Hádanky

 

Máte rádi hádanky?

Hledejte jména českých "sborových" skladatelů (z někoilika písmen následujících slov v libovolném pořadí vytvořte jejich příjmení). Správné řešení najdete za týden.

Skrývačky I.

NEZDVOŘÁK, KERAMIKA, ČERNOKNĚŽNÍK, METLA, FILATELISTA, NEBESA, ARCHIVÁLIE, DELFÍN, NENAHRADITELNOST, ŠULÁKOVÁ, KLÁNOVICE, ROZPUK, HURVÍNEK, DOPLOUVÁNÍ, CHMATÁK

Správné řešení:

DVOŘÁK, MAREK, KRČEK, TEML, FIALA, EBEN, RAICHL, FELD, HERDEN, LUKÁŠ, NOVÁK, KURZ, HURNÍK, LOUDOVÁ, MÁCHA

               -----------------------------

Skrývačky II.

VRATIČ, DRAHOUŠEK, OPERATIVA, FLEXIBILITA, ŠESTKRÁT, HOUŠTINA, KOUSEK, KOŘALIČKA, BALUSTRÁDA, NENAPOMENUTÍ, HERALDICKÝ, KOMPLEMENTARISTA, HLUBÁNKA, ŠERIF, MILÁČEK

Správné řešení:

VIČAR, DOUŠA, PETROV, FELIX, ŠESTÁK, HANUŠ, SUK, KŘIČKA, LABURDA, NEUMANN, HRADECKÝ, KOPELENT, BLÁHA, FIŠER, MÁLEK

               -----------------------------

Hledejte jednoslovné názvy českých oper a určete jména jejich skladatelů.

Skrývačky III.

KOVADLINA, HOLUBIČKA, BLATNÍK, DARMOŠLAPI, MAGOŘI, PROPUŠTĚNÍ, MASTIČKA, VRABEC, ONEHDY, VELBLOUD, PRÁŠKOVAČ, BROUZDALIŠTĚ, SLIBUJEŠ, PLAMENOMETY, PODBRADEK, SRDEČNICE, BLAŽENOSTI, CHROUSTALKA, VZBOUŘENÍ, POLOOTÁČKA

Správné řešení:

VANDA (A. Dvořák), HUBIČKA (B. Smetana), BLANÍK (Z. Fibich), ARMIDA (A. Dvořák), OGAŘI (J. Křička), POUPĚ (O. Ostrčil), MATKA (A. Hába), EVA (J. B. Foerster), HEDY (Z. Fibich), BLOUD (J. B. Foerster), ŠÁRKA (Z. Fibich), DALIBOR (B. Smetana), LIBUŠE (B. Smetana), PLAMENY (J. Hanuš), DEBORA (J. B. Foerster), SRDCE (J. B. Foerster), ŽENITBA (B. Martinů), RUSALKA (A. Dvořák), BOUŘE (Z. Fibich), KOLOTOČ (V. Trojan).

                 -------------------------------

Hledejte jednoslovné názvy oper cizích autorů a uveďte jejich jména.

Skrývačky IV.

ELEKTRONKA, MONDÉNA, PŘEMAZAT, SATALICE, REMUNERACE, SPOLUHRÁČ, VSTOUPIT, KALHOTA, MARNOTRATNOST, OCASATÍ, BORNEO, APSIDA, SALMONELA, NAČERNIT, ODSEKAT, MARNOST

(Protože jsou tyto hádanky značně obtížné, poradíme Vám příjmení skladatelů, jejichž opery se v uvedených slovech skrývají: Bellini, Bizet, Čajkovskij, Gluck, Massenet, Moniuszko, Mozart, Prokofjev, Puccini, Rimskij Korsakov, Rubinštejn, Strauss, Verdi, Weber.)

Správné řešení:

EELEKTRA (R. Strauss), DÉMON (A. G. Rubinštejn), MAZEPA (P. I. Čajkovskij), ALCESTA (Ch. W. Gluck), CARMEN (G. Bizet), HRÁČ (S. Prokofjev), TITUS (W. A. Mozart), HALKA (S. Moniuszko), MANON (J. Massenet), TOSCA (G. Puccini), OBERON (C. M. Weber), AIDA (G. Verdi), SALOME (R. Strauss), ERNANI (G. Verdi), SADKO (N. Rimskij Korsakov), NORMA (V. Bellini).

                        -----------------------------------------------

Jak se v naší sbormistrovské rodině vzájemně známe?

V dalších skrývačkách budeme hledat příjmení našich sbormistrů a sbormistryň, zkusíme najít i jejich křestní jména a některý ze sborů, který vede nebo vedl. Omlouvám se, že převahu tvoří jména sbormistrů, přestože je u nás více sbormistryň, ale jejich příjmení jsou většinou kratší a snadněji se do jiných slov skryjí.

Skrývačky V.

SKALKA, NAHÁČ, CHOROBY, TELEKOMUNIKACE, ŠEMÍK, SPLASKNOUT, PSANÍČKO, FUCHSIE, INŽENÝR, PLETÁRNA, HALINA, DĚKAN, BENEFICE, ZPRAVODAJ, KOUSÍČEK, POLÁMAT

Správné řešení:

Jan KASAL (PSPU aj.), Luboš HÁNA (Nóna,Ústí nad Labem), Jaroslav BRYCH (FKPS, Kühnův smíšený sbor aj.), Jan OCETEK  (Vox Iuvenalis, Brno), Jan MÍŠEK (Bonifantes, Pardubice), Jiří SKOPAL sen., jun. (Jitro, Hradec Králové), Josef PANČÍK (Sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno, Brněnští madrigalisté, Pražský komorní sbor), Jiří FUCHS (Jihočeský vysokoškolský sbor), Pavel REŽNÝ (Ateneo UP Olomouc, DUHA Ostrava aj.), Theodor PÁRTL (Pěvecké sdružení jihočeských učitelek aj.), Jiří LINHA (Linha Singers aj.), Petr DANĚK (Duodena cantitans), David EBEN (Schola Gregoriana Pragensis), Michal VAJDA (Český akademický sbor), Vladislav SOUČEK (Radost Praha, Gaudium Praha aj.), Lubomír MÁTL (Pražský filharmonický sbor aj.).

                  --------------------------------------------

Skrývačky VI. (pokračování v hledání příjmení sbormistrů a sbormistryň)

FALZETISTA, DEMIŽONEK, ROHÁK, REKVALIFIKACE, MINISTRANT, KLOKOČÍ, VALCHOVÁNÍ, VÁNOCE, VÝNOSNOST, KLADINA, SLOVNÍK, BILATERIE, OBLOUČEK, ŠTULC.

Správné řešení:

Petr FIALA (Český filharmonický sbor) nebo Tomáš FIALA (PS UJEP Ústí n. L., sbor opery Městské divadla Úsí n. L., Pěv. sdružení litoměřických učitelů aj.), Tomáš ŽIDEK (SPS Salvátor Chrudim, VUS Pardubice aj.), Pavel HORÁK (Boni pueri Hradec Králové), Jakub KLECKER (DPS Kantiléna Brno, um. řed. opery ND moravskoslezského), Stanislav MISTR (Pražští pěvci), Přemysl KOČÍ (DPS Cantella, DPS Malí muzikanti, Jiří CHVÁLA (Kühnův dětský sbor), Petra NOVÁ (Českobudějovický dětský sbor Canzonetta, Vox Novus), Vít NOVOTNÝ (Bohemiachor), Leszek KALINA (Collegium Canticorum Český Těšín, Collegium iuvenum Český Těšín aj.), Jiří SLOVÍK (Luscinia Opava, PSSU Opava, SPS Konzervatoře Ostrava aj.), Josef BAIERL (Sušický dětský sbor), Jose BOČEK (SPS Janáček Jablonec n. Nis.), Miroslav ŠULC (Pěvecký sbor Hlahol Chomutov) nebo Zdeněk ŠULC (FKPS, VUS UK, Pražský Hlahol aj.).

                        -------------------------------------------------

Skrývačky VII. (pokračování v hledání příjmení sbormistrů a sbormistryň)

KLADINA, SLOVNÍK, OBLOUČEK, VÝNOSNOST, BILATERIE, ŠTULC, KAPITÁN, KAŠÍROVÁNÍ, HANIČKA, MOTEL, LEVÁK, HOLEŠOVICE, UDÁLOST, ZABÍJEČKA, PLAKÁTOVÁNÍ

Správné řešení:

Leszek KALINA (Collegium Canticorum Český Těšín, Collegium iuvenum Český Těšín aj.), Jiří SLOVÍK (Opavský středoškolský sbor Luscinia Opava, SPS Janáčkovy konzervatoře Ostrava aj.), Josef BOČEK (SPS Janáček Jablonec nad Nisou), Vít NOVOTNÝ (Bohemiachor), Josef BAIERL (Sušický dětský sbor), Zdeněk ŠULC (SPS Boleslav Mladá Boleslav, VUS UK Praha, Pražský Hlahol, FKPS aj.) nebo Miroslav ŠULC (SPS Hlahol Chomutov) , Jaroslav PAIK (SPS třebíčských učitelů Třebíč, Canto allegre Třebíč, Svatomartinský sbor Třebíč), Petra RAŠÍKOVÁ (Chorus Ostrava, ARTEP Orlová), Václav HANČ (Páni kluci Litoměřice), Milan MOTL (Sbor KOS Litomyšl), Roman VÁLEK (Czech Ensemble Baroque), Lukáš HOLEC (Českokrumlovský DPS), Karel DOSTÁL (Puellae et Pueri Nový Jičín), Josef ZAJÍČEK (DPS Ondrášek Nový Jičín), Silvie PÁLKOVÁ (DPS Severáček Liberec).

                     -------------------------------------------------

   Skrývačky VIII. (pokračování v hledání příjmení sbormistrů a sbormistryň)

KRAJINÁŘ, NASVĚTLOVÁNÍ, MLADOČECH, PREMONSTRÁTI, PLÁŠTĚNKA, REJSKOVÉ, HOROLEZKYNĚ, VÝLEV, MILEŠOVKA, GASTROSKOPIE,  KOSTELEČANKA, KRASOPIS, KOSTKOVANÁ, VELEVYSOKÝ, MYTOLOGICKÝ

Správné řešení:

Pavel JIRÁK Campanula Jihlava), Alice STAVĚLOVÁ (Slavíčci Praha), Jan MLČOCH (AS VŠB-TUO Ostrava aj.), Jan PIRNER (Radost Praha), Vladimír ŠTĚPÁN (SPS Tosta Aš), Bohuslav KOREJS (Schola Týnského chrámu aj.), Jiří HOLNER (PS Ještěd Liberec), Jiří LEVÝ (SPS Josefa Vycpálka), Jiřží KLIMEŠ (Campanella Olomouc) – Karel KLIMEŠ (SPS Janáček Luhačovice aj.) – Luboš KLIMEŠ (SPS Smetana Hradec Králové, Vokální harmonie Hradec Králové aj.), Karel KOSTERA (Pěvecký sbor Stěbořice aj.), Jan KOSTEČKA (Horácký SPS Jihlava, ŽPS PedF MU Brno aj., Jan SPISAR (Pěvecké sdružení Slezská Ostrava aj.), Alena KOSTKOVÁ (Štývarův DS Třinec, Camerata Třinec), Martin VESELÝ (Rosex Liberec, Ještěd, Liberec, Collibet Liberec, sbor Divadla F. X. Šaldy Liberec aj.), Alois (Tomáš) MOTÝL (Motýli Šumperk) – Milan MOTL (Sbor KOS Litomyšl).

                          ----------------------------------------------

Skrývačky IX. (pokračování v hledání příjmení sbormistrů a sbormistryň)

KAPITÁN, KAŠÍROVÁNÍ, HANIČKA, MOTEL, LEVÁK, HOLEŠOVICE, UDÁLOST, ZABÍJEČKA, PLAKÁTOVÁNÍ, NASVĚTLOVÁNÍ, MLADOČECH, PREMONSTRÁTI, PLÁŠTĚNKA, KOREJS, HOROLEZKYNĚ

Správné řešení:

Jaroslav PAIK (SPS třebíčských učitelů, Canto allegre Třebíč, Svatomartinský sbor Třebíč), Petra  RAŠÍKOVÁ (Chorus Ostrava, ARTEP, G a OA Orlová), Václav HANČ (Páni kluci, Litoměřice), Milan MOTL (Sbor KOS, Litomyšl), Roman VÁLEK (Czech Ensemble Baroque), Lukáš HOLEC (DPS při ZUŠ Český Krumlov, sborová škola, Chrámový sbor u sv. Víta aj.), Karel DOSTÁL (PUELLAE ET PUERI Nový Jičín), Josef ZAJÍČEK (DPS Ondrášek, Nový Jičín, sborová škola), Silvie PÁLKOVÁ (Liberecký dětský sbor ZUŠ Severáček), Alice STAVĚLOVÁ (DPS Slavíčci, sborová škola ZUŠ Praha 8), Jan MLČOCH (Chorus Ostrava, AS VŠB-TU Ostrava aj.), Jan PIRNER (DPS Radost Praha), Vladimír ŠTĚPÁN (SPS Tosta Aš), Bohuslav KOREJS (Schola Týnského chrámu aj.), Jiří HOLNER (PS Ještěd Liberec aj.).

                          ----------------------------------------

Skrývačky X. (pokračování v hledání příjmení sbormistrů a sbormistryň)

POLASKAL, ŠESTKA, VYKROUŽILA, VYBROUŠENÁ, MAŠINKOVÁ, NEZMAR, KUDRLINKA, VČEREJŠEK, BEŠAMEL, POČKEJ, NEBEREŠ, BLAZEOVANĚ, POROUCHAL, JARMAREČNÍ, JEHLA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode