Nové zpěvníky vhodné pro DĚTSKÉ NEBO gymnaziální sbory

 

Zpěvy Čech, Moravy a Slezska
120 lidových písní

Jelínek Stanislav

Zpěvník je vytvořen pečlivým výběrem nejznámějších lidových písní tří regionů - českého, moravského a slezského. Harmonické vybavení písní vychází z národní hudební tradice a je přizpůsobeno dané oblasti. Písně jsou upraveny pro tři hlasy - soprán, alt a mužský hlas, kdy autor vychází vstříc současné praxi s nedostatkem mužských hlasů. Každý z hlasů může být zastoupen hudebními nástroji, zejména zobcovými flétnami. Písně lze provádět i ryze instrumentálně či s klavírním doprovodem. Pro kytarový doprovod jsou písně opatřeny jednoduchými akordickými značkami.

Nakladatelství Grada Publishing, a. s., cena 289,– Kč

 

 

 
 
Adventní zpěvy a vánoční koledy
100 vánočních písní
 
Jelínek Stanislav

Tento ojedinělý zpěvník přináší soubor 100 vánočních písní obsahující rorátní zpěvy, některé již z doby Karla IV., které byly naposledy vydány v kancionálové verzi z roku 1929 a jsou určeny pro dobu adventu. Druhá, obsáhlejší část je věnovaná vánočním koledám spjatým s křesťanskými vánocemi i lidovými projevy vánočního období. Úprava písní je volena tak, aby vyhovovala interpretačním požadavkům smíšených pěveckých sborů všech kategorií. Díky možnosti různých nástrojových kombinací uvedených v úvodu publikace mohou se na realizaci písní podílet i soubory ryze instrumentální. V závěrečném obsahu jsou k jednotlivým písním připojeny i základní akordické značky. Svým rozsahem, širokými možnostmi využití, zpracováním včetně grafické úpravy patří této knize nezastupitelné místo v hudební vánoční literatuře.

Nakladatelství Grada Publishing, a. s., cena 299,– Kč

Obě publikace lze v nabídce nakladatelství prolistovat.

 

 

Vánoční písně a koledy – zpívání s Pavlem Jurkovičem

V nakladatelství Knižního klubu Universum vydala Společnost Pavla Jurkoviče v roce 2018 knihu obsahující více než stovku českých a zahraničních koled a písní spjatých s časem Vánoc. Na počátku jejího vzniku byla publikace připravená Pavlem Jurkovičem Andělé v oblacích prozpěvují, jejíž obsah zde vydavatel= s opravami převzali a doplnili ho o další, známé i méně známé skladby z hůře dostupných skladatelových zpěvníků, které s oblibou využíval pro různá vánoční zpívání, ať už na veřejnosti nebo v soukromí domova.

Pavel Jurkovič (1933–2015), hudební skladatel, zpěvák a pedagog, po sobě zanechal především hudebně pedagogický odkaz – množství drobných vokálních i instrumentálních skladeb, úprav písní a koled a také řadu metodických materiálů zejména pro děti mladšího školního věku. Jeho pravidelná vánoční setkávání s rodiči svých žáků a s přáteli se stala vyhledávanou součástí Vánoc hudbymilovné veřejnosti. Jurkovič za tím účelem upravil řadu koled, doplňoval tety, překládal neznámé zahraniční koledy a opatřoval je jednoduchým doprovodem, který byl přístupný co největšímu počtu zájemců. Pro menší koledníky složil také několik vlastních písní na texty českých básníků. Hudební materiál je rozdělen do čtyř samostatných oddílů. První z nich, Písně z kancionálů, obsahuje roráty, adventní zpěvy a latinské písně středověku a renesance. Druhý je zaměřen na koledy české, moravské a slezské, ve třetím naleznete soubor evropských koled z Anglie, Francie, Itálie, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a různých částí Španělska. Poslední oddíl reprezentuje Jurkovičův oblíbený výběr na texty českých básníků doplněný krátkou ukázkou z Orffovy Vánoční hry. Časově písně pokrývají období čtyřtýdenního adventu a končí svátkem Tří králů. Zpěvník je skvělou pomůckou pro rodinné, školní i sborové muzicírování v době Vánoc.

Knihu lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.knizniklub.cz, nebo objednat na adrese: objednavky-vo@euromedia.cz.

(Převzato z předmluvy knihy, kterou napsali za Společnost Pavla Jurkoviče Jan Pirner a Martin Rudovský.)

                  ---------------------------------------------------------------

Lenka Pospíšilová: Ententýn(a) Mandolína

Knížka Ententýn(a) Mandolína je zpěvníkem písniček Lenky Pospíšilové, pedagožky, sbormistryně a propagátorky orffovských myšlenek. Zpěvník je určen hudebním pedagogům, ale také rodičům, kteří zde najdou mnohou inspiraci pro společné muzicírování s dětmi. Kromě notového záznamu a textu je většina písniček obohacena také o pohybové a dramatické aktivity, které ocení především děti. Knížkou provázejí kreslené postavičky Ententýna a Mandolíny, kteří často vstupují do černobílých fotografií mezi děti a spolu s nimi ilustrují uvedené aktivity k písničkám. Součástí zpěvníku je CD, na kterém zaznívají písničky v hravých aranžích kombinujících klasické a orffovské nástroje. Doprovod je díky tomu originálně barvitý. Na CD si lze písničky jednak poslechnout, jednak využít karaoke jako hudebního doprovodu ke zpěvu. 27 neposedných písniček Lenky Pospíšilové v bohatých aranžích Lucie a Matjaže Dajčarových často vybízejí ke zpěvu, pohybu a tanci. Kombinace klasických a orffovských nástrojů vytváří pestré zvukové doprovody, které se hned tak neoposlouchají.

Publikaci je možno zakoupit v internetovém obchodě muzikantík.cz za 380 Kč. Hudební nosiče a zpěvníky pocházejí z dílny vydavatelství Amadeus Records, www.amadeusrecords.cz

                        -------------------------------------------------------

SOPRÁNEK - PÍSNIČKY PRO RADOST.docx (21,9 kB)

Zpěvník byl již vydán. Bohatý přehled prodejenv ČR4 i na Slovensku, kde je méžné jej získat, najdete na webových stránkách nakladatele. Kontakt:info@gwcheb.cz

Ukázka: 1. U nás doma.mp3 (5,5 MB)

                      ---------------------------------------------------------

 

 

 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode