětský sbor, Svatý Vojtěch nebo cyklus ženských sborů Ave Maria zůstanou navždy v srdcích nejen sborových zpěváků Kantilény a jejich posluchačů, ale celé naší sborové rodiny Nikdy na něho nezapomeneme.

Život a působení skladatele Petra Řezníčka jsou spjaty především s brněnským rozhlasem. V brněnském studiu zakotvil nejprve jako hudební režisér, po roce 1978 působil jako šéf umělecké realizace hudebního vysílání. Coby režisér spolupracoval rovněž s řadou českých i zahraničních gramofonových společností, pro něž uskutečnil řadu úspěšných nahrávek. Neméně významným oborem Řezníčkova působení se stala ovšem též jeho činnost kompoziční a sbormistrovská. Po maturitě na gymnáziu v rodném Hradci Králové studoval v letech 1956–62 klavír, dirigování a skladbu na brněnské konzervatoři (ve skladbě byl žákem Zdeňka Blažka), posléze pokračoval ve studiu kompozice na Janáčkově akademii múzických umění u Theodora Schaefera a Ctirada Kohoutka. Od roku 1962 působil jako sbormistr Brněnského vysokoškolského sboru a tato činnost od roku 1965 vyústila v trvalou spolupráci s komorním sborem Brněnských madrigalistů a jeho uměleckým vedoucím Josefem Pančíkem. Zde zastával Řezníček funkci druhého sbormistra a dramaturga. Tomuto tělesu věnoval také velkou část svých sborových děl, která se vyznačují citem pro vokální linii, zároveň však soudobou hudební řečí, v níž je přesvědčivě využito technických i zvukově barevných možností lidského hlasu. Z Řezníčkových sborových kompozic si zaslouží zmínku předevšímMagnificat (1969), Pět milostných akvarelů na básně Oldřicha Mikuláška (1971), Ignis aeternus (1972), Atomus servus pacis (1974), Requiem (1996) a řada dalších skladeb.

                            -------------------------------------------------------

NIPOS – heslo v Českém hudebním slovníku

Vážení kolegové,       

po delší době bádání v knihovnách a archivech se mi podařilo sepsat heslo do Českého hudebního slovníku (internetový oborový hudební slovník, který provozuje MUNI) o NIPOS a institucích, na které navazuje. Co se týče historie naší organizace, tak nejde do hloubky, heslo je zaměřeno spíše na hudební aktivity, které se v NIPOS odehrávaly – snažil jsem se také o tři podrobné bibliografické soupisy, které nikde neexistují, totiž institucí vydané sbory, hudbu komorní a symfonickou a hudbu dechovou. 

Posílám vám odkaz na heslo k případnému využití, a pokud by kdokoli z vás měl jakékoli doplňky, tak za ně budu moc rád; ta práce, co za naší institucí stojí, je skutečně obdivuhodná a málo zmapovaná. 

https://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&task=record.record_detail&id=2682

Všechny vás srdečně zdraví

Jan Pirner 

                  ------------------------------------------------------

13. ročník Interpretační soutěže „Stonavská Barborka“

13. ročník Interpretační soutěže „Stonavská Barborka“ se uskuteční ve Stonavě ve dnech 25. 11.– 1. 12. 2019. Soutěž je určena vokálním a vokálně instrumentálním ansámblům (dueta až okteta) v oblasti artificiální hudby.

Uzávěrka 7. ročníku Skladatelské soutěže „Stonavská Barborka“ je 28. 2. 2019.

                         -----------------------------------------------

XIII. Jirkovský Písňovar 2019

Ve dnech 4.– 6. října 2019 se na Červeném Hrádku, Jirkově a širokém okolí uskuteční již XIII. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu populární a jazzové sborové hudby Jirkovský Písňovar. V letošním roce bude výjimečně nesoutěžní. Informace o jeho programu, rozdělení sborů podle kategorií a počtu zpěváků, repertooáru a způsobu hodnocení odbornou porotou najdou zájemci na https://jirkovskypisnovar.cz/. Registrace do nového ročníku bude spuštěna 31. března 2019.

Aktualitách webových stránek festivalu je možné si prohlédnout „Fotky Vlastimila Kahouna“ z XII. JP 2018 a na YouTube Channel – Jirkovský Písňovar videozáznamy z jednotlivých vystoupení tohoto ročníku.

                  ----------------------------------------------------

10. Musica Eterna Roma, 10.– 14. 7. 2019

Uzávěrka přihlášek na Mezinárodní soutěžní sborový festival „Musica Eterna Roma“, jehož pořadatelem agentura Meeting music, je 15. 2. 2019.

Hier geht’s zur Ausschreibung und hier zum Anmeldeformular

Fragt noch heute um unsere Event Packages an!
              ------------------------------------------

K 90. výročí vzniku Jistebnických zpěváčků Františka Lýska

V letošním roce uplyne již 90 let od vzniku Jistebnických zpěváčků (1929–1938) Františka Lýska. Na prahu jubilejního roku gratulovala sólistka Jistebnických zpěváčků, dnes 95letá Mařenka Blahetová (provdaná za sbormistra Ostravského dětského sboru Jaromíra Richtera) dceři Františka Lýska doc. PhDr. Květuši Lepilové. CSc., která vzpomíná, že Mařenka Blahetová proslula jako sólistka interpretací písně Už mně koně vyvádějí. Tuto píseň natočil na gramofonovou desku Ultrafon v době podpisu Mnichovské dohody. Kdysi dávno Květuši lepilové doc. PhDr. Václav Huňáček z Univerzity Karlovy v Praze prozradil, že ředitel jedné školy v jižních Čechách dokonce přerušil při poslechu této písně výuku.

(Článek k 90. výročí vzniku Jistebnických zpěváčků najdete na stránce Články 2019.)

                         -----------------------------------------------

Znáte jednu z našich největších sborových knihoven?

Jedním z významných úkolů sbormistra je hledání stylově i žánrově vhodného sborového materiálu pro aktuální složení a interpretační možnosti svého sboru. Nabídek není u nás příliš mnoho. Rádi bychom Vám proto doporučili knihovnu NIPOS. Přes odkaz https://knihovna.nipos.cz/ se dostanete přímo do katalogu, v němž je přehledně zpracováno k dnešnímu dni přes 17500 skladeb, a každý den přibývají další.

                    ------------------------------------------------------

Zprávy z ECA-EC - EuroChoir 2019

EuroChoir 2019 in France | Register now!

Vaison La Romaine, France | 1-9 August 2019

EuroChoir is a special choir project to promote the networking of talented singers at the European level, and to foster the emergence of the next generation of talents.
It is open to singers 18 to 30 years old and offers the opportunity to rehearse a challenging program with renowned conductors, improve their vocal skills and present the results of their work in public concerts.
For the years 2019 to 2021, we designed a cycle under the direction of one of the emerging talent of the European scene, Yuval Weinberg.
To kick-start these three years cycle, a “light” session is organised in 2019 during the Choralies festival.
The program will be of course demanding for singers who like to be challenged, but adapted to the shorter rehearsal time. With more free time, the singers will have a change to enjoy the festival, the French “art de vivre”, get to know each other and maybe decide to apply again for the next editions.

42 Euro per day, all inckusive – Register before 28 February 2019       

                   ----------------------------------------------

Sborový koncert k nedožitým 90. narozeninám Petra Ebena

Dne 22. ledna 2019 by se dožil 90 let jeden z našich nejvýznamnějších skladatelů 20. století, Petr Eben (22. 1. 1929 – 24. 10. 2007). Jeho památku připomene Vysokoškolský umělecký soubor UK dne 31. ledna 2019 v 19:30 v Kostele sv. Martina ve zdi, Martinská 8. Praha 1, samostatným koncertem, na němž provede výběr z jeho duchovních i světských skladeb. V programu zazní díla Proprium festivum monasteriense (1993) pro smíšený sbor a varhany, velikonoční antifona Ubi caritas et amor (1964) pro smíšený sbor, Missa adventus et Quadragesimae (1952) pro mužský sbor s průvodem varhan a cyklus sborů na lidové texty Láska a smrt (1959). Vysokoškolský umělecký soubor UK (dirigent Jakub Zicha) doprovodí na varhany Jan Kalfus. Vstupné dobrovolné.

                             -------------------------------------------

XVIII. Medzinárodný festival vysokoškolských speváckých zborov AKADEMICKÁ BANSKÁ BYSTRICA 2019

Přestože se termín XVIII. ročníku tradičního slovenského sborového festivalu AKADEMICKÁ Banská Bystrica 2019 nezadržitelně blíží, jeho pořadatel Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici dosud nezveřejnila ani termín jeho konání, ani jeho propozice a základní informace. Nám se však podařilo zjistit, že se tento festival, který se podobně jako pardubický IFAS koná střídavě s ním jako bienále v lichých letech, uskuteční ve dnech 9.– 12. května 2019.

                   ----------------------------------------------

Mezinárodní konference na téma "Hudební výchova ve 3. tisíciletí"

Pedagogická fakulta UJEP v Ústí nad Labem připtavuje na 5. 6. dubna 2019 Mezinárodní konferenci na téma "Hudební výchova ve 3. tisíciletí".

              -------------------------------------------

Interpretační soutěž pedagogických fakult ČR 2019

Interpretační soutěž pedagogických fakult ČR 2019 s mezinárodní účastí se uskuteční ve dnech 29.– 30. dubna 2019 na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Soutěže se mohou zúčastnit všichni studenti pedagogických fakult. Podrobné informace jsou uvedeny v přiložených dokumentech. Zájemci o účast zašlou vyplněnou přihlášku dle pokynů na příslušnou adresu.

O magnum mysterium — Victoria
Interpretační soutěž 2019 — pokyny
Interpretační soutěž 2019 — sbormistrovství
Interpretační soutěž 2019 — přihláška

V oboru Sbormistrovství proběhne soutěž ve třech kolech:

1. kolo – dirigování povinné skladby - Tomás Luis de Victoria - O Magnum Mysterium (3:30 min), dirigování další jedné kontrastní skladby dle vlastního výběru, celkový časový rozsah 5 – 8 minut. Obě skladby budou dirigovány podle nahrávky. Soutěžící dodá před začátkem soutěže 5x okopírované noty vybrané skladby a její nahrávku na CD či ve formátu mp3. 

Partitura a nahrávka povinné skladby 1. kola sbormistrovské soutěže je v příloze. Pro všechny soutěžící je stejná. https://www.youtube.com/watch?v=c1qj4gl3mIs

2. kolo – dirigování sborové partitury z listu – prima vista. Dirigování bude podle nahrávky. Soutěžící musí začít dirigovat max do 2 minut od obdržení partitury

3. kolo – nácvik volně vybrané skladby v obsazení SATB se středně pokročilým studentským sborem. Soutěžící bude mít 10 minut na nácvik a provedení skladby nebo její části. Soutěžící dodá před začátkem soutěže 12x okopírované noty vybrané skladby.

                    -----------------------------------------------

Národní sborová databáze

Jan Pirner / odborný pracovník NIPOS, sbormistr

Projekt informační databáze pěveckých sborů připravuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) již několik let. V loňském a letošním roce se podařilo spustit webovou platformu, která je určena pro nejširší odbornou i laickou veřejnost a zprostředkovává základní informační servis pro sborový zpěv v České republice. Autoři projektu, odborní pracovníci NIPOS Barbora Hanslianová a Jan Pirner, a hlavní externí konzultant a pracovník projektu, Jiří Kolář, měli při tvorbě koncepce na zřeteli několik zásadních bodů – databáze nemá dublovat již existující projekty, které veřejnosti slouží, má naopak přinášet co nejaktuálnější informace z oblasti sborového zpěvu. V září letošního roku začal nový web fungovat a zájem veřejnosti překvapil i samotné tvůrce projektu – během dvou měsíců se do databáze přihlásilo přes dvě stě sborů. „Očekáváme, že se bude databáze dále úspěšně naplňovat – ještě o ní nejsou informovány všechny sbory v Čechách, proto doufáme, že jich postupně přibyde co nejvíce,“ poznamenal Jan Pirner, jeden z tvůrců projektu. V tuto chvíli si mohou sbory i sbormistři v databázi vyplnit dva stručné dotazníky a mohou nám poslat fotografie, samotné zpracování informací mají na starosti odborní pracovníci NIPOS, kteří dbají i na aktualizaci uvedených údajů. „Protože je v dnešní době téměř nemožné zajistit aktuální informace od všech sborů, tak jsme se rozhodli nechat větší část odpovědnosti na nich. Jednotlivci i tělesa mohou odkázat na své weby, facebookové i twitterové účty, kde čtenář snadno nalezne další informace,“ dodává Pirner. Databáze v tuto chvíli nabízí prohledatelný a odbornými pracovníky ověřený přehled sborů a sbormistrů a jejich kontaktních informací, nově postupně doplňovaný přehled českých a zahraničních festivalů, seminářů a koncertů. Databáze má umožnit i menším sborům prezentovat své profily, koncerty a akce, které připravují. Všechny údaje jsou zpracovávány s ohledem na aktuální zákonné normy, zejména týkající se ochrany osobních dat, přihlášené sbory a sbormistři se mohou rozhodnout, která data ukáží ve svém profilu veřejně. Budeme moc rádi, pokud informaci o tomto projektu budete šířit mezi svými sbory a pokud využijete možností k propagaci svého sboru.

Další informace na www.nsdb.cz

O koncepci Nové sborové databáze se pochvalně vyjádřili naši sboroví přátelé z Rakouska a Itálie.

                     -----------------------------------------------

Tisíce světel rozsvítím: Koncert k poctě Jana Palacha

Zveme Vás na slavnostní koncert, který v rámci Palachova týdne pořádají Pedagogická a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se studentským spolkem Agora a Studentskou radou Filozofické fakulty.

Koncert se uskuteční 22. ledna 2019 v 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina pod vedením Víta Novotného.

Motto slavnostního večera představuje myšlenka, již Jan Palach vyslovil před svou smrtí:

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí."

Toto poselství připomene zejména stejnojmenný triptych významného českého skladatele Jana Hanuše, a to tím naléhavěji, že zazní na tomtéž místě jako při premiéře a dosud jediném provedení v lednu 1970.

Účinkují:

Schola Gregoriana Pragensis, umělecký vedoucí David Eben

Pěvecký sbor Pedagogické fakulty UK

Pěvecký sbor Bohemiachor

Jan Morávek: baryton

Kateřina Dvorská, Denisa Ulmanová: klavír

Program koncertu:

Eriks Ešenvalds (*1977): Stars

české středověké zpěvy ke cti sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha

Petr Eben (1928–2007): Dominica de Passione (ze skladby Suita liturgica), varhanní improvizace na nápěv písně Svatý Václave

Jan Hanuš (1915–2004): Poselství. Svědectví o smrti Jana Palacha

Alfred Schnittke (1934– 1998): Tři zpěvy pro smíšený sbor

Paul Simon (*1941), arr. Ben Bram: Bridge Over Troubled Water

Antinín Dvořák (1841–1904): Hospodine, pomiluj ny (z oratoria Svatá Ludmila)                                                                                                                 ------------------------------------------------------         

 

MUSICA ORBIS Prague International Choir Festival, 27. 6.– 1. 7. 2019

Mezinárodní soutěžní i nesoutěžní sborový festival pro neprofesionální pěvecké sbory, s workshopy vedenými zkušenými lektory. Uměleckým ředitelem festivalu je Mgr. Jaroslav Brych.

Soutěžní kategorie: A – volný program; B – Musica sacra; C – Pop, Jazz, Spirituál, Gospel; D – Folklor. Každá kategorie se dělí ještě na 4 věkové kategorie: 1 – Dětské sbory do 16 let; 2 – Sbory mládeže do 26 let; 3 – Sbory dospělých; 4 – Komorní sbory do 16 zpěváků.

Každý sbor se může zúčastnit soutěže nejvýše ve dvou kategoriích.  Soutěžní program v délce 12 – 15 min. musí obsahovat 1 skladbu a cappella.

Porota: PhDr. Luboš Hána, MgA. Michal Hájek, Ph.D. Jürgen Partaj, Mgr. Art. Janka Rychlá.

V plánu programu festivalu je koncert v kostele sv. Šimona a Judy, individuální koncerty a sbory s duchovním programem budou moci vystoupit v průběhu mše v Chrámu sv. Víta.

Registrace je do 31. ledna 2019, registrační poplatek 250 Euro. Další podrobnosti na www.musicaorbis.com.

                    --------------------------------------------

Vybráno z Novinek ECA-EC, prosinec 2018

Lednové a únorové uzávěrky přihlášek na evropské sborové akce:

15. 1. 2019 – 54th International Choral Festival in Barcelona, Španělsko

15. 1. 2019 – 5th Youth Choirs in Bonn, Německo

31. 1. 2019 – Be invited Choirs at the 12th European Fest of Youth Choirs in Basel, Švýcarsko

31. 1. 2019 – Choralies (1st deadline) in Vaison-la-Romaine, Francie

31. 1. 2019 A level ateliers / 17th Festival di Primavera in Tuscany, Itálie

29. 2. 2019 – EuroChoir 2019 in Vaison-la-Romaine, Francie

29. 2. 2019 World Youth Choir 2019, Francie a Portugalsko

                      ----------------------------------------------

Sborové akce NIPOS-ARTAMA v roce 2019

Vážení přátelé sborového zpěvu,

děkujeme za vaši přízeň v roce 2018 a těšíme se na spolupráci v roce příštím. Chystáme pro vás spoustu zajímavých akcí:

Čekají nás tři vzdělávací semináře:

Jarní víkendový seminář ve spolupráci se Smíšeným pěveckým sborem KOS pedagogické školy Litomyšl a lektory Milanem Motlem a Jiřím Skopalem ml. - 29. – 31. 3. 2019, Litomyšl

Letní týdenní seminář, intenzívní seminář zaměřený na dirigování sboru, metodiku a hlasovou výchovu obohacený o další zajímavé přednášky z oboru a společný koncert - 14. – 21. 7. 2019, Kutná Hora

Podzimní víkendový seminář při celostátní přehlídce středoškolských pěveckých sborů - 8. – 10. 11. 2019, Hradec Králové

V termínu 24.-26. května 2019 nás čeká 29. ročník Celostátní přehlídky školních dětských pěveckých sborů v Uničově.

Můžeme se těšit také na 11. ročník Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů, která se uskuteční poprvé v krásném sále Filharmonie Hradec Králové v termínu 8.-10. listopadu 2019.

Oběma celostátním přehlídkám předcházejí přehlídky postupové:

KARLOVARSKÝ KRAJ – 16. března 2019, Sokolov (středoškolské a dětské sbory)

KRAJ VYSOČINA – 21. března 2019, Bystřice nad Pernštejnem (středoškolské a dětské sbory)

MĚSTO PRAHA A STŘEDOČESKÝ KRAJ – 26. března 2019, Praha (středoškolské sbory); 7. dubna 2019, Praha (dětské sbory)

JIHOČESKÝ KRAJ – 26. března 2019, Strakonice (dětské sbory)

PLZEŇSKÝ KRAJ – 3. dubna 2019, Rokycany (středoškolské a dětské sbory)

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – 4. dubna 2019, Brno (středoškolské a dětské sbory)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – 4.– 5. dubna 2019, Orlová-Lutyně (dětské sbory); 17. dubna 2019, Ostrava (středoškolské sbory)

ÚSTECKÝ KRAJ – 5. dubna 2019, Litoměřice (středoškolské a dětské sbory)

PARDUBICKÝ KRAJ – 8.– 9. dubna 2019, Chrudim (dětské sbory)

LIBERECKÝ KRAJ – 9. dubna 2019, Jablonec nad Nisou (dětské sbory)

ZLÍNSKÝ KRAJ – 9. dubna 2019, Chropyně (dětské sbory)

KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ – 16. dubna 2019, Hradec Králové (středoškolské a dětské sbory)

OLOMOUCKÝ KRAJ – 24. dubna 2019, Uničov (středoškolské a dětské sbory) 

I v příštím roce vyhlašujeme Mezinárodní skladatelskou soutěž Opus ignotum, která poprvé v historii přijímá skladby pro dětské sbory. Uzávěrka je 31. května 2019. 

Všechny informace najdete na stránkách www.artama.cz. Další zajímavé akce z oboru najdete v Národní sborové databázi na stránkách www.nsdb.cz

S přáním krásného prožití vánočních svátků a úspěšného vstupu do nového roku 

Za sborové oddělení NIPOS-ARTAMA
Zuzana Kacafírková 
Odborná pracovnice pro sborový zpěv 
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) 
Fügnerovo náměstí 5, P. O. Box 12 | 120 21 Praha 2 
T:  +420 778 702 375|  E: kacafirkova@nipos-mk.cz

                ------------------------------------------------------

Choral Composition Awards FCEC and Orfeó Catala

Dear friends,

VIII Awards Catalunya Choral composition. For the third time, this call is carried out together with the Awards of composition called by Orfeó Català, through the  Revista Musical Catalana: "III international competition of choral composition - Festival of choral music", and which will culminate with the third edition of the Festival of choral music on February 23rd, 2020, in the Palau de la Música Catalana, where the winning works of the two competitions will be presented and performed.

The deadline for submission of works is January 31st, 2019. The verdict will be announced in summer 2019.

You can look at the Bases and get the participation forms at:

https://www.fcec.cat/noticies/PremisCatalunya2018/PremCat.html

                    --------------------------------------------------

Nové sborové materiály vydané v zahraničních nakladatelstvích

Französische Chormusik, nakladatelství Carus

Výběr z francouzské duchovní hudby od 15. do 21. století obsahuje 45 titulů, z dvou třetin čtyřhlasých skladeb a cappella, z jedné třetiny s doprovodem varhan nebo klavíru. Renesanční hudbu zastupuje např. Claude Goudimel, baroko Marc-Antoine Charpentier nebo Jean. Philippe Rameau, v řadě skladatelů 19. století se neočekávaně objeví Adolphe Adam nebo Giacomo Meyerbeer. Soudobou hudbu zastupuje Louis Vierne nebo Charles-Marie Widor, nejnovější pak např. Denis Rouger, kapelník Notre-Dame de Paris. Pečlivě připravené vydání doplňují německé a anglické překlady textů.

Nordisches Liederbuch, nakladatelství Bosse-Verlag

Sbírka obsahuje 50 skladeb a cappella, z toho asi čtvrtinu se sakrálními texty. 19. století  zastupují především Edvard Grieg, Niels Gade a  Ludvig Lindeman, 20. a 21. století např. Eric Ericson, Jaako Mäntijärvi, Vytautas Miskinis, Veljo Tormis, Anders Edenroth ad.

Joseph Haydn: Theresienmesse, partitura, klavírní výtah, nakladatelství Bärenreiter

Skladba se dostala již brzy po svém vzniku do repertoáru Wiener Hofburgkapelle. Za svůj vznik vděčí hraběti Mikuláši II. Esterhazymu, který si ji podobně jako pět dalších objednal k jmeninám své manželky hraběnky Marie Hermengilidis. Partitura se věrně drží Haydnova rukopisu, všechna praktická doplnění jsou zřetelně vyznačena.

                   --------------------------------------------

Vánoční pozdrav Houftetu Praha

Naše nabídka má již první odezvu. Sborový pozdrav ze svého Vánočního koncertu, který se konal 6. prosince 2018 v Písecké bráně, posílá naší sborové rodině Ženský komorní sbor Houftet, Praha (sbm. Anna Procházková).

 https://youtu.be/oHp0L-Sinys

                     -----------------------------------------------

Vánoční sborové pozdravy

Včera jsem dostal krásný audiovizuální adventní pozdrav od Koncertního sboru Permoník Karviná a jeho sbormistryně Martiny Jurikové. Zachycuje výtečnou nahrávku 6. části z Magnificat norského skladatele Kima André Arnesena (*1980) z koncertu, který se konal 8. prosince 2018 v kostele Povýšení sv. Kříže. S jejím svolením předávám tento předvánoční sborový pozdrav i dalším členům naší sborové rodiny. A kdybyste měli ve svém archivu podobný odkaz na některý z vašich letošních adventních koncertů, rádi váš sborový pozdrav předáme dál.

https://www.youtube.com/watch?v=96z9RSRmirw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1gi0i5OLo_w0KXRBzYD6JxDD29GbokKN5IRoqqmdPgd_Tlv4UgH6meyfc

                -------------------------------------------------------

3. Prague A Cappella Festival 2018/19, 11.– 13. 1. 2019

3. ročník největšího a cappella festivalu v Čechách změnil svou koncepci. V jeho první koncertní části vystoupily ve dnech 2.– 4. 11. 2018 v pražském Jazz Clubu U Staré paní postupně vokální kvinteto  Jazzation (Maďarsko), vítěz Jirkovského Písňovaru 2018  soubor Všelijak Praha, vokální sexteto Skety Praha, pánské kvinteto Kolenem Brno, italský ansámbl Mezzotono a Oktet Praha. Druhá část festivalu se odehraje formou workshopů ve dnech 11.– 13. 1. 2019 v TBA, Konvitská ul., Praha-Malá strana. Nabídne účast v následujících workshopech: 1 – Coaching pro skupiny, 2 – Vyzkoušej si a cappella, 3 – Sborový ateliér; Lekce s Ditou Kosmákovou; Lekce zpěvu s Veronikou; Lekce Bass + VP s Petrem. Pořadatelem festivalu jsou Skety Praha.

                      --------------------------------------------

Vybráno z Novinek ECA-EC, listopad 2018

Nový prezident a vedení ECA-EC; Uzávěrky sborových akcí prosinec 2018 – leden 2019; International singing week Flanders, 8.– 15. 7. 2018, Ghent, Belgie; Kurz pro mladé sbormistry, 8.– 15. 7. 2019, Ghent, Belgie; 12. Evropský festival sborů mládeže, 19.– 24. 5. 2020, Basel, Švýcarsko; Světový sbor mládeže, Francie, střed července – 3. 8. 2019.

Novinky z ECA-EC, 11-2018.docx (25,7 kB)

                         ---------------------------------------------------

2. Mezinárodní soutěž pěveckých sboru CROATIA CANTAT, 21.– 25. 11. 2018, Rijeka, Chorvatsko

Festivalu se zúčastnilo ve 35 soutěžních vystoupeních celkem 30 vesměs chorvatských pěveckých sborů a vokálních ansámblů s více než 750 zpěváky.

Pořadatelem soutěže je Croatian Choral Conductors Association (info@choralcroatia.com) a Cestovní kancelář Festa Olomouc s.r.o. (info@festamusicale.com). Soutěž je otevřena pro všechny druhy a typy sborů a vokálních skupin od 7 let a s minimálním počtem 4 zpěváků. Každé uskupení se může zúčastnit soutěže nejvýše ve dvou kategoriích. V soutěžním programu v délce 8 – 10 min. by měl uvést 3 – 4 nejméně tříhlasé skladby různého charakteru a stylu.

Soutěžní kategorie: A – Klasická hudba (světské i duchovní skladby z oblasti artificiální hudby, 1 skladba může být s klavírním doprovodem); B – Folklorní hudba (doprovod akustických nástrojů povolen, 1 skladba musí být a cappella); C – Populární hudba; D – Smíšená hudba (skladby z kategorií A, B, C, 1 skladba a cappella).

Vítězem G. P. se stal Ženský sbor Cantus ante omnia (Snežana Ponoš).

Tento festival se koná jako bienále, příští 3. ročník bude v roce 2020 v Záhřebu.

                       -----------------------------------------

NIPOS - Klub sbormistrů - Semináře pro sbormistry v roce 2019

https://www.nipos-mk.cz/?p=32991

                       -----------------------------------------

 

18. Venezia in Musica International Choir Festival, 1.- 5. 5. 2019, Caorle-Venedig, Itálie

Přihlášky je možné zaslat do 10. 12. 2018.

info@meeting-music.com

                          ----------------------------------------------

 

Propozice 11. celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů 2019

Přehlídku pořádají ve dnech 8.- 10. 11. 2019 z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, Královéhradecké slavnosti, Impuls Hradec Králové a ZUŠ Jitro Hradec Králové. 

                          ----------------------------------------------
Festival sborového umění v Jihlavě
Po skončení 61. ročníku FSU byla ukončena spolupráce mezi spolupořadateli této akce, tj. Společností pro FSU, z. s. a NIPOS. O tomto definitivním rozhodnutí byly informovány patřičné úřady (Statutární město Jihlava, Krajský úřad Kraje Vysočina a MK ČR). V pořádání festivalu se rozhodli místní pořadatelé pokračovat s tím, že festival vypadá z prestižních akcí MK.

Vzhledem k tomu, že NIPOS považuje oblast sborového zpěvu dospělých za důležitou společenskou aktivitu, budou vedena jednání o nové koncepci oboru a přehlídky, která by FSU v Jihlavě nahradila. Pořadatelé by rádi zachovali její orientaci na soudobou českou sborovou tvorbu, protože žádný jiný festival v ČR takto zaměřen není, a pokusí se v nejbližší době vytvořit její nový koncept pro budoucí léta. V současné době zvažuje NIPOS vhodné nové místo a termín konání příštího festivalu, který se uskuteční v roce 2020.

                      ------------------------------------------------

Porta musicae 2018 – 12. Celostátní soutěž dětských pěveckých sborů, 16.– 18. 11. 2018, Nový Jičín, Beskydské divadlo

Ve dnech 16.– 18. listopadu 2018 uspořádaly NIPOS-ARTAMA, Sdružení přátel DPS Ondrášek, Nový Jičín, ZUŠ Nový Jičín, Město Nový Jičín a Comune di Somnacampagna v Beskydském divadle v Novém Jičíně 12. celostátní soutěž dětských pěveckých sborů Porta musicae. Akce se konala pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka.

V rámci soutěže se uskutečnil také Podzimní seminář Klubu sbormistrů, určený pro sbormistry dětských sborů. Seminář vedla Ivana Kleinová, sbormistryně DPS Domino, Opava.

Program:

Pátek 16. 11. – 19.30 – 21.00, Zahajovací koncert – DPS Ondrášek ZUŠ Nový Jičín (Josef Zajíček), DPS Moravské děti, Holešov (Lenka Polášková ); společný nácvik písně Václava Ptáčka Pod našima vršíčkama.

Sobota 17.11.  – 10.00 – 12.00, Soutěžní vystoupení I. kategorie; 14.30 – 15.30, Soutěžní vystoupení II. kategorie; 19.00, Slavnostní vyhlášení výsledků a závěrečný koncert zúčastněných sborů s krátkým vystoupením každého sboru a závěrečným společným zpěvem písně Václava Ptáčka Pod našima vršíčkama.

Neděle 18.11.–  9.15, sraz sborů před ZŠ Tyršova a společný průvod na Masarykovo náměstí; 9.30 – 10.15, ukončení festivalu společným zpěvem všech sborů na Masarykově náměstí.

Propozice:

PORTA MUSICAE 2018 – propozice

Výsledky PORTA MUSICAE  2018

Soutěž proběhla ve dvou kategoriích.

Vítězem I. kategorie se stal sbor Paleček Praha (sbormistryně Šárka Mistrová), který obdržel také zvláštní cenu za provedení povinné písně. 

Vítězem II. kategorie se stal sbor Svítání Praha (sbormistr Vítězslav Hergesel), jehož sbormistr obdržel zvláštní cenu za dirigentský výkon a zvláštní cena byla udělena také Alici Lin za klavírní doprovod.

Absolutním vítězem 12. ročníku celostátní soutěže dětských pěveckých sborů Porta musicae 2018 se stal sbor Paleček Praha pod vedením sbormistryně Šárky Mistrové.

I. kategorie (mladší děti)

bronzové pásmo
Korálek Most (Dana Hodačová, Libuše Kulíškovář)
Tulipán Bojkovice (Eva Regináčová, Veronika Zaoralová)
DPS Voices ZUŠ Krnov (Ilona Rédlová)

stříbrné pásmo
Music BoDo Olomouc (Hana Vyroubalová)
Cantando Skuteč (Zdeněk Kudrnka)
Osmikvítek Praha (Iva Hennová)

zlaté pásmo
Rarášci Náchod (Zvláštní cena poroty za dramaturgii soutěžního programu), sbm. Zbyněk Mokrejš
Paleček Praha (vítěz kategorie a zvláštní cena za provedení povinné písně), sbm. Šárka Mistrová

II. kategorie (starší děti)

zlaté pásmo
Puellae cantantes Litoměřice (Roman Pallas)
Svítání Praha (vítěz kategorie, Zvláštní cena poroty Vítězslavu Hergeselovi za dirigentský výkon a Zvláštní cena Alici Lin za klavírní doprovod)

                      ---------------------------------------------

Opava cantat 2018

10. Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů Opava cantat se uskutečnila ve dnech 8.– 11. listopadu 2018 v Opavě. Její výsledky přinášíme na příslušné stránce v Novinkách našeho webu.

Opava cantat se po deseti úspěšných ročnících, které připravili Eliška a Jiří Slovíkovi s týmem Mendelova gymnázia, přesune od roku 2019 do Hradce Králové, kde se stane součástí Královéhradeckých sborových slavností. Tento pořadatel splnil lépe zadaná kritéria výběrového řízení na místo konání a pořadatele této akce, zadané NIPOS a jeho útvarem ARTAMA, která z pověření Ministerstva kultury přehlídku pořádá.

               ----------------------------------------------

Národní sborová databáze - výzva - koncerty, festivaly

Vážení přátelé sborového zpěvu,

jelikož se pomalu blíží (nejen) vánoční koncerty, chtěli jsme Vás vyzvat, abyste nám posílali pozvánky – koncerty budeme vkládat do NSDB.

Pokud víte o nějakém sboru, kterému byste nsdb mohli doporučit, tak budeme rádi.  

Stejná prosba – výzva platí i pro festivaly, pokud znáte nějaký sborový festival, který bychom mohli na webu prezentovat, prosím, napište mi. 

V příštím roce se pokusíme zvýšit služby pro sbory (pro Vás), zatím se snažíme plnit a dělat tak nsdb zajímavou.

S pozdravem a přáním hezkého podzimu

Bára Hanslianová, 

T 221 507 975 |  M 774 058 219

E: hanslianova@nipos.cz                      

Vaše osobní údaje zpracováváme dle požadavků GDPR - Nařízení Evropského parlamentu rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 a dle zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění. Více informací o ochraně osobních údajů v rámci činnosti NIPOS najdete pod odkazem: https://www.nipos-mk.cz/?page_id=34217 

                -----------------------------------------------------

 Aktuální vzpomínka - Jistebničtí zpěváčci" na Hradě u TGM (leden 1933)

Sbormistr František Lýsek vpravo (vlevo ředitel menšinové školy  Jistebníku nad Odrou F. Ubelaker).

(Z Archivu Františka Lýska Brno).

LYS06.jpg (1,2 MB)

                       ----------------------------------------------

NÁRODNÍ SBOROVÁ DATABÁZE SPUŠTĚNA

Vážení přátelé sborového zpěvu,

jistě již víte, že jsme 25. 9. 2018 odpoledne spustili Národní sborovou databázi www.nsdb.cz

Velmi Vás prosím o zkontrolování vašich profilů a profilů sborů a případné nesrovnalosti mi prosím hned napište mailem - opravím. 

Kdybyste chtěli cokoli přidat (fotku, údaj) - stačí opět mně emailem.

Děkujeme Vám za Vaše připomínky. Doufáme, že jsme rozjezd zvládli a že Vám NSDB, v níž se později se zaměříme i na různá témata, která by vás mohla zajímat (propagace vašich koncertů, přehled festivalů atp.), bude opravdu sloužit. Byli bychom rádi, kdyby databáze byla co nejúplnější a její vytvoření netrvalo příliš dlouho. Pokud jste se tedy ještě nepřihlásili, nečekejte a připojte se k nám.

Za celý tým Národní sborové databáze (NSDB)

Mgr. Barbora Hanslianová, hanslianova@nipos.cz

                 ------------------------------------------

7. „Canta al Mar“, Calella, Španělsko zná svého vítěze

V bohatě obsazeném 7. ročníku španělského Mezinárodního sborového festivalu „Canta al Mar“, který pořádala ve dnech 24.– 28. 10. 2018 v Calelle agentura Interkultur, udělila porota ve složení Volkan Akkoc (Turecko), Albert Deprius (Španělsko), Thomas Kreiling (Německo), Elena Rosso Valina (Španělsko) a Martinš Klišans (Litva) celkem 29 zlatých, 24 stříbrných a 3 bronzové diplomy. Grand Prix festivalu získal za 27,83 bodů v kategorii Musica Sacra a cappella filipínský sbor Ateneo Chamber Singers (Jonathan Velasco).

                     ----------------------------------------------

Máte rádi sborové skladby polského skladatele Romualda Twardowského?

Ve dnech 16.– 18. 11. 2018 se koná ve Varšavě Warszawski Miedzynarodowy Festiwal Chóralny „Varsovia cantat“. Na jeho webových stránkách https://www.varsoviacantat.pl najdete k volnému stažení skladby Romualda Twardowského (n. 1930) a některých dalších polských skladatelů. Ze skladeb R. Twardowského pro ženské (dívčí, dětské) sbory jsou to jeho Vocalise (1999), Ave Maria (2008), pro mužské sbory jeho Alleluja (1959) a O gloriosa virginum (1997, verze 20110) a pro smíšené sbory Vocalise (2007), Alleluja (1990), Cantus Sancti Casimiri (2012), Virginum Custos (2010 a Exultate, Jubilate. Ze skladeb dalších polských autorů pro smíšené sbory jsou ve výběru zařazeni ještě G. G. Gorczycki (Sepulto Domino), F. Chopin (Preludium) a A. Koszewski (Magnificat) a 3 skladby R. Twardowského o moři na polské texty.

                          ------------------------------------------------

 

Česká sborová hudba přelomu XX. a XXI. století v soutěžních programech českých sborů na 2. ročníku Mezinárodního sborové soutěže festivalu „Voce Magna“, Žilina, Slovensko

Naše skladatele jistě potěší, že česká soudobá sborová tvorba zněla i na 2. ročníku Mezinárodní sborové soutěže „Voce Magna“ 2018, 12.- 14. 10. 2018 v Žilině. APS VŠB Ostrava (Adam Sedlický) zařadil do svého programu vedle úspěšné skladby Arnošta Košťála Už je slunko také skladbu Terezy Surovíkové Ave Maria. V provedení sboru Re canto Vyškov (Aleš Musil) zazněly skladby Jana Nováka Lydia, dic per omnes, Antonína Tučapského Lauda, anima mea  a Jana Nowaka V hoře pěkná jedlica. V soutěžním programu českobudějovického dětského sboru Da Capo (Václava Miková) měly české skladby dokonce výraznou převahu – Petr Eben: Na našem sádku, Jiří Churáček: Zářijové nebe, V dubnu, Jaroslav Dostalík: úpravy lid. písní Muzikanti, co děláte, Dobrú noc, má milá a Přemysl Kočí: Žížala. Soudobá česká sborová tvorba nechyběla ani v žádné ze tří kategorií sboru Pueri gaudentes Praha (Libor Sládek, Jan Kyjovský) – Jiří Churáček: Rozčítadla; Jan Nowak: Benedictus Dominus, Emil Hradecký: Cyklus ľudových piesní; Tereza Staňková: Kyrie, Emil Hradecký: Měl jsem já panenku.

                      -------------------------------------------

NIPOS – Středoškolský sborový zpěv             

Povinné sklady na Celostátní přehlídku středoškolských pěveckých sborů 2019

Povinné skladby pro I. kategorii – soutěžní s povinnou skladbou  pro Celostátní přehlídku středoškolských pěveckých sborů 2019:

pro všechna obsazení Thomas Morley (1557/8-1602) – April is in my Mistress´ face

smíšené obsazení (SATB)

dívčí obsazení (SSAA)

mužské obsazení (TTBB)

               --------------------------------------------

2. Medzinárodný festival zborového spevu Levice, 28.- 30. 9. 2018, Slovensko

Ve dnech 28.– 30. září 2018 se v Levicích uskutečnil již 2. ročník Medzinárodného festivalu zborového spevu. Na jeho 5 festivalových a 4 chrámových koncertech se vystřídaly tentokrát špičkové sbory ze všech zemí Vyšegradské čtyřky – Spevácky zbor slovenských učitelov (Štefan Sedlický), i u nás dobře známý komorní dívčí sbor Cambiar la Música z Pohronské Polhory (Veronika Veverková), Akademický pěvecký sbor VŠB-TU Ostrava (Adam Sedlický), maďarský Ženský sbor Univerzity z Pécsi a Mužský sbor města Wyrzysk z Polska. Vysokou uměleckou úroveň festivalu, jehož odbornými garanty byli prof. PaedDr. Milan Pazúrik, CSc. a doc. Mgr.Art. Štefan Sedlický, potvrdil i závěrečný Galakoncert, na němž vystoupily všechny festivalové sbory a v rámci jehož programu zazněla i rozsáhlá vokálně instrumentální skladba Ľuboše Bernátha Tretia kniha žalmov v provedení Štátného komorného orchestru Žilina a Speváckeho zboru slovenských učitelov.

                    ---------------------------------------------

 

Samostatné sborové koncerty PFS v 84. koncertní sezóně 2018 – 2019

Pro 84. koncertní sezónu 2018 – 2019 připravil Lukáš Vasilek s Pražským filharmonickým sborem tři samostatné sborové koncerty, které se uskuteční v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

15. 12. 2018 v 19.30 – John Tavener: Svjatyj – Petr Iljič Čajkovskij: Dostojno jesť; Chruvimskaja pesň; Otče naš; Těbe pojem; Blaženi jaže izbral – Ottorino Respighi: Lauda per la Nartivita del Signore – Jan Dušek: Carmen ad cunas, vánoční píseň na text Jana z Jenštejna (světová premiéra).

14. 3. 2019 v 19.30 – Petr Eben: Řecký slovník – Carl Orff: Sunt lacrimae rerum – Anton Bruckner: Os justi; Tota pulchra es, Maria; Aequale c moll č. 1; Afferentur regi; Ave Maria; Aequale c moll č. 2; Locus iste; Ecce sacerdos magnus.

19. 5. 2019 v 19.30 – Franz Schubert: Psalm 23, „Gott ist mein Hirt“; Gesang der Geister über den Wassern; Johannes Brahms: Schicksalslied – Zdeněk Lukáš: Requiem. (Koncert se koná v rámci mezinárodního festivalu Pražské jaro.)

                      ----------------------------------------------

 

NÁRODNÍ SBOROVÁ DATABÁZE SPUŠTĚNA

Vážení přátelé sborového zpěvu,

s radostí oznamujeme, že jsme dnes 25. 9. 2018 odpoledne spustili Národní sborovou databázi www.nsdb.cz

Velmi Vás prosím o zkontrolování vašich profilů a profilů sborů a případné nesrovnalosti mi prosím hned napište mailem - opravím. 

Kdybyste chtěli cokoli přidat (fotku, údaj) - stačí opět mně emailem.

Děkujeme Vám za Vaše připomínky. Doufáme, že tento rozjezd zvládneme a později se zaměříme na různá témata, která by vás mohla zajímat (propagace vašich koncertů, přehled festivalů atp.).

Za celý tým Národní sborové databáze (NSDB)

Mgr. Barbora Hanslianová, hanslianova@nipos.cz

                     -------------------------------------------------

Zpíváme pro UNICEF  Pěvecké sbory pomáhají dětem

Pěvecké sbory napříč Českou republikou se v rámci iniciativy „Zpíváme pro UNICEF“ spojí a 20. března 2019 uskuteční na řadě míst republiky koncerty, jejichž výtěžek poputuje na pomoc dětem v problematických oblastech světa.

„Jako dítě jsem se měla skvěle a velkou zásluhu na to má i Dětský pěvecký sbor Zvonky, ve kterém jsem prakticky vyrostla. Zpěv ve sboru mi přinesl mnoho skvělých zážitků, v jeho řadách jsem našla přátelství na celý život a také pocit, že právě tito lidé jsou má druhá rodina,“ říká iniciátorka projektu Petra Hejlová. Toho času už jako dobrovolnice UNICEF dostala nápad pomoci právě prostřednictvím sborů dětem, které tolik štěstí v životě neměly. Stanovila datum a vyzvala pěvecké sbory, aby se k její myšlence připojily.

Zatím se přihlásila již řada pěvecký sborů a vokálních ansámblů, jako např.  Ars Brunensis, Brno; Claireton Chorale, Praha 9; Coro Piccolo, Praha; Dětský pěvecký sbor Zvonek, ZUŠ Sokolov; Dětský pěvecký sbor Zvonky, Mnichovo Hradiště; Grygeriánek, Opava; Královéhradecký dětský sbor Jitro; Kvítek, Dačice; Nashira, Praha 4; Nic Moc, Horní Benešov; Pěvecký sbor Cantabile, Hranice; Pěvecký sbor Doubravan, Chotěboř; Plzeňský dětský sbor, Plzeň; Pěvecký sbor Českolipský Evergreen, Česká Lípa; Smíšený pěvecký sbor Vokál, Přerov; Studánka, Police nad Metují; Vlastimil Litomyšl; Vocalica, Praha 4; Voice Band, Boskovice a jistě k nim brzy přibude mnoho dalších. Přihlásit se mohou až do 15. února 2019 na adrese: prihlaska@zpivameprounicef.cz, kam je třeba zaslat tyto údaje: název pořádajícího sboru, město konání vystoupení a odkaz na web nebo Facebook sboru.

Na koncertech se bude platit jednotné vstupné 50 Kč, návštěvníci však mohou přispět i více. Celková vybraná částka bude věnována programu Dobrý start do života. Tento program se snaží zabránit zbytečným úmrtím dětí, ať již zvyšováním osvěty, zlepšováním vybavení nemocnic, nebo zajištěním kvalifikovaných pracovníků.

Jde o krásnou myšlenku a trochu mě mrzí, že jsme  na ni nepřišli my sbormistři a zpěváci sami.

              -----------------------------------------------

Mezinárodní katalánské skladatelské soutěže sborové tvorby

III. Concurs Internacional de la Composició Coral “Festa de la Musica Coral“ (vyhlašovatelem je ORFEÓ CATALÁ PALAU DE LA MÚSICA) – VIII. Premis Internacionals Catalunya de composició Coral (vyhlašovatelem je FEDERACIÓ CATALANA D´ENTITATS CORALS)

Obě mezinárodní katalánské skladatelské soutěže sborové tvorby proběhnou již potřetí současně a vyvrcholí na 3. ročníku Festivalu sborové hudby 23. února 2020 v Palau de la Música Catalana, kde budou vítězné skladby premiérovány. Uzávěrka pro přihlášky a zaslání soutěžních skladeb je 31. leden 2019. Výsledky budou vyhlášeny v létě 2019.

https://www.fcec.cat/noticies/PremisCatalunya2018/PremCat.html

fcec@fcec.cat

                 ---------------------------------------------------

 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode