články 2019

 
Petr Eben - zimní vzpomínky, vánoční rozjímání a pozdní tvorba (Kateřina Vondrovicová) 
                    -----------------------------------------------
 
74. Mezinárodní hudební festival "Pražské jaro" a sborová hudba
                    -----------------------------------------------

Úspěšná bilance českých pěveckých sborů v zahraničních sborových soutěžích v roce 2018

V roce 2018 se české pěvecké sbory zúčastnily celkem 37 mezinárodních sborových soutěží ve 21 zemích světa (v Austrálii, Belgii, Bosně a Hercegovině, Francii, Gruzii, Chorvatsku, Itálii, Japonsku, Jižní Africe, Litvě, Maďarsku, Makedonii, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rusku, Řecku, Slovensku, Španělsku a Walesu). Nejčastěji to bylo v Polsku (6x), Itálii (5x) a na Slovensku (4x).

Mezi 67 účastníky těchto soutěží bylo 24 dětských sborů, 18 sborů mládeže, 8 sborů ženských, 2 mužské, 11 smíšených a 4 sbory komorní (vokální ansámbly). Našemu sborovému umění připsaly vedle 53 zlatých, 40 stříbrných a 1 bronzového diplomu (medaile) navíc ještě devítinásobný zisk Grand Prix (absolutního vítěze soutěže), sedmnáctinásobné vítězství v soutěžní kategorii a 17 Zvláštních cen poroty. Jistě úctyhodný výsledek, jakým se nemůže pochlubit mnoho zemí.

Vítězi Grand Prix se v roce 2018 staly Pražská kantiléna, Praha, sbm. Karolina Koňaříková (8. KAUNAS  CANTAT International Choir Festival and Competition, Kaunas, Litva), Smišený pěvecký sbor při Pražské konzervatoři PUNKT, sbm. Alena Jelínková (18. Mezinárodní sborový festival „ZLATNA VILA“, Prijedor, Bosna a Hercegovina), Abbellimento, Praha, sbm. Jarmila Novenková (6th „PER MUSICAM AD ASTRA“ International Copernicus Choir Festival and Competition, Toruń, Polsko), Královéhradecký dětský sbor Jitro, Hradec Králové, sbm. Jiří Skopal (Australian International Music Festival, Sydney, Australia), Akademický pěvecký sbor VŠB-TU, Ostrava, sbm. Adam Sedlický (2. Medzinárodná súťaž  zborového umenia „Voce magna“, Žilina, Slovensko), Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, Praha, sbm. Jaroslav Brych (1st Botticelli International Choral Festival, Florence, Italy), Komorní mužský sbor Permoník, Karviná. Dominika Škrabalová (International Art Contest „Festalonia–Georgia“, Tbilisi, Gruzie), Smíšený sbor Chorus Ostrava, sbm. Petra Rašíková („Varsovia Cantat“ – International Warsaw Choir Festival, Varšava, Polsko) a Komorní smíšený sbor Cantica laetitia, Zlín, sbm. Josef Surovík (13. Medzinárodný festival adventnej a vianočnej hudby, Bratislava, Slovensko).

Někteří sbormistři nemají z různých důvodů rádi sborové soutěže. A já jim rozumím. Kvalita rozhodnutí odborné poroty je vždy závislá na jejím složení, a to se nemusí vždy povést. Z dobrých soutěžních výsledků máme radost, horší nás mrzí, nelze však popřít, že každá účast na soutěži je vynikající motivací, která nutí sbor k detailnímu uměleckému vypracování zvolených skladeb a posouvá dopředu jeho interpretační schopnosti. Ale nejen to, umožňuje mu nahlédnout do repertoárové a interpretační kuchyně dalších pěveckých sborů a poučit se z jejich předností a nedostatků. A navíc – umožňuje navázat nová sborová přátelství, která v současné době tolik potřebujeme.

Věřím, že i v nastávajícím roce 2019 budou naše pěvecké sbory nejméně tak úspěšné jako v roce 2018 a přeji jim, aby jim účast na zahraničních i domácích sborových soutěžích přinesla jen radost.

                                                                                                                      Jiří Kolář

                               --------------------------------------------------

 Národní sborová databáze

Jan Pirner / odborný pracovník NIPOS, sbormistr

Projekt informační databáze pěveckých sborů připravuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) již několik let. V loňském a letošním roce se podařilo spustit webovou platformu, která je určena pro nejširší odbornou i laickou veřejnost a zprostředkovává základní informační servis pro sborový zpěv v České republice. Autoři projektu, odborní pracovníci NIPOS Barbora Hanslianová a Jan Pirner, a hlavní externí konzultant a pracovník projektu, Jiří Kolář, měli při tvorbě koncepce na zřeteli několik zásadních bodů – databáze nemá dublovat již existující projekty, které veřejnosti slouží, má naopak přinášet co nejaktuálnější informace z oblasti sborového zpěvu. V září letošního roku začal nový web fungovat a zájem veřejnosti překvapil i samotné tvůrce projektu – během dvou měsíců se do databáze přihlásilo přes dvě stě sborů. „Očekáváme, že se bude databáze dále úspěšně naplňovat – ještě o ní nejsou informovány všechny sbory v Čechách, proto doufáme, že jich postupně přibyde co nejvíce,“ poznamenal Jan Pirner, jeden z tvůrců projektu. V tuto chvíli si mohou sbory i sbormistři v databázi vyplnit dva stručné dotazníky a mohou nám poslat fotografie, samotné zpracování informací mají na starosti odborní pracovníci NIPOS, kteří dbají i na aktualizaci uvedených údajů. „Protože je v dnešní době téměř nemožné zajistit aktuální informace od všech sborů, tak jsme se rozhodli nechat větší část odpovědnosti na nich. Jednotlivci i tělesa mohou odkázat na své weby, facebookové i twitterové účty, kde čtenář snadno nalezne další informace,“ dodává Pirner. Databáze v tuto chvíli nabízí prohledatelný a odbornými pracovníky ověřený přehled sborů a sbormistrů a jejich kontaktních informací, nově postupně doplňovaný přehled českých a zahraničních festivalů, seminářů a koncertů. Databáze má umožnit i menším sborům prezentovat své profily, koncerty a akce, které připravují. Všechny údaje jsou zpracovávány s ohledem na aktuální zákonné normy, zejména týkající se ochrany osobních dat, přihlášené sbory a sbormistři se mohou rozhodnout, která data ukáží ve svém profilu veřejně. Budeme moc rádi, pokud informaci o tomto projektu budete šířit mezi svými sbory a pokud využijete možností k propagaci svého sboru.

Další informace na www.nsdb.cz

                         --------------------------------------------

K 90. výročí vzniku Jistebnických zpěváčků Františka Lýska

Dětské sbory Františka Lýska.pdf (859,8 kB)

(převzato z www.kotlarska.cz)

                         ----------------------------------------------

Pěvecký sbor Janáček slaví sedmdesátku (Ivana Kopáčková)

Janáček_70.výročí.docx (19 kB)

                          ---------------------------------------------

Hudební festival středních pedagogických škol, 25.- 27. 2. 2019 Kroměříž (Jiří Jablunka)

Hudební festival středních pedagogických škol.docx (15 kB)

                          ---------------------------------------------

Další sborová inspirace od našich jižních sousedů

Další sborová inspirace od našich jižních sousedů.docx (16,8 kB)

                          -------------------------------------------

17. young2019bohemia Prague

17. young2019bohemia Prague.docx (16,5 kB)

                           ------------------------------------------

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode