články 2023

  
Hudební skladatel a dirigent zemřel před 65 lety (Miloslav Samek)
                          ------------------------------------------------
Nabitý začátek jubilejní 65. sezony Severáčku
 
Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ, oslaví na jaře 2023 65 let od svého založení manželi Jiřinou a Milanem Uherkovými.
Do začátku jubilejní 65. sezony si nadělil čtyři zahraniční zájezdy, tři premiéry v divadle, celorepublikový festival a mnoho dalších koncertů. Tato sezona tak bude patřit k nejnabitějším v celé historii sboru.
Již od poloviny srpna se třiapadesát dětí připravovalo na zářijovou premiéru opery Francise Poulenca Dialogy karmelitek v Divadle F. X. Šaldy. Souběžně s tím zkoušely dvě tria sólistů v Divadle G. Hauptmanna v Görlitz Mozartovu Kouzelnou flétnu. Tato inscenace měla premiéru počátkem října krátce po libereckých „karmelitkách“. V září také Severáček vystoupil na samostatném koncertu v rámci mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v Kryštofově údolí. Mezitím se severáčkovské děti chystaly na zahraniční zájezdy – Severáček byl pozván na mezinárodní Festival zborového spevu v Leviciach, kde reprezentoval českou
sborovou školu na vysoké úrovni a vysloužil si nadšené ovace publika. Dva dny po návratu ze Slovenska odlétala třicítka dětí se sbormistryní Silvií Langrovou na turné do Jižní Koreje, kam Severáček jezdí koncertovat pravidelně od roku 2013. Korejské turné se mimořádně vydařilo, severáčkovské děti měly velký úspěch na koncertech v Soulu, Busanu, Ulsanu a dalších městech, kde sbor vystoupil na samostatných koncertech. O mimořádném úspěchu svědčí i další pozvání pro letošní podzim.
Hned po návratu čekal výbor Kruhu přátel Severáčku velký úkol. Liberec totiž v polovině listopadu poprvé hostil 13. ročník třídenní soutěže dětských sborů Porta Musicae Liberec 2022. Účinkoval zde i Koncertní sbor Severáčku, který se blýskl na zahajovacím koncertu v libereckém divadle. Vřelé reakce všech malých i velkých účastníků svědčily o tom, že se vše povedlo na výbornou a že za dva roky se Liberec opět rozezní dětskými hlasy z celé republiky.
Děti Severáčku se pak již pilně chystaly na vánoční koncerty, různé skupiny dětí Koncertního sboru se v prosinci zúčastnily dvou zahraničních zájezdů – Severáček úspěšně reprezentoval české ZUŠ v Evropském parlamentu a ve Francii se zúčastnil festivalu Les Voix de Noël. Menší děti spolupracovaly s činohrou divadla F. X. Šaldy na poslední loňské premiéře Komedie o narození Páně.
A co Severáček čeká dále? Kromě soustředění v Nové Pace a menších koncertů se všechna oddělení sboru chystají na oslavy 65. výročí, které se uskuteční v květnu t. r. Závěr sezony uzavře také dvacítka nejstarších dětí koncerty v norském Tromso (v sezoně to bude pátý zahraniční zájezd). V červnu se také uskuteční v rámci velkého projektu Cesta v Divadle F. X. Šaldy Liberec představení dětské opery Brundibár Hanse Krásy, na kterém budou severáčkovské děti spolupracovat s Dětským operním studiem DFXŠ. Poté na téměř stovku severáčkovských dětí čeká tradiční šestnáctidenní soustředění sboru v Letařovicích, místa, které je všem malým i velkým severáčkům nejbližší, neboť zde vznikají nejen skladby na novou sezonu, ale také krásná přátelství a zážitky.
Severáček, ač věkem již senior, je díky nadšeným dětem i jejich principálům stále svěží a radostný, o čemž se jistě přesvědčíte na jeho koncertech.
 
Silvie Langrová
 
Severáček účinkuje v opeře Dialogy karmelitek v divadle F. X. Šaldy v Liberci (foto Karel Kašák)
 
Děti Koncertního sboru Severáček na Vánočním koncertu (foto Karel Kašák)
                          -----------------------------------------------------------------
 
Zemřel Bohuslav Korejs, dlouholetý regenschori Týnského chrámu (nekrolog)
 
                            ---------------------------------------------------------------
Pěvecké sdružení severočeských učitelů Most
 
                            ----------------------------------------------------------------
Revize RVP - otevřený dopis za zachování hudební výchovy
 
                           ----------------------------------------------------------------- 
Významné životní jubileu Jiřího Chvály (Miloslav Samek)
 
                          ------------------------------------------------------------------
Foerstrovky zase první! (Hana Kolářová)
 

FOERSTROVKY ZASE PRVNÍ! (ceskesbory.cz)

                           ------------------------------------------------------------------------ 

Jak jsme se s Gaudiem Praha ocitli na krok od nebe (o účasti sboru na italském sborovém festivalu Alta Pusteria)

(Zuzana Zajícová)

Článek do časopisu Unie českých sborů.docx (13,6 kB)

Obrázek WhatsApp, 2023-06-14 v 20.28.12.jpg (383 kB)

Obrázek WhatsApp, 2023-06-16 v 21.27.40.jpg (331,2 kB)

Obrázek WhatsApp, 2023-06-17 v 11.57.27.jpg (295,6 kB)

Obrázek WhatsApp, 2023-06-17 v 22.43.16.jpg (329,5 kB)

                          ---------------------------------------------------------------------------

 

Jitro opět ve Francii (Hurdálková, Vukmirovičová)

 

Jitro opět ve Francii.docx (14,1 kB)

FC59D8A0-1934-4D51-8185-E5454643316A.jpeg (2,4 MB)

F2B224BB-C32B-4F74-98A8-B51FC74A5137.jpeg (3,1 MB)E0734C2A-DAE2-4718-8013-47B185F465BC.jpeg (2,4 MB)

                          -------------------------------------------------------------------------

Devadesátiny Františka Zumra (Miloslav Samek)

 

Devadesátiny Františka Zumra.docx (14,4 kB)

                        ---------------------------------------------------------------------------

 

120 let Pěveckého sdružení moravských učitelů  (Miloslav Samek)

 

120 let Pěveckého sdružení moravských učitelů.docx (15,5 kB)

                        ----------------------------------------------------------------------------

TK Musica Orbis Prague Festival 2023

 

TK_Musica Orbis Prague Festival 2023.docx (20,8 kB)

                         --------------------------------------------------------------------------

Pěvecký sbor Cantabile, Hranice v Ohridu 2023

 

https://www.facebook.com/100042133544001/posts/pfbid033WuHk8Un8WJFqv1RJbuGSkicKd4rHMownyT7eZva8m7BVwJzxyhCQcD4Zfe2UEx1l/

                          --------------------------------------------------------------------------

SEVERÁČEK VKROČIL DO SVÉ 66. SEZONY

Loňská jubilejní sezona Severáčku, libereckého dětského sboru ZUŠ, patřila k nejnabitějším v historii sboru. Severáčkovské děti zpívaly na pěti zahraničních zájezdech (na Slovensku, v Jižní Koreji, Belgii, Francii a Norsku), sbor také zahájil dvěma slavnostními koncerty oslavy 65. výročí svého založení a představil se na mnoha koncertech a vystoupeních nejen v Liberci.

Již tradičně se děti Severáčku začaly připravovat na novou 66. sezonu počátkem července na soustředění v Letařovicích. V krásné přírodě v údolí říčky Mohelky absolvovala devadesátka dětí nejen každodenní zkoušky, ale i celotáborovou hru, mnoho sportovních aktivit a nechyběly ani tradiční Ranní večerníky – literární večery, které si chystají děti samy. Během sedmnácti dní se podařilo pod vedením sbormistryně Severáčku Silvie Langrové a dalších spolupracovníků připravit zbrusu nový repertoár, který děti zazpívají na koncertech i zahraničních zájezdech.

Mezi největší výzvy patří bezesporu turné po Jižní Koreji, kde Severáček pravidelně koncertuje od roku 2010. Letos uslyší umění Severáčku publikum mj. v Soulu, Busanu i na ostrově Geodze, záštitu nad celým turné převzala česká ambasáda v Koreji. Ještě předtím se ale Koncertní sbor zúčastní mezinárodního festivalu Voce magna v Žilině, kam byl pozván jako jediný dětský sbor po loňském úspěchu na festivalu v Levicích.

Na jaře 2024 sbor opět poměří své síly ve věhlasné mezinárodní sborové soutěži v belgickém Neerpeltu. Před dvěma lety zde severáčkovské děti pod pomyslnou taktovkou Silvie Langrové získaly dvě první ceny Cum laude.

A protože se letošní rok stále nese ve znamení oslav 65. výročí od založení Jiřinou a Milanem Uherkovými, velká sborová rodina včetně bývalých členů si toto výročí připomene i ve zbývající části roku několika koncerty. Tím nejbližším je open air Koncert pro stromy, který se uskuteční ve čtvrtek 5. října 2023 v 16.30 hod. v Parku Jiřiny a Milana Uherkových v Liberci.

Tak držme „našemu“ Severáčku palce, ať se nová sezona vydaří stejně jako 65 předcházejících!

WWW-DFXS-P5141744.jpg (542,6 kB) - foto Karel Kašák

                              ----------------------------------------------------------

  

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Jiří Kolář©2015. Správce webu: misatrybulova@gmail.com

Vytvořeno službou Webnode